JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תואר בפרטיוּת

מדוע בתי הספר למשפטים צריכים ללמד פרטיות מהי

תואר בפרטיוּת צילום: pixabay.com
מרץ 18
19:30 2018

מעטים מדי הם החוגים האקדמיים אשר מייחסים לפרטיות את החשיבות הנאותה, אך המצב עומד להשתנות. לפני חודשים ספורים אישרה הכנסת את תקנות הגנת הפרטיות (אבטחת מידע) התשע"ז-2017, המפרטות את אופן יישומה של חובת אבטחת המידע המוטלת על כל גורם מנהל. תקנות אלה יוצאות דופן בכך שהן חלות באופן גורף ומחייב על כל פעילות של עיבוד מידע אישי הכפופה לחוק הישראלי בכל מגזרי המשק, ציבוריים ופרטיים כאחד. עתה, עם התקנות החדשות, הכרחי שיותר בעלי מקצועות שונים יכירו את הנושא.

הפרטיות הופכת לנושא חשוב מאוד. רבים מהגולשים ברשת גם נופלים ברשת, והולכת ומתרבה הביקורת המוטחת בפייסבוק, בגוגל ובחברות אחרות החודרות לפרטיות ואוגרות מידע פרטי. לרגישות האישית נוספות עתה תקנות הפרטיות בישראל, לכן צפוי ביקוש אדיר לבעלי התמחות בתחום. החוקים והתקנות מורכבים למדי וכמעט כל ארגון יזדקק לעובד מן השורה שידע לצלוח את המושגים והמונחים, את תנאי הסף וההגבלות.

הרשות לפרטיות כבר עוסקת בהפרות, ובשנתיים האחרונות מפגינה את כוחה כראוי וכנדרש. כל מידע שמועבר אל הרשות נבדק, ואם נמצא שאכן הייתה הפרה – הרשות פועלת עד כדי המלצות להגשת תביעה פלילית. בישראל כמעט אין עיסוק בקנסות מינהליים, אבל עתה כשמשרד העבודה מטיל קנסות על קבלנים בגין תאונות עבודה באתרים, ייתכן שנראה עלייה בקנסות כאלה גם בתחום ההגנה על הפרטיות.

אין ספק שהגנה על פרטיות היא חיונית, אבל קשה להתמודד עם שפע הנתונים ועם אחזקה ראויה. הקשרים בין עובדים, ספקים ולקוחות, התקני מידע – למשל אינטרנט של הדברים, שיטות לאיסוף והצלבת מידע – למשל העברות מידע בין מחזיקי נתונים. גם לגבי העברת מידע צרכני בין מדינות יש לתת את הדעת: איך לטפל בהעברת המידע? לפי איזה חוק של איזו מדינה?

יותר ויותר קשה לעורך דין "רגיל" לעקוב אחרי הטכנולוגיות, אחרי החידושים, אחרי פסקי הדין, ולא כל דין ופסק דין תואמים לבסיס החקיקה. יש תת-נושאים בשפע, ומי יגדיר מה חשוב? הפרות של חוקי הפרטיות נוגעות בכמה תחומים של דיני נזיקין – נזק לסודיות מתבקשת, גרימה במכוון של נזק רגשי, לשון הרע, דיבה והשמצות ורשלנות בשמירה על המידע. ומה בדבר מצלמות במרחב הציבורי או הפרטי? אמצעי מעקב אלקטרוני?

כמעט כל ארגון עובר את סף המינימום לקבלת ייעוץ או לליווי שוטף על ידי עובד מן השורה. בישראל, על פי הערכות ראשונות, יידרשו קרוב ל-1,000 בעלי מקצוע בתחום, ולעיסוק זה אפשר להגיע מתחומי השכלה מגוונים – בעיקר מדעי הרוח ומדעי החברה, אך לעיתים יתאים גם בוגר הנדסה, אם יפנים שלא רק טכנולוגיה עומדת להגנת הפרטיות ושעליו לשלוט גם באתיקה ובתחומים נוספים. כל משרד עורכי דין וכל גורם ממסדי חייב לקבל ייעוץ, או לשכור עובד שזה יהיה עיסוקו. עדיין אין ארגון מרכזי בתחום בישראל, אך זה הזמן להקימו.

