JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מה לשכיר ולהגשת דו"חות למס הכנסה?

באילו מקרים גם שכירים חייבים להגיש דו"ח למס הכנסה

מה לשכיר ולהגשת דו"חות למס הכנסה? אהוד דבורה
ינואר 03
09:30 2018

"אני שכיר, אשתי שכירה והמעסיק מנכה לנו את המס בתלוש המשכורת. מעולם לא היה לי תיק במס הכנסה ואני גם לא רוצה שיהיה לי שום קשר לגוף הזה".

פעמים לא מעטות בחיי שמעתי את המשפט הזה או דומה לו משכירים שבאו אליי לייעוץ. חשוב מאוד להבהיר שישנם שכירים שדווקא חייבים בהגשת דו"ח למס הכנסה, ולמעשה עוברים עבירה פלילית באי-הגשתו. העונש על עבירה זו על פי החוק הוא עד שנה מאסר וקנס. לעיתים לאחר הגשת הדו"ח יש לשלם תוספת מס, ולעיתים מקבלים החזרים.

נכון, אפשר לטמון את הראש בחול כמו בת יענה, או להבין שלמרות העובדה ש"אני שכיר כל חיי", ש"אין לי תיק במס הכנסה", למרות העובדה ש"מס הכנסה בכלל לא ביקש ממני להגיש דו"ח" – ייתכן כי חובה עליי להגיש דו"ח שנתי למס הכנסה.

במאמר זה אבקש לפרט באילו מקרים גם שכירים מחויבים להגיש דו"ח למס הכנסה:

אם מחזור המכירות של ניירות ערך במהלך השנה היה מעל 803,520 ₪. לצורך הבהרה, אם אדם החזיק בניירות ערך סכום של 100,000 ₪ והחליף את כל מניותיו 9 פעמים במהלך השנה, הרי המחזור הוא 900,000 ₪ ואין זה משנה אם היו לו רווחים או הפסדים מהמכירות.

אדם חייב במס אם מכר דירה או נכס, אם מכר זכות במקרקעין או שעשה פעולות באיגוד מקרקעין שאינן פטורות ממס ולא שילם מס בשיעור המרבי. לאחר תיקון חוק מס שבח הפכו רבים ממוכרי הדירות לחייבי מס שבח, כמו כן ישנם אזרחים רבים שמכרו דירה להשקעה או שקיבלו במתנה או בירושה נכס נדל"ן או אפילו אחוזים בודדים מנכס כזה ומכרו את זכותם בנכסים אלו – רבים מהם אינם מודעים לכך, אולם חובה עליהם להגיש דו"ח למס הכנסה.

יחיד או בני זוג שלאחד מהם יש בשנת המס שליטה בחברה – מי שהחזיק לבד או עם קרוב (בן זוג, אח, אחות, הורה, הורי הורה, צאצא וצאצאי בן הזוג, ובן זוגו של כל אחד מאלו) לפחות 10% מהון המניות של חברה פרטית.

בני זוג החייבים בחישוב משותף של מקור הכנסה משותף ולא עומדים בקריטריון של סעיף 66 לפקודה.

מי שמס הכנסה אישר לו פריסת פיצויים, גם אם של אחד מבני הזוג, חובה להגיש דו"חות במשך כל תקופת הפריסה.

מי שהכנסתו כללה שכר ספורטאים.

מי שהייתה לו, לבן זוגו או לילדו במהלך השנה זכות בחבר בני אדם תושב חו"ל. ומי שהיו לו בחו"ל נכסים או חשבון בנק ששווים 1,850,000 ₪ ומעלה.

הכנסה ממשכורת, אם עלתה על סך 641,000 ₪ ברוטו לשנה.

הכנסה ממשכורת למי שטרם מלאו לו 18 שנים בתחילת שנת המס, אם ההכנסה עלתה על סך 78,070 ₪ ברוטו לשנה.

אם ההכנסה ממקורות שונים הייתה גבוהה מסך 803,520 ₪ לשנה.

מי שהיה חייב להגיש דו"ח בשנה קודמת חייב גם בשנה שלאחריה, אלא אם כן פקיד השומה פטר אותו או שהיה חייב להגיש רק משום שבחר לדווח על הכנסה משכירות שלא על פי סעיף 122 (מס של 10% מכל דמי השכירות).

