JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

"אני כבר מכיר את החוקים"

ברידג' ומשחקי קלפים אחרים

"אני כבר מכיר את החוקים" תמונה:F l a n k e r he.wilipedia.org
יולי 03
19:30 2016

בשיעורים הראשונים של משחק הברידג' מלמדים רק חלק מחוקי המשחק. כמעט תמיד אומר לי אחד התלמידים שהוא כבר מכיר את המשחק – ממשחק קלפים אחר שהוא משחק.

זה יכול להיות משחק בשם פראפרנס (преферанс), שמקורו ברוסיה ובמדינות אחרות בחבר העמים לשעבר. זה יכול להיות משחק המשוחק בגרמניה ובהולנד ונקרא קלאבריאס (Klaberjass). זה יכול להיות משחק צרפתי, שאת שמו איני זוכר. יכולים להיות גם משחקים אחרים דומים שתלמידיי לא הזכירו.

כל המשחקים האלה הם משחקי לקיחות, כלומר שחקן מוביל קלף וכל אחד מהשחקנים האחרים בכיוון השעון מניח קלף גלוי על השולחן. זוכה בלקיחה זה ששם את הקלף הגבוה ביותר או זה שנגמרו לו הקלפים בסדרה ושם קלף מסדרת שליט (trump). כמו בברידג', השחקן הזוכה בלקיחה הוא זה שמוביל קלף. בסיום המשחק סופרים לקיחות כשהמטרה היא לזכות ביותר לקיחות.

כשתלמיד אומר לי שהוא כבר מכיר את חוקי המשחק, אני אומר לו שיפה שהוא מכיר אותם, אבל טרם הצגתי את כל החוקים, ובשיעור הראשון שיחקנו על בסיס חלק מהחוקים בלבד.

בשיעור השני נפרדות דרכינו – אני מדבר על שותפות בברידג' והתלמיד, שחשב שהוא כבר מכיר את כל חוקי המשחק, מגלה שוני מהותי בסיסי בין המשחק שהוא מכיר לבין ברידג': המשחק שהוא מכיר הוא משחק יחידים. ברידג' הוא משחק של זוגות. בברידג' אין לי בעיה לא לזכות בלקיחה כשמי שזוכה בה הוא השותף שלי או השותפה שלי.

בכוונה לא הזכרתי בפסקה הקודמת את משחק הויסט (Whist), אף שתלמידים שלי מזכירים גם אותו. ויסט הוא המשחק הדומה ביותר לברידג' מבין כל המשחקים הנ"ל. זהו משחק אנגלי ששוחק בעיקר על ידי בני אצולה החל מהמאה ה-17. אלה מבינינו שעדיין זוכרים את פיליאס פוג, הדמות הראשית בספרו של ז'ול ורן "מסביב לעולם בשמונים יום", אולי זוכרים גם שפוג היה מכור למשחק הויסט. פוג המשיך לשחק ויסט גם במהלך הקפת העולם.

משחק הברידג' התפתח ממשחק הויסט. היום ברידג' פופולארי הרבה יותר מויסט, אבל עדיין יש בבריטניה עשרות אלפי שחקני ויסט.

ברידג' או ויסט? איזה משחק עדיף? זו שאלה של טעם אישי. שחקני ברידג' יגידו לכם שהצורך לשתף פעולה עם שותף הופך את המשחק למעניין יותר ולמורכב יותר. שחקני ויסט יטענו שויסט הוא משחק יצירתי יותר ושהתלות בשותף במשחק הברידג' מקטינה את היכולת לבטא יצירתיות.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

7 תגובות

 1. אבי רוזנטל
  אבי רוזנטל יולי 04 2016, 09:41
  שם המשחק הצרפתי

  בפוסט כתבתי על משחק צרפתי, שאיני זוכר את שמו. עדכנו אותי ששם המשחק הוא Belote.

  השב לתגובה
 2. יורם ברט
  יורם ברט יולי 04 2016, 12:27
  אין על ברידג'!

  אבל ברידג', להבדיל מכל משחק אחר שאי פעם הכרתי, הוא משחק החיים כמעט. כמעט כל מה שצריך בחיים, צריך בברידג' ובראש ובראשונה תקשורת. כמו בחיים אפשר להתפתח עוד ועוד, גם בברידג'; גם אם הפכת לשחקן ברמה עולמית.
  אין על ברידג'!!

  השב לתגובה
 3. אלמוני
  אלמוני יולי 04 2016, 12:36
  ברור שברידג' אלא מה

  ברור שברידג' מורכב יותר וחכם יותר. בויסט שחקן שרואה שהוא לא עומד בהתחייבות שלו, יכול להכשיל את כולם ככה סתם כי בא לו. מה שאומר שבויסט אתה תלוי בגחמות של שחקנים אחרים וגם אם אתה שחקן טוב, יתכן שאין לך סיכוי להצליח אם מישהו מכשיל אותך בכוונה. בברידג' אתה תלוי בעצמך ובשותף שלך, ככל שהשותפות טובה יותר ככה הסיכוי להצליח גבוהים יותר ואם המתנגדים רוצים לשחק בצורה מטופשת, הם אלו שיסבלו מכך ולא אתה.

  השב לתגובה
 4. פלסף
  פלסף יולי 05 2016, 13:47
  במדחק יחידים נבחנות היכולות האישיות

  במשחק קבוצתי היכולות הקבוצתיות
  משחק זוכות זה לא לכאן ולא לכאן

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל יולי 08 2016, 14:47
   יכולת קבוצתית טובה יותר בזוגות

   פלסף, תודה על תגובתך. דעתי שונה מדעתך. גם כשהקבוצה היא קבוצה של שניים (זוג) יש יכולת קבוצתית. במקרים רבים התיאום טוב יותר מאשר בקבוצות גדולות יותר, בהן לא תמיד כל אחד מתואם היטב עם כל אחד אחר.

   השב לתגובה
 5. שאול
  שאול יולי 07 2016, 16:20
  יש רק סוג אחד של ברידג'?

  אין גרסאות קצת שונות?

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל יולי 10 2016, 10:31
   יותר מסוג אחד אבל הם דומים

   שאול, תודה על תגובתך.
   יש סוגים שונים של תחרויות ברידג', הנבדלים זה מזה בשיטת הניקוד על הצלחה או כישלון בביצוע חוזה. חוקי המשחק זהים בכולם. נדיר אבל יש גם תחרויות יחידים. בתחרויות יחידים מתחלף השותף בכל "יד" (חלוקת קלפים). במצב כזה היכולת לתאם עם השותף או השותפה מוגבלת

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור