JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

"בראי אמנים" – דיוקן אמן, על ידי אמן

תערוכה חדשה ב"בית רוזנטליס" שביפו

"בראי אמנים" – דיוקן אמן, על ידי אמן עופר ללוש מנשקה נרדם בסטודיו שלי שנות ה-90 תחריט
דצמבר 21
11:48 2016

אוצרת – אירית לוין

"בית רוזנטליס" שביפו, יארח בין התאריכים 22.12.16 – 18.3.17 את תערוכת "בראי אמנים" – דיוקנאות אמנים, שנעשו על ידי אמנים. הפתיחה ביום ה' – 22.12.16 בשעה 20:00.

תערוכת "בראי אמנים" מציגה גישות והיבטים שונים לנושא הדיוקן – בפיסול, ציור וצילום, ביצירות שנוצרו מדיאלוגים ושיתופי פעולה של  32 אמנים שונים ופותחת אשנב לנושא מורכב זה.

חלקם של הפורטרטים הינם תוצר של מחוות אישיות בין אמנים חברים (מנשה קדישמן עופר ללוש, עדנה אלשטיין)  אחרים מתעדים ומנהלים דיאלוג באמצעות הפורטרט עם קולגות החולקים עמם סטודיו משותף (יוסל ברגנר ואודרי ברגנר –  עבודות משנת 1954 מהסטודיו המשותף בצפת).

יש מי שיוצרים דו-שיח ומקיימים יחסי גומלין של לימוד והתבוננות באמצעות הפורטרט (אלכס קרמר, תרצה פרוינד). חלקן של היצירות צוירו על ידי בני זוג (אביבה אורי ודוד הנדלר) ואחרות נוצרו כחומר תיעודי מחיי האמנים עצמם (שיר שבדרון, אלי אלכסנדר שבדרון).  ניתן לראות בתערוכת "בראי אמנים" גם דיאלוגים בין דוריים, בין אמנים ותיקים לאמנים צעירים (גידי רובין פורטרט יוסל ברגנר) ובין מורים לתלמידיהם (אלי שמיר מראם סירחאן).

התערוכה מאפשרת מבט על סביבת האמן, על מעגליו החברתיים והמשפחתיים בעבר ובהווה ועל מקורות השראה אמנותיים ואחרים.

תצוגת היצירות אינה באה למצות את מכלול הפגישות שנערכו בין האמנים לשם ציור, צילום ופיסול, אלא מבקשת לפתוח חלון להצצה על התרחשות אינטימית, מרתקת זו.

ניתן לומר שייחודה של התערוכה, בהיותה "תוצר של התרחשות בין אמן מצייר לבין אמן כמושא ציור" כדברי ד"ר דורית קדר, מתוך מאמרה לקטלוג התערוכה.

הציורים

יש שציורי הדיוקן נעשים בשמן ובאקריליק על בד על פי צילומים שמצלם האמן. צילומים אלו לוכדים מבט, קמטים וזוויות שונות בארשת הפנים ומתורגמים אל הבד עם רשמיו של היוצר ממחוות שונות של גופו ואישיותו של האמן המתואר (חגית שחל, מירה צדר) בעבודות אחרות הנעשות בסטודיו מול המודל, מצוירות באופן מסורתי יותר ובתהליכים ממושכים יותר המאזכרים ומהדהדים ציור קלאסי, וטומנים בחובם רגעים רבים של התבוננות, חקירה ותהייה. (דוד ניפו, ארם גרשוני) יש עבודות הנשענות על צילומים ועל ציור מול מודל (אלי שמיר) ואחרות שנוצרו מתוך השראה, מתוך רשמים ומזיכרון הדמות (רחל בנטואיץ שביט).

הרישומים

לעתים לוכדת העבודה בקו מהיר ומזוקק את פני הדמות; פעמים אחרות הקו אקספרסיבי, יצרי ובעל חיות משלו; לעתים הקו משתהה, חוקר ותר את פני המודל; לעתים קווי הרישום מעוגלים, ענוגים ויוצרים רישום מעודן (יאן ראוכוורגר).

התצלומים

עבודות הצילום בתערוכה מציגות היבטים שונים: הן מתארות אמנים בסביבת עבודתם ובזמן יצירה בחלל הסטודיו(אברהם חי, גלית ראוכוורגר), מתעדות עשייה מושגית של אמן בנוף הארץ-ישראלי(דרורה שפיץ), מתמקדות בדיוקן ומתחקות אחר רזי קלסתר הפנים (עליזה אורבך, גרשון שלוינסקי).

הפסלים

הדמויות המפוסלות הן חלק מפרויקט אמנותי רחב יריעה – "ספריית ראשים" של אנשים מעולם האמנות. הפסלים נוצרו במספר מפגשים של פיסול ושיח בין האמן למודל (גד אפוטקר).

בית רוזנטליס – ע"ש הצייר משה רוזנטליס, בו עבד ויצר במשך למעלה מ-40 שנה, עד מותו בשנת 2008, שוכן בנמל יפו,

רחוב נמל יפו 8 (מול הקצה הדרום מזרחי של מחסן 2 בנמל). במקום מוצגים ציוריו של רוזנטליס לצד תערוכות מתחלפות.

תערוכת "בראי אמנים" תוצג בין התאריכים 22.12.16 – 18.3.16. שעות פתיחה: שישי – שבת 10:00-14:00. או בתיאום מראש בסל' 054-2000336. לפרטים נוספים: 03-682-8578

הכניסה ללא תשלום.

בברכה איילת אליעזרי

יחסי ציבור תערוכת "בראי אמנים"

09-7688999 0507-445338

———

"תערוכת בראי אומנים" בית רוזנטליס, מארחת את דר' דורית קידר להרצאה "לפענח את הצופן הנראה".

יום חמישי, 26.1.2017, בשעה 20:00. הכניסה חופשית.

ארם גרשוני התוספת האחרונה 2011 שמן על בד מודבק לעץ

 

על המחבר / המחברת

אין תגובות

אין תגובות

אין תגובות כרגע. תרצה להוסיף תגובה?

כתוב תגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באמנות – דברים בשם אומרם (יחסי ציבור)

יתר המאמרים במדור