מי שהייתה לו הכנסה משכירות, אם לא שולם עליה מס של 10% לפי סעיף 122; ואם הייתה גבוהה מסך 333,000 ₪ לשנה גם אם שולם עליה 10% מס.

מי שהייתה לו הכנסת חוץ גבוהה מסך 333,000 ₪ לשנה, גם אם שולמה מקדמה בדיווח מקוצר או שנוכה ממנה מלוא המס במקור. הכנסת חוץ זו הכנסה שהופקה או שנצמחה בחו"ל, אבל גם מכירת ניירות ערך של חברה תושבת ישראל הנסחרת בבורסה בחו"ל.

מי שהייתה לו הכנסה מריבית מדמי ניכיון ומהפרשי הצמדה, אם היו לו רווחים בסכום העולה על 636,000 ₪.

מי שהייתה לו הכנסה מקצבת חוץ, לדוגמה אדם שעלה לארץ ומקבל קצבה בשל עבודתו בחו"ל בסכום העולה על 333,000 ₪.

לסיכום, גם אם אתם שכירים כדאי שתבדקו האם אתם חייבים בהגשת דו"ח למס הכנסה. מאוד לא נעים, בלשון המעטה, לקבל ממס הכנסה מכתב שמודיע שביצעתם עבירה פלילית ומאיים בקנסות ומאסר. אם מתעורר בכם הספק באשר לחובתכם בהגשת הדו"ח מומלץ לפנות ליועץ מס ולקבל מענה.

*

כתובת הדוא"ל של כותב המאמר:

dvoraoffice@gmail.com

על המחבר / המחברת

Avatar

אהוד דבורה

יועץ מס מוסמך. חבר בוועדות ובפורומים, בלשכת יועצי מס ולשכת ארגוני העצמאים. בורר מוסמך.

18 תגובות

  1. יערה צ.
    יערה צ. ינואר 03 2018, 12:46
    ממה שקראתי אני צריכה להגיש דוח

    אבל המאמר ממש הדהים אותי. ממש לא ידעתי על כל זה. ואני חושבת שכמעט אף אחד לא שמע על זה.

    השב לתגובה
  2. אביעד מורד
    אביעד מורד ינואר 03 2018, 18:48
    גם אם מדובר בשליטה בחברה

    שההכנסות שלה 40000 שקל בשנה?

    השב לתגובה
    • אהוד דבורה
      אהוד דבורה Author ינואר 04 2018, 07:48
      התשובה כן

      החוק קובע שאם לאדם ביחד עם קרובו יש שליטה בחברה. לצורך העניין 10% ומעלה ממניות החברה הוא נחשב לבעל שליטה. בעל שליטה חייב בהגשת דו"ח אישי למס הכנסה ללא כל קשר להכנסות החברה לרווחיה או הפסדיה.

      השב לתגובה
  3. דן מימון
    דן מימון ינואר 04 2018, 05:39
    גם מכירת דירה?

    בכל סכום?

    השב לתגובה
    • אהוד דבורה
      אהוד דבורה Author ינואר 07 2018, 07:09
      במכירת דירה החייבת במס

      במכירת נכס מקרקעין אם המכירה חייבת במס ולא שולם המס המקסימלי יש חובה להגיש דו"ח למס הכנסה.
      משנת 2014 רק מכירה של דירה יחידה פטורה ממס ולכן אם נמכרת דירה שנייה או חלק מדירה שנייה המכירה חייבת במס שבח וכן יש חובה להגיש דו"ח למס הכנסה.

      השב לתגובה
  4. פחדן
    פחדן ינואר 04 2018, 08:03
    ואם מישהו לא יודע שצריך להגיש

    מה יקרה אם יגלו את זה?
    איך יגלו?

    השב לתגובה
    • אהוד דבורה
      אהוד דבורה Author ינואר 07 2018, 07:13
      אי ידיעה אינה פוטרת

      אם יגלו תאלץ לשלם את המס + ריבית והצמדה. בנוסף יהיה קנס שמקרים כאלו בדרך כלל מוותרים על כולו או על רובו בהתאם לנסיבות.
      נכון להיום רשויות המס שואבות מיידע ממערכות ממשלתיות רבות ולעיתים הדברים נודעים כתוצאה מסריקות של מערכות מיידע אלה.

      השב לתגובה
  5. ע.
    ע. ינואר 05 2018, 11:51
    כל הזמן לומגדים דברים לדשים

    רק שיש יותר מידי מה ללמוד ומי יכול

    השב לתגובה
  6. חניתה ניסנזון
    חניתה ניסנזון ינואר 06 2018, 13:37
    איך מצפים שאזרחים יגעו מזה?

    איפה הם אמורים לשמוע מהחוקים האלה?

    השב לתגובה
    • אהוד דבורה
      אהוד דבורה Author ינואר 07 2018, 07:04
      לשם כך יש להעזר באנשי מקצוע נכונים

      אנחנו כאזרחים לא יכולים אף פעם לדעת הכל ולכן נעזרים בבעלי מקצוע שיודעים. אם זה עו"ד במכירת דירה ואם זה מכונאי לתיקון הרכב, ואם זה טכנאי מחשבים או חשמלאי ועוד בעלי מקצוע בתחומים שונים שלהם יש את הידע המומחיות בתחום.

      השב לתגובה
  7. יחיאל ורד
    יחיאל ורד ינואר 14 2018, 14:11
    האם הסכומים מתעדכנים מידי פעם

    איך אפשר לדעת על כך?

    השב לתגובה
    • אהוד דבורה
      אהוד דבורה ינואר 14 2018, 15:09
      עידכון סכומים

      הסכומים מתעדכנים אחת לשנה ומתפרסמים בחוברת דע את זכויותיך של רשות המיסים

      השב לתגובה
  8. עידן נווה
    עידן נווה אפריל 02 2018, 11:20
    מעניין לדעת מה הסנקציות הפורמליות

    אם לא מדווחים ומה מידת האכיפה

    השב לתגובה
    • אהוד דבורה
      אהוד דבורה אפריל 03 2018, 05:28
      קנסות ועיצומים כספיים

      הסנקציות הינן דרישה להגשת הדו"ח, קנסות ועיצומים כספיים בגין אי הגשה של הדוחות.
      מידי פעם מס הכנסה מכניסים נושא לבדיקה ומריצים במחשב שלהם ולקבוצה שעולה נשלחים מכתבים לקבלת פרטים (עשו את זה לפני כשנתיים לגבי מחזיקי מעל 2 דירות, לגבי מי שבחשבונו בוצעו העברות כספים בסכומים גבוהים, מי שתדירות הנסיעות לחו"ל גבוהה) אי אפשר לדעת איזה נושא יריצו במחשבים בעתיד על מנת לאתר חייבי מס וחייבי דיווח שלא דיווחו.
      אגב לגבי חלק מאלה שנדרשו להגיש דוחות בעקבות הדרישה התברר אחרי שערכנו את הדוחות ששילמו מס עודף והם קיבלו החזרי מס.

      השב לתגובה
  9. ארז נ.
    ארז נ. אפריל 21 2018, 12:55
    ואם משהו לא דיווח מתוך אי ידיעה

    אם ידווח בשנה הקרובה יקחו לו גם מס אחורנית?

    השב לתגובה
  10. אהוד דבורה
    אהוד דבורה אפריל 22 2018, 07:36
    אי ידיעה אינה פוטרת

    קיימת אפשרות שאם במס הכנסה יחשבו שהיה חייב בהגשת דוחות גם לשנים הקודמות הוא יתבקש להגיש דוחות גם לשנים אלו.
    זה לא אומר בהכרח שיתבקש לשלם מס לעיתים לאחר הגשת הדו"ח מתברר שמגיע החזר מס היות ולא נוצלו כל הזיכויים הניכויים וההטבות עפ"י החוק.

    השב לתגובה
  11. אבי
    אבי אפריל 03 2019, 18:13
    עלויות הגשת דוחות

    מה העלות לשירות ההגשה עבור שני בני זוג שכירים ?

    השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחשבונאות ומיסים

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!