JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תערוכת אמנות נאיבית מסין הרחוקה

"ציורי איכרים - אומנות נאיבית מסין" בגלריה ג'ינא

תערוכת אמנות נאיבית מסין הרחוקה Zhu Su Zhen – זו סו זאן פרדס האפרסקים
ינואר 17
20:59 2017

לראשונה בארץ – תערוכת אמנות נאיבית מסין הרחוקה

 "ציורי איכרים – אומנות נאיבית מסין"

 בגלריה ג'ינא לאומנות נאיבית בינ"ל בתל אביב

ביום ה' 19.1.17 בשעה 19:30 יתקיים אירוע הפתיחה ל"ציורי איכרים – אומנות נאיבית מסין"

תערוכה שלראשונה תוקדש כולה לאומנות נאיבית מהמזרח הרחוק – סין וטאיוון.

התערוכה תתקיים בין התאריכים 19.1.17 – 24.3.17.

"ציורי איכרים – אומנות נאיבית מסין" תציג 60 יצירות שונות. במבט ראשון ניתן להבחין במכנה משותף סגנוני ליצירות – בתנועה אינטנסיבית ופעלתנות אנושית.

אם בתיאור האיכרים העמלים בכפר, ביצירות שמקורן בסין ואם בריבוי הדמויות בתיאורי העיר השוקקת ביצירות שמקורן בטיאוון. בנוסף, ניתן לימצא מאפיינים דומים בין היוצרים המוצגים,

בתיאור עשיר בצבע של נופים ודמויות "שטוחות" כגזיר נייר הנראות כציור ילדי. מהסוג המבוסס על דמויות בעלות קווי מתאר ברורים ומוגדרים, הצבועים בגוון אחיד ללא הצללות או תת גוון.

הרחבה: אמנות נאיבית מסין, הידועה גם כ"ציורי איכרים", החלה באמצע המאה ה-20, לאחר הקמת הרפובליקה העממית של סין בשנת 1949. הממשלה החדשה ביקשה לעודד איכרים בעלי כישרון אמנותי לעזוב את העבודה בשדות ולפתח זרם אמנותי אשר יציג ויפאר את המורשת התרבותית ואת הנרטיב המקומי של חיי הכפר המוכרים להם: חקלאות, רעיית צאן, דיג, ציד ופסטיבלים.

תמיכה ומימון ממשלתיים מקומיים יצרו ריכוזים של אמנים בחמש קהילות:  הושיאן (מחוז שאנג'י), ג'ינשאן (מחוז שנחאי),  קיז'אנג (מחוז צ'ונגקינג), דונגפנג (מחוז ג'ילין) והאונגז'ונג (מחוז קינגהאיי). התערוכה הנוכחית בגלריה ג'ינא תציג עבודות של יותר מ-20 אמנים מובילים של שתי הקהילות המרכזיות והחשובות – הושיאן וג'ינשאן.

האמנים הנאיביים של הושיאן מתארים בצבעים שובי לב חילופי עונות, יבול שופע, בתי בד  להפקת שמן, שווקים מלאים בכל טוב, ופסטיבלים מקומיים. בציוריהם משתקפים נופיו מרהיבי העיניים של המחוז, על הריו, עמקיו ויערותיו. בשנת 1973, המוזיאון הלאומי של סין הציג תערוכה ייחודית שהוקדשה לציורי איכרים של הושיאן. בעקבות הצלחתה, התערוכה נדדה בשמונה ערים נוספות ברחבי סין ובשנת 1975 סידרה של סמינרים הונחתה על ידי אמנים מובילים מהושיאן.

התערוכה הנודדת והסמינרים עודדו את הקמת קהילת האמנים של ג'ינשאן, בסמוך לשנחאי, באמצע שנות ה-70. מקימי הקהילה כבר הוכיחו את הכישרונות האמנותיים שלהם, אבל כעת סופקו להם הכלים – סטודיו, חומרי יצירה ואולמות תצוגה – על מנת להתפתח ולהציג את היכולות יוצאות הדופן שלהם. היות שהטופוגרפיה של ג'ינשאן שטוחה והמחוז רווי בנהרות ואגמים, העבודות מתרכזות בעיקר בדיג, בתעשיית כלי שייט, בופלו מים, אווזים, אגמי לוטוס וכן בחיי הכפר והנמלים לאורך הנחלים וערוצי המים הנוספים.

האמנים הנאיביים ילידי מטאיוון, גדלו בסביבה עירונית, והנושאים בעבודותיהם שונים מציורי האיכרים בסין. האמנות הנאיבית בטאיוון מדגישה את חיי היום-יום בטאיפיי וערים אחרות, שווקים סואנים, רחובות שוקקים באנשים ויחסי גומלין בין הדורות השונים בבית. נראה כי האמנים חוגגים את הנרטיב האישי שנובע מהתרבות, מהמסורות, ומההיסטוריה של הארץ המתועשת אשר מבקשת להעמיק את קשריה עם המערב.

התערוכה "ציורי איכרים – אומנות נאיבית מסין" תתקיים בגלריה ג'ינא לאמנות נאיבית בינלאומית, רח' דיזנגוף 255, תל אביב, בין התאריכים  19.1.17 – 24.3.17.

לפרטים נוספים אודות התערוכה והגעה: www.ginagallery.com    טל': 03-5444150

בברכה איילת אליעזרי יחסי ציבור 09-7688999  0507445338

על המחבר / המחברת

אין תגובות

אין תגובות

אין תגובות כרגע. תרצה להוסיף תגובה?

כתוב תגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באמנות – דברים בשם אומרם (יחסי ציבור)

יתר המאמרים במדור