JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

עוד חוזר הניגון

מל"א – המרכז ללימודים אקדמיים קרס

עוד חוזר הניגון יונתן קורפל
אוקטובר 31
09:30 2019

לפני יותר מחמש שנים פרסמתי במדור זה מאמר על קריסת מכללה שנשאה את השם מכון לנדר. פרט לסטודנטים של המכללה האקדמית הירושלמית הזו שנפגעו מהיעלמותה, ואולי גם מרציה, נראה שאף אחד כלל לא זוכר את הפרשה. שנה קודם לכן נמחקה המכללה האקדמית "דן", שהקמתה שנים ספורות ביותר לפני כן לוותה בהדים רמים של יחסי ציבור, תוך שהיא נתמכת לכאורה בפטרונים מתחום המחשוב. המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה) דאגה בשני המקרים לפתרונות חלקיים בכך שהעבירה את הסטודנטים למכללות אחרות. הסטודנטים של מכללת "דן" הועברו למשל למכללה באור יהודה, שכולנו שמענו עליה לפחות בשל הפרסומת שלה באמצעי התקשורת השונים – מל"א (המרכז ללימודים אקדמיים).

והנה בשבועות האחרונים קרסה מכללת מל"א הנ"ל עצמה, וגם הפעם הפתרון שניתן לסטודנטים היה העברתם לכמה מכללות אחרות. ואלה, במקום להתחרות ביניהן הגיעו להסכם פנימי שאושר על ידי המל"ג, וחילקו ביניהן את השלל. כל מכללה "מאמצת" שכזו קיבלה סטודנטים של מחלקות מסוימות. מל"א נקלעה לגירעון של מעל 80 מיליון ש"ח. בעת ההתמוטטות למדו בה כ-3,700 סטודנטים והיא העסיקה מאות עובדים ומרצים.

ובין לבין היו עוד קריסות של מכללות אקדמיות, אבל נדמה שלצורך הדיון אפשר להסתפק בדוגמאות שהוזכרו, התמונה העגומה ברורה. נכון שבעקבות כל הקריסות הללו מצאו, לכאורה, המל"ג ומשרד החינוך פתרון באמצעות העברת הסטודנטים למכללה אחרת. אולם על פניו ברור כי הסטודנטים בהחלט יצאו נפגעים. הם נמצאים בתהליך רכישת תואר שעלותו במכללה כמה עשרות אלפי שקלים, וכעת יקבלו תמורה בעייתית. אינני רוצה לחזור על עצמי ולכן לא אכנס לפרטים. אם אלה חשובים למי מהקוראים, כדאי שייכנס לקישור למאמרי הקודם, המוזכר לעיל בפסקה הראשונה, וימצא פירוט והסברים.

אלפי סטודנטים נפגעו במקרה הנוכחי, וכאילו כלום. לא המל"ג ולא שר החינוך (היוצא והנכנס) לא מתנצלים, אף שהבעיה התרחשה במשמרת שלהם ובאחריותם. והחמור מכול – לאור הפגנת האדישות – הוא שכלל לא ברור אם בקרוב לא יתרחש הפרק הבא בסדרת הקומדיה השחורה הזאת.

ויכוחים רבים כבר התנהלו במקומותינו על התגברותה של תופעת המכללות בחינוך האקדמי בישראל. חכמינו, מכל הסוגים, השמיעו שלל דעות ועמדות. אלא שהוויכוח נסב בעיקרו סביב הסוגיה של רמת הלימודים. לא בכך מתמקד מאמרי זה, אף שבוודאי יש לי עמדה משלי שאותה גיבשתי מתוך היכרות מקרוב של הנושא. אני מבקש להאיר כאן הפעם נקודה אחת – מניעת הנזק שנגרם לאזרחים תמימים ששילמו ממיטב כספם, השקיעו מזמנם ונרשמו למכללה, שפתאום נעלמת כלא הייתה.

משרד החינוך והמל"ג אחראיים לא רק על עמידת המכללות האקדמיות ברמת לימודים נאותה, אלא גם על היותן בעלות בסיס כלכלי שמבטיח המשך קיום במשך כל השנים שעבורן שילם הסטודנט. הבחינה שעושים הגופים המופקדים, בתחום הנ"ל, איננה מספקת! על הגופים הללו לתקן עצמם מייד.