אם כן, מדוע לא מלמדים את הנושא? כנראה חוסר רגישות, או אולי שלווה זמנית. כאשר התקשורת תגעש – כאשר יתפרסמו משפטים בגלל המעורבים או בגלל סכומים גבוהים – הפקולטות תתעוררנה ותאמצנה את הנושא, ויתחיל מחקר בנושא. כיום הגנה על הפרטיות זוכה לכל היותר לקורס סמסטריאלי. בעוד שנתיים – יהיה קורס שנתי. בעוד ארבע שנים – התמחות או חוג. כעת התחום אינו מושך ואינו מפתה את הסטודנטים לתארים מתקדמים, אך עם התגברות הדרישה למקצוענים – הפרטיוּת תמצא דרך לפרוץ לאקדמיה.

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

7 תגובות

 1. שרון פרקש
  שרון פרקש מרץ 18 2018, 20:49
  הנושא חשוב מאד ומעניין לא פחות

  היכן בכל זאת ניתן ללמוד את הנושא?

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני מרץ 19 2018, 00:17
  למאיר פלג

  צריך לסגור מחצית מבתי הספר למשפטים בארץ, לצמצם את מספר הסטודנטים לפחות ב- 50%, להחזיר את הסטאז' לשנתיים, להקפיד לקבל ללימודי משפטים על פי קריטריונים יותר מחמירים, להקפיד בבחינות הלשכה ולהתיר רק מועד ב' בלבד. כך בתוך כמה שנים תעלה יוקרת המקצוע, יסתננו לתוכו אנשים יותר רציניים ולא כמו היום שכל זב חוטם נעשה עורך דין של מכללה. אז גם יתיתר הצורך בלימודי פרטיות.

  השב לתגובה
 3. אהוד סתת
  אהוד סתת מרץ 19 2018, 11:08
  תואר בפרטיות

  רשימה מעניינת וחשובה בנושא קריטי (לא פחות) וטעון טיפול.

  השב לתגובה
 4. ריטה ניצן
  ריטה ניצן מרץ 20 2018, 11:56
  לא יוצרים תואר בכל תת נושא

  ואתה מדבר על תת תת תת תת נושא

  השב לתגובה
 5. מ פלג
  מ פלג מרץ 21 2018, 07:30
  כדאי לקרוא המאמר בקישור

  http ://www.pc.co.il/featured/262420/ אם הציות ל-GDPR מרגיש כמו ניסיון לפגוע במטרה נעה, הסיבה לכך היא שהנתונים האישיים נאספים גם באופן מובנה וגם באופן אינו כזה – וזה מקשה על הזיהוי וההגנה של המידע האישי. ארגונים יוכלו להשתמש במספר טכנולוגיות, כגון הצפנה ופסוידוניזציה, בכדי לשמור על פרטיות הנתונים, אך חשוב להבין היכן המידע נמצא, כיצד הוא מעובד ולאן הוא מועבר, על מנת ליישם אכיפה טכנולוגית, וזאת בכדי לעמוד ביעדי הציות של הארגון לרגולציה.

  השב לתגובה
 6. טלי פלס
  טלי פלס אוגוסט 24 2018, 14:01
  אולי שיעור או סימינריון

  לא להגזים עם תואר שלם

  השב לתגובה
 7. PELEG
  PELEG אוגוסט 25 2018, 07:39
  שפע קורסים איזוטריים

  http ://www.zelimudim.co.il/%D7%94%D7%AA%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%9B%D7%99-%D7%9E%D7%95%D7%96%D7%A8%D7%99%D7%9D גידול קנאביס(היה ביקוש גם בישראל ובוטל), הנדסת םפארקי שעשועים, גלישת גלים, מדעי המוות ועוד…אפילו על ה אפשר לכתוב דוקטואראט – ץעשיית קורסים אקדמיים איזוטריים. כפרנסה חדשה לראקדמיה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באקדמיה

יתר המאמרים במדור