JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אקזיט, סגירה, גבר, אישה

מחקר: השפעתן של מנהלות על גורלן של חברות סטארט-אפ

אקזיט, סגירה, גבר, אישה אלירן סולודוחה
יולי 21
10:58 2017

התקשורת הפופולארית והספרות האקדמית אינן תמימות דעים בנוגע לביצועים של יזמיות ומנהלות בהשוואה ליזמים ומנהלים. יש הטוענים כי הביצועים של נשים עדיפים על אלו של גברים ויש הטוענים אחרת. כתוצאה מכך, אף על פי שקל להשיג מידע על מגדר, משקיעות ומשקיעים אינם יכולים להשתמש במגדר כרמז לניבוי הביצועים העתידיים של חברות סטארט-אפ. מכאן עולה השאלה: האם יזמיות ומנהלות משפיעות על ביצועי חברות סטארט-אפ טכנולוגיות? ואם כן, מהן הסיבות לכך?

המחקר שלנו התבסס על נתונים של Israel Venture Capital שכללו 9,235 חברות סטארט-אפ טכנולוגיות ישראליות בין השנים 1990–2013 בשבעה ענפי טכנולוגיה שונים – IT, תוכנה, תקשורת, מדעי החיים, מוליכים למחצה, קלינטק, אינטרנט וטכנולוגיות שונות. בסיס הנתונים כלל 1,024 יזמיות, 16,487 יזמים, 1,977 מנהלות ו-8,383 מנהלים. מצאנו שככל ששיעור היזמיות ושיעור המנהלות בתוך הפירמה עולה – כך סיכוייה של הפירמה לבצע אקזיט יורדים, אך באותה המידה יורדים גם סיכוייה לנחול כישלון, כלומר גדל הסיכוי שהפירמה תישאר פעילה.

הסבר תיאורטי אפשרי לממצאים הוא הבדלים בין נשים וגברים ביחס לשינויים ארגוניים. הספרות המחקרית מתייחסת לשני היבטים. ראשית, מכיוון שנשים מהוות בדרך כלל מיעוט בארגונים, הן נוטות להתנגד לשינויים ארגוניים בשל צורך לבלוט. פעמים רבות הן בוחרות לעשות זאת באמצעות הבעת דעות מנוגדות או כאלו שאינן פופולאריות בקרב הרוב הגברי. כך הן מנסות להשפיע על קבלת ההחלטות של הפירמה ברצונן להיות שותפות לתהליך. נוסף לכך, נמצא כי באופן כללי קבוצות מיעוט בארגונים חוששות לשנות את הסטאטוס קוו, שמא הדבר יפגע בהישגיהן עד כה. על כן יורדים סיכוייה של הפירמה לבצע אקזיט ככל ששיעור היזמיות ושיעור המנהלות בתוך הפירמה עולה, שכן אקזיט – הן באמצעות מיזוגים ורכישות הן באמצעות הנפקה בבורסה – כרוך בשינויים ארגוניים שעלולים לפגוע במעמדן של נשים בפירמה ובהישגיהן.

סיבה נוספת לנטייה של נשים להימנע משינויים ארגוניים נעוצה בתחושה של "בעלות פסיכולוגית" – הן חשות אחריות גם על הפירמה שבה הן עובדות וגם על העמיתים והלקוחות שלהן. תחושה זו משפיעה בעקביות ובאופן חיובי על מחויבותן הארגונית של נשים, והיא מובילה אותן לעשות כל שביכולתן כדי לשמור על "הבייבי שלהן" ולמנוע מהפירמה כישלון.

