JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חיים באבן

דמויות האבן של אנטוני פיצ'וט ושל "נוף אישה"

חיים באבן יצירה של אנטוני פיצ'וט צילום: Phira7540 fr.wikipedia.org
מרץ 06
20:20 2017

את יצירתו של האמן הספרדי אנטוני פיצ'וט (Antoni Pitxot) ראיתי לראשונה בביקורי במוזיאון של סלבדור דאלי הממוקם בביתו של דאלי בעיירה פיגרס שבאזור חירונה, מרחק כשעתיים ברכבת מברצלונה. שם מוקדשת קומה שלמה ליצירותיו המיוחדות של פיצ'וט, והן עוררו בי התפעלות רבה.

אנטוני פיצ'וט נולד בפיגרס ב-5 בינואר 1934 ונפטר ב-12 ביוני 2015. הוא נולד לממשפחה של אמנים ואת השכלתו האמנותית החל בגיל 13. הוא הציג את יצירותיו בכל רחבי ספרד עוד כשהיה בשנות העשרים והשלושים לחייו.

בשנות השישים החל פיצ'וט לערוך ניסויים בסוריאליזם. הוא התרכז בבניית דמויות אנוש, לעתים קרובות כאלה הקשורות למיתולוגיה או למחזות כמו "הסערה" של שייקספיר. דמויות אלה מיוחדות בהיותן דמויות אבן.

הטכניקה שבה השתמש פיצ'וט הייתה איסוף חלוקי אבנים מחוף הים בעיירה שבה קבע את מגוריו. לאחר שאסף את החלוקים הוא בנה מהם פסלים, ואת הפסלים צייר לאחר מכן על קנבס בצבעי שמן. זכיתי לראות רק את ציורי השמן – התוצר הסופי היוצא דופן באופיו וביופיו.

לאחרונה שוב הוסבה תשומת לבי אל פיצ'וט בעקבות הערה של ציירת אחרת שראתה את אחד מציוריי ומצאה בהם דמיון מה לציוריו. מובן שהדבר הוביל אותי להביט שוב בציוריו של פיצ'וט כדי לראות אם אכן יימצא דמיון.

למען האמת לא מצאתי דמיון של ממש, מלבד העובדה שגם אצלי מופיעות דמויות בהקשר לסלעים ולאבנים. מדובר בסדרה של כמה ציורים שאותם ציירתי בעקבות טיול שבעלי ואני עשינו בפארקים בארצות הברית. כמובן צילמנו תמונות רבות, ומתוכן בחרתי כמה כדי לצייר על פיהן.

הנופים אמנם עוצרי נשימה, אבל אני איני ציירת נוף. ציור נוף כשלעצמו לא מהווה עבורי אמירה מספקת. כאישה אני מחפשת תמיד ביטוי נשי או אמירה נשית שאני יכולה להעניק לציוריי. לעתים יש לי אמירה ובעקבותיה בא הציור ולעתים האמירה נוצרת תוך כדי מעשה הציור, כפי שקרה במקרה זה.

הנופים היו באמת מעוררי השראה, ואני החלטתי להפוך השראה זו לפן באמירה נשית. את הציורים ציירתי באקריליק על קנבס, ובתוך הסלעים שתלתי חלקים של דמויות נשיות שיכולות לשמש כעין המסתכלת, כנושאות את משא הטבע או כביטוי להוויית הטבע כ"אימא אדמה". ובאמת, ביקשתי לבטא את היות הנשיות חלק בונה של הטבע, חלק עיקרי וראשוני.

ציורי האבן של פיצ'וט שונים מאוד מציורי הנוף הנשי שלי. אין לי כל יומרה לעמוד בתחרות אתו. ההשוואה מתבקשת רק בשל הדמיון בחומרים שנבחרו ליצירה. יצירותיו של פיצ'וט מקורן בפסלים, ואילו יצירותיי שלי מקורן בתצלומים. בהסתכלות שטחית אפשר לראות שקווי המתאר של פיצ'וט חדים ומשוננים ואילו ליצירותיי יש קווי מתאר עגולים.

