JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

"בצלמה"

תערוכה על עמודי תאורה ביוזמת עירית ירושלים

"בצלמה" יצירה של עדינה עוזרי
אפריל 20
00:37 2017

 

בואך לרחוב בצלאל ומדרחוב שץ ה"גריניץ' ווילג'" של ירושלים, תבחין על עמודי תאורה, בתערוכה מרהיבה ומעוררת השראה.

התערוכה מתכתבת עם הטרנד העולמי של אמנות במרחב והיא יוזמה חדשה של עיריית ירושלים.

תערוכת רחוב של צילומים בעין נשית!

התערוכה היא פרי שיתוף פעולה בין סטודיו "משלך" למחלקה לפיתוח מנהיגות וקידום נשים בעיריית ירושלים.

התערוכה מציגה תוצרים של שיעורי צילום במצלמת הטלפון החכם לנשים דתיות במרכז למשפחה 'יד שרה'.

מתוך רצון להעצמת נשים ולעידוד יצירתן, ומתוך מחשבה לתת במה וחשיפה מכובדת ליצירה נשית בירושלים.

צלמות ואוצרות:

יעל הורן דנינו

נגה גרינברג

נשים ממרכז למשפחה ביד שרה:

ד"ר שלומית להמן

ד"ר בלהה בכרך

אורנה

רות מלכה זרביב

חן עובדיה רומנו

עדינה עוזרי

על התערוכה:

סטודיו משלך הוא בית צמיחה לאמניות צעירות דתיות בתחילת דרכן. מאפשר מרחב פיזי ומנטלי ליצירה, מעניק לווי מקצועי, העצמה כלכלית, משמש קבוצת תמיכה והפריה הדדית, ובמה נאותה לחשיפה באמצעות תערוכות. הסטודיו מחבר לקהילה ולחברה ומנגיש אמנות חזותית לקהילות שונות ומגוונות בירושלים בפרט ובארץ בכלל.

כחלק מהפעילות שלנו הפעלנו בשנה האחרונה סדנאות אמנות לנשים מטופלות במקלט בת מלך ובמרכז למשפחה ביד שרה. הפרויקט אמנות עם נשים מוכות חשוב לנו גם כנשים וגם כיון שידוע לנו שיש בכוחה של האמנות לרפא ולנחם על המציאות הקשה שהן חוות בבית. הסדנאות היו מיוחדות כיון שבקבוצות השתתפו הן נשים מטופלות והן נשים מהצוות המטפל כולל ד"ר שלומית להמן מנהלת המרכז. ההשתתפות של הצוות המטפל היתה כשוות בין שוות, לא ממקום טיפולי. לאט לאט עם התקדמות הסדנאות, ניכר היה כי הנשים המשתתפות שבתחילה לא הכירו אחת את רעותה, ונמנעו אפילו ממבט עין או מגע יד החלו להיפתח. ומתוך היצירה החלה להתרקם אוירה נכילה ומעצימה, עידוד ותמיכה של הנשים זו בזו, וממש ניכרה (אפילו פיזית) זקיפת הקומה שלהן.

אחת מהסדנאות היתה סדנת יישומי צילום במצלמת הטלפון החכם. לכל אחת יש טלפון כזה, אין צורך לקנות מצלמה, וחשוב לנו לחדד את נקודת המבט הנשית שלהן על הסביבה שלהן ועל המרחב בו הן חיות. להיות לעיתים עין מציצה מבחוץ, ולעיתים עין שלוקחת למרחבי יקום אחרים, ולעיתים אף להיות עין שחודרת פנימה. מיד ניכר היה כי יש בכוחם של הבזקי הצילום הרגעיים להיות הצצה לעולם פנימי עשיר מיוחד ומורכב של אותן הנשים. נשים עם עין חדרה וחודרת, עם רגישות אין קץ, ועם נקודת מבט שתמיד רואה את המציאות בפריזמה מורכבת.

לאחר תערוכה בה הוצגו עבודות הדפס וקולאז שלהן במסגרת שבוע המאבק באלימות נגד נשים, הן בחרו להציג הפעם יחד עם האמניות שהדריכו אותן ויחד עם הצוות המטפל, ממקום שווה ומעצים. אף אחד מהעוברים ושווים לא יודע אם הצילום שייך לאישה במסתור ובמצוקה או לאמנית יוצרת עכשווית, או אפילו לאשת מקצוע טיפולי מדופלמת.

התערוכה – בצלמה – מאפשרת לנשים שחוות אלימות במרחב הביתי הכי מוגן ובטוח, שמסתתרות מעין החברה ומתביישות במצבן, להוציא את יצירתן למרחב הציבורי ולהופיע בו בגאון לצד אמניות ולצד המטפלות שלהן כשוות ערך.

על המחבר / המחברת

אין תגובות

אין תגובות

אין תגובות כרגע. תרצה להוסיף תגובה?

כתוב תגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באמנות – דברים בשם אומרם (יחסי ציבור)

יתר המאמרים במדור