JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מזרח ומערב

"ליאום – מוזיאון סמסונג לאמנות" בסיאול

מזרח ומערב הכניסה למוזיאון ליאום, סיאול – קוריאה צילום: יונתן קורפל
נובמבר 03
19:30 2016

בשהותנו לאחרונה בסיאול הזדמן לנו לבקר במוזיאון ליאום לאמנות (Leeum, Samsung Museum of Art), ולא הצטערנו ולו לרגע. פנינה אמנותית בבעלות בעלי עניין בחברת "סמסונג" האדירה נחשפה בפנינו במלוא הדרה.

מדובר במוסד לאמנות שפתח את שעריו ב-2004 ומכיל שני אוספי אמנות גדולים ומרהיבים. האחד של אמנות קוריאנית מסורתית, והוא שייך לאוסף של מייסד סמסונג הואם לי ביונג צ'ול, והאחר אוסף של אמנות מודרנית ועכשווית – אמנות קוריאנית ואמנות המזרח הרחוק וכן אמנות מערבית, השייך לנשיא החברה ליקון היובו.

מוזיאון יפהפה זה בנוי משלושה חללים שתוכננו על ידי שלושה אדריכלים שונים, מהמובילים בעולם. אף שמדובר בשלוש שפות ארכיטקטוניות שונות, המבנים זורמים זה לתוך זה בהרמוניה המשתלבת גם עם הטבע. האדריכלים בעלי השם העולמי הם: האדריכל השוויצרי מריו בוטה, שתכנן את "מוזיאון 1" שמשמש בית לאמנות הקוריאנית המסורתית, הארכיטקט הצרפתי ז'אן נובל, שעיצב את "מוזיאון 2" המאכסן בתוכו את האוספים המודרניים והעכשוויים של אמנים קוריאניים ובין-לאומיים, והאדריכל ההולנדי רם קולהאס, שעיצב את המבנה שלישי שמשמש מרכז חינוך והשכלה לילדים ולמבוגרים, ובו גם נערכות תערוכות ייחודיות מתחלפות.

כל זה נתמך על ידי התאגיד העצום של סמסונג, שפרש חסותו על הקומפלקס האמנותי והתרבותי הקולוסאלי הזה, שמקדם בברכה את העידן הגלובלי ומאגד בתוכו רעיונות חדשים המגשרים בין מזרח ומערב ובין העבר, ההווה והעתיד, ומאפשרים התנסויות תרבותיות למכביר, כמו חוגים, הרצאות וקונצרטים לילדים ולמבוגרים, ואף תערוכות קבועות ומתחלפות, הן מסורתיות הן מודרניות ועכשוויות.

האוסף הקוריאני המסורתי מציג פריטי אמנות מסורתיים מובחרים מהתקופה ההיסטורית העתיקה של קוריאה, בתחומים מגוונים. הוא מכיל אוספים נדירים של עבודות קרמיקה ופורצלן: כדים, צלחות, קערות, צנצנות, בקבוקים, תכשיטים ואובייקטים של קבורה ופולחן – כל אלה בגווני לבן-כחול, ג'ייד, ירקרק, טורקיז ואחרים. יש גם ציורים ועבודות קליגרפיה, עבודות מתכת, ספרים מודפסים, כתבי יד, אמנות בודהיסטית וכן רהיטי עץ, שמתוארכים מהתקופה הפרה-היסטורית ועד לתקופת שושלת יוסאון (Joseon Dynasty) (1395–1910) בקוריאה. האוסף מניח בפני המבקר בצורה מרוכזת את ההיסטוריה והתרבות של המדינה המיוחדת והמעט זרה לנו.

האוסף המודרני והעכשווי מכיל עבודות אמנות מובילות של האמנות הקוריאנית החל מ-1910 ואילך ולצדן יצירות אמנות בין-לאומית החל מ-1945. כאן ניתן לצפות ביצירות של אמנים מערביים ומזרח אסיאתיים מהשורה הראשונה, החל בלי סאנג-ביום, ביון קוואן-סיק, לי אין-סונג, לי זונג-סיום, אלברטו ג'קומטי, ז'אן ארפ, אלכסנדר קלדר, אנטוני קארו, דן פלווין, אשיל גורקי, מארק רותקו, וילם דה קונינג, אנדי וורהול, פרנסיס בייקון, וכלה באמנים עכשוויים, כמו דמיין הרסט, ג'ף קונץ, ג'ורג בזליץ, אנסלם קיפר, אניש קאפור, גרהרד ריכטר, נאם ג'ון פייק, קים וואן-קי, לואיז בורז'ואה ועוד רבים וטובים. תערובת מעניינת על השונה והמשותף בין עולמות המערב והמזרח הרחוק. מדובר בשילוב מאסיבי מיוחד ונדיר.

עד כאן על קצה המזלג. מדובר במוזיאון המכיל מאגר אדיר של יצירות עתיקות וחדשניות מבית היוצר של אמנים גדולים ומכובדים בקנה מידה עולמי. כל מי שמזדמן לסיאול שבדרום קוריאה ואוהב אמנות – חובה ממש לבקר במוזיאון משובח ומפתיע זה. מובטחת חוויה מרגשת ומסעירה ממש.

על המחבר / המחברת

חנה קורפל

חנה קורפל

עורכת מדור: אומנות. תואר שני בתולדות האומנות. הציגה מיצירותיה בתערוכות יחיד וקבוצתיות בגלריות בארץ.

2 תגובות

 1. מתעניינת
  מתעניינת נובמבר 03 2016, 20:52
  שמעתי שבמזרח הרחוק מוסיאונים מדהימים

  בסין ביפן בקוריאה. אני מתכוונת לאומנות מודרנית ברמה הכי גבוהה. עוד לט הייתי דם. הלוואי דאגיע לשם בעתיד.

  השב לתגובה
 2. חן
  חן נובמבר 05 2016, 12:04
  רוב הגולשים באתר בטח עוד לא היו במוזיאון

  תל אביב.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באמנות

יתר המאמרים במדור