נראה שלביטוי החיצוני יש סיבה מגדרית. אין ספק שציוריו של הצייר הספרדי החשוב הזה הם גבריים באופיים. יש בהם חדות וזוויתיות ולעתים אפילו תחושה של אלימות התלויה באוויר.

הקווים העגולים בסדרת ציורי הנופים הזאת ביצירתי, הנקראת "נוף אישה", הם ללא ספק ביטוי לפן הנשי, המכיל והמלטף, אף שלעתים הדמות הנשית נמצאת בנוף שיש בו גם חדות – ממש כמו בעולם הממשי.

 

יצירות מהסדרה "נוף אישה" של אושרית מינץ

יצירה של אושרית מינץ

 

תמונה של אושרית מינץ

דף הפייסבוק של אושרית מינץ:

https://www.facebook.com/OshritMintzArt/?fref=ts

על המחבר / המחברת

אושרית מינץ

אושרית מינץ

ציירת. הציגה כמה תערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות. נשענת על הסגנונות של הסוריאליזם והאבסטרקט המינימליסטי.

9 תגובות

 1. ליאת
  ליאת מרץ 07 2017, 06:52
  מכירה את השיר

  יש אנשים עם לב של אבן – יש אנשים עם לב אדם

  השב לתגובה
 2. סינדרלה
  סינדרלה מרץ 07 2017, 18:03
  אחד ציור

  השני פיסול
  על היתרונות והחסרונות

  השב לתגובה
  • אושרית מינץ
   אושרית מינץ מרץ 08 2017, 18:32
   הפסל הפך לציור

   זה נכון שפיצ'וט פיסל, אבל אחר כך הוא צייר את הפסלים בשמן על קנבס. אני משווה בין הציורים.

   השב לתגובה
 3. יובל דורון
  יובל דורון מרץ 07 2017, 22:02
  אושרית ופיצ'וט יד ביד ולחוד

  מחכים , לא הכרתי את פיצ'וט ונתת לי אלומת אור לכיוונו , מעניין שאת רואה ביטוי באדם יותר מנוף, יפה שאת מביאה לנו חומרים חדשים. וכמובן ציורים שלך.

  השב לתגובה
 4. ש.
  ש. מרץ 08 2017, 15:26
  פעם ראשונה שאני רואה אומן שכותב על עבודותיו

  אני חושב שיש ברעיון הזה משהו מעניין למרות שעל פניו זה לא אוביקטיבי.

  השב לתגובה
 5. דניאל
  דניאל מרץ 10 2017, 18:15
  אז אולי יציגו תמונות שלך במוזיאון של דאלי

  מה דעתך?

  השב לתגובה
  • אושרית מינץ
   אושרית מינץ מרץ 12 2017, 08:11
   תערוכה במוזיאון דאלי

   אשמח אם תנצל את הקשרים שוודאי יש לך במוזיאון דאלי כדי שיציגו אותי שם, ואין לי ספק שתבוא לראות!

   השב לתגובה
 6. דרורה בק
  דרורה בק מרץ 22 2017, 18:45
  חיים באבן

  איני מבינה, ואם הושפעת מהפסל אז מה…, הרי כל אמנות כסוג תקשורת לחוויה הפנימית מושפעת מזרמי אמנות מכל הזמנים. טכניקות הביצוע הרכבי הצבעים הם שפת ביצוע מקובלת…
  לדעתי האמירה והמסר הפנימי הם האמנות…ואם הושפעת והעברת מסר מהחוויה הפנימית שלך…זו לא העתקה…לציורים ללא אמירה אני קוראת ציורים דקורטיביים, והיום אפשר להעזר בצילומים… אבל צילום עם אמירה זאת אמנות ראי צילומיו של Uzi glass…

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באמנות

יתר המאמרים במדור