שנת לימודים חדשה עומדת בפתח, ובתוך שבועיים המוני סטודנטים ינהרו למכללות. חשוב להבטיח שיוצבו קריטריונים רציניים יותר, וכי על פיהם תיערכנה בהקדם האפשרי בדיקות לא רק למוסדות חדשים, אלא לכלל המוסדות הקיימים. חשוב לא פחות לבצע בדיקות כלכליות שוטפות, וכן לעדכן את הפרמטרים והדרישות תוך מעקב רציף אחרי כל מוסד שכזה. חייבים גם לחשוב על ביטחונות וערבויות ברמה אחרת לגמרי, כאלה שיבטיחו באמת את עתידם של הסטודנטים. פחות אנרגיות צריכות להיות מושקעות בגופים האחראיים על החינוך האקדמי בפוליטיזציה המאפיינת אותם, תוך הפנייתן לדאגה לסטודנטים, למרצים, ולרמת הלימוד ואפילו המחקר.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

9 תגובות

 1. ל.
  ל. אוקטובר 31 2019, 10:38
  חלק מהמכללות שערוריה

  משרד החינוך חייב להקפיד

  השב לתגובה
 2. מכיר את מל
  מכיר את מל"א אוקטובר 31 2019, 13:53
  מכללה שהיתה לא רצינית

  ויש עוד פחות רציניות ממנה

  השב לתגובה
 3. Amnon Elbee
  Amnon Elbee אוקטובר 31 2019, 23:04
  הסיבה

  חבל להכביר מלים:
  המכללה קרסה כי ההוצאות היו גבוהות מן ההכנסות.
  לימדו שם ניהול, בקרה פיננסית, ניהול סיכונים.

  השב לתגובה
  • יונתן קורפל
   יונתן קורפל Author אוקטובר 31 2019, 23:25
   אמנון היקר,

   תהיינה הסיבות לקריסה אשר תהיינה
   הטענה שלי היא בעיקר כלפי משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה
   הם צריכים לנקוט בפעולות שימנעו ככל הניתן קריסה של מכללות, ועוד יותר מכך- נזק לסטודנטים שלומדים במכללות שנקלעות לצרות

   השב לתגובה
 4. נמרוד פלד
  נמרוד פלד נובמבר 01 2019, 13:42
  ששר החינוך יעשה להם המרה

  פתרון הפלא.

  השב לתגובה
 5. צ.
  צ. נובמבר 02 2019, 12:44
  ושרי החינוך שמים את נאמניהם

  במוסדות ששולטים על האקדמיה והם פועלים לפי שיקולים אידיאולוגים ומפלגתיים ולא מקצועיים.

  השב לתגובה
 6. שי ענבר
  שי ענבר נובמבר 03 2019, 08:24
  חשיבה מחודשת

  הבעיה היא בקונספט הקפיטליסטי אשר מיושם גם בהשכלה הגבוהה. אם הרעיון של מוסדות השכלה פרטיים מקובל אז גם קריסה כזו צריכה להיות מובנת.
  העניין הוא שלא מדובר בעוד גורם עיסקי צרכני מדובר על השכלה גבוהה אשר מפוקחת על ידי המדינה וצריכה להכיל קריטריונים אחרים אם בכלל לאפשר מוסדות פרטיים.
  בכלל ההקצבה לחינוך הגבוה היא נמוכה וכל נושא הפיקוח צריך לעבור חשיבה חדשה!

  השב לתגובה
 7. צ.
  צ. נובמבר 04 2019, 17:24
  והמככלה שלהם באזור חיפה

  שהיתה קרויה בשם אחר קרסה עוד קודם לכן. היו סימני אזהרה. וזה מוסד שקיבל אישור להעניק תואר שני בתחומים מסוימים.

  השב לתגובה
 8. גילה ציון
  גילה ציון נובמבר 05 2019, 10:51
  כמה עצוב

  הכול שאלה של ניהול
  וזה אצלנו בסדר עדיפויות נמוך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באקדמיה

יתר המאמרים במדור