JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תערוכה של זיכרונות ועדויות

קול חזותי – בני דור שני ושלישי לשואה יוצרים אמנות

תערוכה של זיכרונות ועדויות ציירה וצילמה: ציפי צגלה
מרץ 08
19:30 2018

בספרייה למדעי החברה לניהול ולחינוך שבאוניברסיטת תל אביב מתקיימת תערוכה שעניינה חקירה של הזיכרון הקולקטיבי בעקבות טראומה, עיבודה והדחקתה. כנושא נבחרו עבודותיהם של בני דור שני ושלישי לשואת יהודי אירופה. קהילת יהודי אירופה בשואה היא קהילה נחקרת ומתועדת ועתירת מיתוסים בניגוד לקהילת יהדות המזרח והבלקן.

העבודות מתעדות בסגנון אישי מרקמי זיכרון של האומנים. האומנית ציפי צגלה מציגה עבודות שהן כעין צילומים של דימויים פלקטיים כמו מאלבום משפחתי, בתנוחה אידילית המעידה על הניגודיות ועל אשליית הפסטורליה אל מול המציאות.

באחת העבודות נראית חבורת אנשים מצוירת כמצולמת, מצחקקת אל מול הצלם כאשר ביער מאחוריה תלויות גוויות. עבודה זו מעידה על כוחה של הזמניות ועל הרגעיות של אשליית החיים ושבירותם כפי שנחרטו בתודעתה של האומנית.

בדיוקנאות שמצייר אדי שרגא, האלמנטים של הסתרה, התפוררות ומחיקת זהות הינם היסודות השולטים. הדמויות מצוירות במגוון טכניקות שנועדו לפורר כל אידיליה לתוך הסתירה והכאוס, שנותרו כצל בחוויית הזיכרון שלו מהדמויות שעליהן סיפרו לו הוריו והוריהם.

האומנית מילכה בנזימן הינה דור שני לשואה. היא חוותה בביתה שתיקה רועמת על אובדן שלא תואר, וחלל רגשי שמילא את האוויר ללא מלים ואומר. בנזימן מציירת את הדמויות שתיארה לעצמה כדימויי רפאים כזיכרון מסויט ועמום, שאותו השלימה בקריאה ובלימוד אישי. לדידה, השואה הייתה דממה והכחשה והתעלמות מכאב שלא ניתן להכילו. ההצפה הרגשית לכך מתבטאת בעבודתה המוצגת בתערוכה.

לעומתה, האומנית שרית לילה האס מתארת בעבודותיה ציורים מסויטים של ילדים בכאב ופגיעה אך גם בהומור שחור. ההתמודדות שלה עם כאבה – כאבם היא ישירה ושירתית, היא אינה גולשת למטפורה מרוחקת אלא מתארת את הדימוי הפנימי שחוותה מתיאורי הסבל ששמעה. יש בעבודותיה התבוננות ישירה אך גם ספרותית ומעובדת לאמירה ברורה.

האומנית ריבה רזין, שנולדה באחד המחנות, מציגה עבודת פסיפס של חפצים אישיים נשיים וגם ילדיים המהווים מחווה לאלה שהשתמשו בהם. זו עבודה על שרידי זיכרון ישירים ואישיים שמהם עיבדה עבודה פרחונית כיד וגלעד. גישתה מאפיינת אומנים שליקטו מנפשם את חומרי הזיכרון מחפצים ביתיים והפכו אותם למצבה ויזואלית צבעונית ואופטימית לחיים.

בין האומנים המשתתפים בתערוכה ניתן לציין את רונית בינדר אשר חוותה בילדותה בישראל את נוכחותו של משא מודחק ועלום. האווירה הטעונה שהייתה עטופה במטלות היום יום חדרה דרך סיפורים ושיחות ששמעה, תמונות שראתה, ומנגד – היעדר דיון ושיחה נוקבת על האסון. עבודתה המאופיינת בשכבות של צבע וחומר הינה הביטוי למטענים שצברה ואגרה כחומר גלם לעבודותיה.

חוויית התערוכה בנויה מכמה רבדים, גם כעבודת חקר היסטורית וגם כמחקר על התפתחותו של זיכרון קולקטיבי בקרב פרטים של קהילה שעברה מפץ טראומטי. את רישומיו של אותו מפץ הוריש כל אחד מבני הקהילה בדרך שבחר ובאופן ההתמודדות שלו – ואלו נרשמו בנפשם של צאצאיו החיים בינינו ומהווים חלק ממארג חיינו.

אוצרת התערוכה: ד"ר אביבית אגם דאלי.
התערוכה תיפתח רשמית בתאריך 11.3.18 בנוכחות המשוררות טובה פיירמן, וטלי רהב ושרית לילה האס שתקראנה משיריהן.

על המחבר / המחברת

יואל אמת

יואל אמת

עורך מדור: ביטוח. יועץ לניהול סיכוני ביטוח. חבר איגוד העיתונאים במגזר האקדמי.

6 תגובות

 1. אלונה ע.
  אלונה ע. מרץ 08 2018, 20:41
  מעניין מאוד

  אנשים מציירים על הנורא מכל

  השב לתגובה
 2. גאולה גורן
  גאולה גורן מרץ 09 2018, 10:54
  נושא שכל כ קשה להתבטא בו

  בכל מדיה שהיא.

  השב לתגובה
 3. גאולה ל.
  גאולה ל. מרץ 11 2018, 13:48
  תמונה קשה מידי

  מה זה בא להגיד?

  השב לתגובה
 4. ת
  ת מרץ 12 2018, 15:51
  למה בסיפריה?

  נושא כזה חשוב בהיסטוריה של עמנו לא יכולים להציג בגלריה או מוזיאון ממש?

  השב לתגובה
 5. ותיק
  ותיק מרץ 13 2018, 17:02
  לזכור

  ולא לשכוח

  השב לתגובה
 6. עודד פלדמן
  עודד פלדמן מאי 06 2018, 14:18
  מדהים ומזעזע

  ניצחון הרוח

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באמנות

יתר המאמרים במדור