JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אביב הגיע!

האמנים הנאיבים מברזיל ומארגנטינה בגלריה ג'ינא

אביב הגיע! "ביקור אורח" צילום: גלריה ג'ינא
מרץ 29
23:31 2017

התערוכה החדשה בגלריה ג'ינא, "אביב הגיע!", כוללת יצירות של כ-30 אמנים מברזיל ומארגנטינה.

האמנות הנאיבית ממדינות אלו מאופיינת בצבעים עזים ופרטנות מדוקדקת, פרספקטיבה וקנה מידה ילדיים, תמימות מרעננת, סצינות פשוטות וקלות להבנה מחיי היומיום, כל אלו באים לידי ביטוי על ידי אמנים אוטודידקטים אשר שואפים – דרך יצירותיהם – לחגוג את הסיפור האנושי.

המאפיין האחרון, חגיגת הסיפור האנושי, בא לידי ביטוי באופנים שונים במדינות ברזיל וארגנטינה בשל הבדלים תרבותיים, היסטוריים, מנהגים, טקסים וכן בשל הבדלים בין האמנים עצמם אשר אמנותם מושפעת בהכרח מאופיים וסיפור חיים אישי.

בברזיל, האמנות הנאיבית הופיעה בסוף שנות הארבעים של המאה העשרים, עם תערוכותיהם הראשונות של סילביה דה לאון שלראו וחוזה אנטוניו דה סילבה, והזמנתו של האמן הנאיבי הייטור דוס פראזרס להשתתף בביאנלה הראשונה של סאו פאולו. הסבר אפשרי לעלייתה המאוחרת של האמנות הנאיבית בברזיל מעוגן בנסיבות היסטוריות. בעוד שהאמנים הצרפתים אנרי רוסו, אנדרה בושאן וקאמיל בומבואה, והאמריקאים אדוארד היקס ו"גרנדמא" מוזס, אם נזכיר רק כמה שמות (אם כי המוכרים ביותר), כבר היו בבחינת "נוכחות חובה" במוזיאונים חשובים בעולם, עבודותיהם של חלוצי האמנות הנאיבית בברזיל צוירו באזורים נידחים של המדינה והתגלו באיחור רב. משום כך, עלה השחר על האמנות הנאיבית של ברזיל רק במחצית השניה של המאה העשרים. האמנות הנאיבית של ברזיל רצופה בניגודים עצומים, הנובעים ברובם, מערבוב שלל תרבויות המוצא השונות, מכל קצוות העולם – כגון אירופאית, אפריקנית ואינדיאנית – ברחבי הארץ העצומה. תערובת זו משמשת קרקע פורייה להתפתחות אמנים מקוריים ביותר. הברזילאים הם אנשים שמחים, ספונטנים ויצירתיים, ונטולי מעצורים בביטוי רגשותיהם, ותכונות אלה, בשילוב עם מרץ הנעורים של התנועה המקורית, ממשיכות להשתקף בעבודות האמנות הנאיבית הנוצרות גם כיום.

את הנאיביזם בארגנטינה לא ניתן לסווג בקלות. מנהגיהם של ילידי המדינה ומסורותיהם, מעולם לא השפיעו באופן משמעותי על האמנים הנאיבים המקומיים, כפי שתרבויות האינקה, המאיה, האצטקים ואפריקה השפיעו על עמיתיהם האמנים בצפון. במקום זאת, גלי ההגירה לארגנטינה – במיוחד מאירופה – במאתיים השנים האחרונות, ובעקבותיהם מיזוגם של המנהגים והמסורות האירופאיים והאחרים עם אלו של האוכלוסייה הילידית, השפיעו רבות על חיי התושבים, אופיים וכללי המוסר שלהם, כמו גם על האמנות, האדריכלות, המוזיקה והספרות של המדינה. השפעות אלו ניכרות בבירור ביצירות האמנים הנאיבים הארגנטינאים, המתארות בצבעים מלבבים ובפרוטרוט את ההדים העולים מן העיר (במיוחד בואנוס איירס, "הפריז של דרום אמריקה"), את קצב הטנגו, מקצב הפאמפאס, הילוכם הגאה של הגאוצ'וס ויופיה השקט של פטגוניה.

אנו מזמינים אתכם להתנתק מהעולם הלחוץ ומהשגרה היומיומית,

לקחת נשימה ולהיכנס להיכלו של העולם הנאיבי, מלא בצבעוניות, רוגע ושלוה.

בואו לקחת עולם ומלואו אתכם הביתה!

שעות פתיחה: שני – חמישי : 21:00 – 12:00  שישי וערבי חג: 14:00 – 10:00

לפרטים נוספים: 03-5444150  www.ginagallery.com

בברכה , איילת אליעזרי יחסי ציבור  09-7688999 0507-445338

על המחבר / המחברת

אין תגובות

אין תגובות

אין תגובות כרגע. תרצה להוסיף תגובה?

כתוב תגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באמנות – דברים בשם אומרם (יחסי ציבור)

יתר המאמרים במדור