התרומה העיקרית של המחקר היא שמשקיעות ומשקיעים אכן יכולים להשתמש במגדר כמנבא לכישלון של אקזיט של חברת סטארט-אפ. באופן ספציפי, כאשר משקיע מעוניין ברווחים לטווח קצר והמטרה היא לבצע אקזיט, רצוי להשקיע בפירמה עם שיעור גבוה של גברים בשכבת ההנהלה הבכירה. אולם אם משקיע מעוניין ברווחים לטווח ארוך והמטרה היא חברה יציבה ובת-קיימה, רצוי להשקיע בפירמה עם שיעור גבוה של נשים בשכבת ההנהלה הבכירה. נוסף לכך, לאור ממצאים אלו ניתן לקוות כי ההנהלה הבכירה בחברות סטארט-אפ טכנולוגיות תשכיל למנף את השפעתן של נשים על ביצועי הפירמה בהתאם למטרותיה ותיערך לגיוס נשים לתפקידים בכירים בענף ההייטק.

*

המחקר בוצע בהנחייתה של ד"ר סתו רוזנצוויג ובשיתוף עם ד"ר שי הראל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

על המחבר / המחברת

Avatar

אלירן סולודוחה

מרצה ודוקטורנט במסלול המשולב בפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

17 תגובות

 1. זיקה
  זיקה יולי 21 2017, 11:34
  כל הכבוד

  אלירן קראתי בעיון רב את הכתבה והיא מאירת עיניים ובהחלט ראויה להתייחסות רצינית ולמחשבה נוספת לפני שאנו מחליטים החלטות רלוונטיות לענין תכני הכתבה
  אני גאה בהישגיך. אנא המשך לשתף אותנו.

  השב לתגובה
 2. סילביה
  סילביה יולי 21 2017, 12:09
  סוף סוף הוכחה מדעית

  כדאי להעסיק אותנו
  מישהו מחפש מנכלית?

  השב לתגובה
 3. סיון
  סיון יולי 21 2017, 12:37
  כל הכבוד :)

  נפלא וממצאים מעניינים.

  השב לתגובה
 4. אלירן
  אלירן יולי 21 2017, 14:00
  יפה מאוד

  מעניין ביותר

  השב לתגובה
 5. כרמלה אוזן
  כרמלה אוזן יולי 21 2017, 17:02
  אלירן המיוחד

  אלירן אתה אחד יחיד ומיוחד בכל תחומי החיים. עלה והצלח!

  השב לתגובה
 6. יצחק דגני
  יצחק דגני יולי 21 2017, 17:18
  לאלירן היקר

  תודה על מאמר מעניין. איני יודע אם שמת לב – אבל אתה מאשר, גם כתוצאה ממחקרך, שגישת הנשים היא יותר אמוציונאלית, בעוד שגישת הגברים היא יותר רציונאלית. זה ממש בניגוד למה שכל המרצות והחוקרות במקצוע "לימודי המגדר" מטיפות לו. עם יד על הלב –
  אם היית משקיע, וחשבת להשקיע בסטארט אפ, היית מחליט על השקעתך לפי מספר הנשים שממלאות תפקידים בכירים בסטארט אפ הזה?

  השב לתגובה
  • אלירן סולודוחה
   אלירן סולודוחה Author יולי 23 2017, 09:36
   תשובה

   אני שמח שגילית עניין במאמר ומעריך מאוד את התייחסותך הרצינית למאמר.

   לעניינו, עושה רושם כי אכן גישת הנשים אמוציונאלית בעוד שגישת הגברים הינה רציונאלית.

   עם יד הלב, אני אכן חושב שלו הייתי משקיע בחברת סטארט-אפ – אכן הייתי לוקח בחשבון את הרכב ההנהלה מבחינת מגדר ושוקל זאת בהתאם למטרות שלי (טווח קצר לעומת טווח ארוך). זאת לאור העובדה כי קיים בעולם ההייטק מידע אסימטרי ובו כל רמז אודות אופי היזמים ו/או הפירמה בה אני מעוניין להשקיע עשוי לסייע לי בקבלת ההחלטה כמשקיע.

   השב לתגובה
 7. עמרי ידגר
  עמרי ידגר יולי 21 2017, 23:04
  מרשים מאד

  מאמר מעניין מאוד ובעל תוצאות חשובות מעוררות מחשבה.

  השב לתגובה
 8. אריה גור
  אריה גור יולי 22 2017, 09:34
  נשים מנהלות טוב יותר

  מייקל מור, בסרטו "לאן נפלוש עכשיו" מתאר את פשיטת הרגל של הבנקים באיסלנד בזמן המשבר הכלכלי שם ב 2008. מתוך ארבעה בנקים, שלושה פשטו את הרגל. הרביעי, שלא פשט את הרגל, נוהל על ידי נשים.
  ללא קשר, מה שגרם לי לקנאה עזה בדרך ההתנהלות של המדינה כפי שמתואר בסרט, נערכה חקירה יסודית לגבי פשיטות הרגל שבסופה, לאחר משפט, המנהלים של הבנקים שפשטו את הרגל יושבים בכלא. הבנק שלא פשט את הרגל, עדיין מנוהל על ידי אותה קבוצת נשים.

  השב לתגובה
  • אלירן סולודוחה
   אלירן סולודוחה Author יולי 23 2017, 09:40
   נקודת מבט מעניינת

   שמח לדעת שעלילת הסרט עולה בקנה אחד עם ממצאי המחקר שלי.

   כמו כן, ציינתי לפניי לצפות בסרט "לאן נפלוש עכשיו" – בהקדם!

   תודה רבה.

   השב לתגובה
 9. ח.
  ח. יולי 24 2017, 18:17
  טעות סטטיסטית

  בקושי יש מנהלות והסקת מסקנות לגבי מספרים כה קטנים בדלות יוצרת טעות

  השב לתגובה
  • אלירן סולודוחה
   אלירן סולודוחה Author יולי 25 2017, 11:22
   התייחסות לטעות סטטיסטית

   לצערי אכן מספר היזמיות ומספר המנהלות הינו קטן מאוד ביחס למספר היזמים ומספר המנהלים – ולמרות זאת מדובר במצב נתון המשקף את המציאות בת ימינו בענף ההייטק הישראלי.

   כדי להתמודד עם ההטייה הברורה לטובת גברים, כל הניתוחים הסטטיסטים בוצעו כאשר במקום מספר יזמיות/מנהלות בוצע שימוש באחוזן מסך כל היזמים/מנהלים.

   השב לתגובה
 10. יסמין
  יסמין יולי 25 2017, 06:24
  מעניין מאוד !

  וואו בהחלט ממצאים מעניינים …
  מרשים מאוד !

  השב לתגובה
 11. אליהו חי
  אליהו חי יולי 26 2017, 07:34
  שכחתם את הכי חשוב

  נשים זהירות יותר.. ולכן עושות פחות טעויות, מצד שני לוקחות פחות סיכונים. אם אתה בגישה אבולציונית. זה שריד לתקופה שאנחנו היינו צריכים לרדוף אחר ממוטות. והן לשמור על הצאצאים. אם אתה בגישה בריאתנית. דרכו של גבר לכבוש..

  השב לתגובה
  • אלירן סולודוחה
   אלירן סולודוחה Author יולי 29 2017, 21:01
   לגבי סיכון

   זה בהחלט נכון שנשים לוקחות באופן כללי פחות סיכונים מגברים. אולם התיאוריה הזו אינה מסבירה מדוע נשים מקטינות את הסיכוי של פירמה לנחול כישלון, אלא רק מדוע נשים מקטינות את הסיכוי של פירמה לבצע אקזיט.

   השב לתגובה
 12. עודד
  עודד ספטמבר 23 2017, 13:30
  יכול להיות שאתה צודק כשמדובר בההיטק

  בתפקיד שר התרבות זה לא הוכיח עצמו

  השב לתגובה
 13. נאוה ג.
  נאוה ג. אפריל 29 2019, 09:22
  שמחה לקרוא ממצאים כאלה

  שאולי יסייעו לנשים ללכת זקופות ולצבור ביטחון עצמי.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור