JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • ברידג'
 •  » אמור לי מה קצב המשחק שלך ואומר לך מי אתה

אמור לי מה קצב המשחק שלך ואומר לך מי אתה

ארבעה דפוסי משחק בברידג'

אמור לי מה קצב המשחק שלך ואומר לך מי אתה תמונה:F l a n k e r he.wilipedia.org
נובמבר 25
19:30 2016

כרוז הוא שחקן ברידג' המנסה לבצע חוזה ורואה גם את הקלפים של שותפו (דומם) המונחים גלויים על השולחן. כל כרוז בוחר לשחק בקצב שמתאים לו: יש המשחקים לאט ויש המשחקים מהר; יש שמתחילים לשחק לאט ולאחר מכן מהר ויש כאלו המשחקים בדיוק להיפך; יש כרוזים המשחקים מהר, ופתאום עוצרים ומשתהים זמן מה לצורך מחשבה ותכנון.

מאמר זה הוא מעין חידה לאלו מביניכם שמשחקים ברידג': אציג בפניכם דפוסים שונים של קצבי משחק אופייניים לשחקנים, ואתם תאמרו מה רמת המשחק שלהם. לאלו מבין הקוראים שאינם משחקים ברידג' אגלה את הפתרון בהמשך.

דפוס ראשון: מהר – הכרוז משחק מהר, בקצב אחיד כמעט בלי לחשוב. דפוס שני: לאט ואחר כך מהר – הכרוז חושב למשך זמן מה לאחר קלף הובלה של שחקן יריב, ולאחר מכן משחקו יהיה מהיר. דפוס שלישי: מהר ואחר כך לאט – הכרוז משחק מהר בקצב אחיד כמעט בלי לחשוב. בשלב מסוים הוא נעצר, וחושב למשך זמן רב. גם לאחר מכן הוא נוהג כך. דפוס רביעי: הכרוז משחק לאט ואחר כך מהר, עוצר וחושב למשך זמן ארוך ולאחר מכן שוב מהר – מחשבה למשך זמן רב לאחר קלף הובלה של שחקן יריב. לאחר מכן משחק מהיר. בשלב מסוים הוא נעצר שוב וחושב למשך זמן רב מאוד. לבסוף הוא חוזר לקצב מהיר.

פתרון החידה: מהר – שחקן לא טוב. לאט ואחר כך מהר ­– שחקן טוב ואפילו ברמה גבוהה מאוד.

מהר ואחר כך לאט – שחקן לא טוב. לאט ואחר כך מהר ואז מחשבה למשך זמן ואחר כך שוב מהר – שחקן טוב ואפילו שחקן ברמה גבוהה מאוד.

המפתח לפתרון החידה: אחד ההבדלים בין שחקן טוב לשחקן פחות טוב הוא תכנון המשחק. שחקן טוב רואה את קלפי הדומם ואת קלף ההובלה של המגן ומתכנן את המשחק כולו. לצורך התכנון הוא מסתמך על כל המידע העומד לרשותו, כלומר, בנוסף לקלפים הגלויים ולקלפים שבידו, הוא מסתמך על מהלך ההכרזה שבאמצעותו תיארו שחקנים את הקלפים שהם מחזיקים.

התכנון כולל ספירת לקיחות בטוחות, וערנות לאופן המשחק על מנת לנסות להשיג לקיחות נוספות כדי לבצע את החוזה או לזכות בלקיחות נוספות מעבר למספר שהתחייב לקחת (overtricks). תכנון משחק הברידג' דורש מחשבה מעמיקה.

הסבר הפתרון לארבעת הדפוסים: מהר – השחקן שיחק מהר את הקלף הראשון ולכן ברור שלא תכנן את המשחק. אין ספק שהוא שחקן לא טוב; לאט ואחר כך מהר – השחקן תכנן את המשחק. הכול התנהל לפי התכנית ולכן בהמשך שיחק מהר. כך פועלים כל השחקנים שרמת משחקם גבוהה, כולל אלופי עולם. מניסיוני בתחרויות, השחקנים הטובים הפחות, כלל אינם מתכננים את המשחק במהלך הראשון. אמנם יש גם שחקנים טובים פחות, שפועלים נכון ומתכננים את המשחק, אולם ההבדל בינם לבין שחקנים טובים יותר הוא ברמת התכנון. מהר ואחר כך לאט – השחקן שיחק מהר את הקלף הראשון ולכן ברור שלא תכנן את המשחק. אין ספק שהוא שחקן לא טוב. ההבדל בין דפוס זה לדפוס הראשון הוא שבמהלך המשחק התברר לשחקן שאופן המשחק שלו יביא כנראה לתוצאה גרועה במיוחד. הוא מנסה להציל את המצב ולמצוא מוצא.

תתפלאו, אבל בשכיחות לא גבוהה שחקן מוכשר עשוי למצוא פתרון. בחלק קטן מהמקרים זה עשוי להיות פתרון יצירתי ומבריק. לאט ואחר כך מהר, ואז מחשבה למשך זמן רב ואחר כך שוב מהר – השחקן תכנן את המשחק. כך פועלים כל השחקנים שרמת משחקם גבוהה, כולל אלופי עולם. השוני בין דפוס המשחק השני לדפוס הרביעי הוא שקרה משהו בלתי צפוי שלא התאים לתכנית, למשל: חלוקה קיצונית של קלפי המגנים באחת הסדרות. וכידוע, "כל תכנית היא בסיס לשינויים". המחשבה הממושכת נועדה לבנות תכנית חלופית בהתחשב בנתונים הלא צפויים שהתגלו. המשחק המהיר לאחריה הוא משום שהתנהלות המשחק התאימה לתכנית החלופית.

אם אתם משחקים ברידג' ולא מתכננים את המשחק, רצוי להתחיל לעשות זאת בהקדם. תכנון משחק של כרוז הוא אלמנט של משחק הברידג' שבו באים לידי ביטוי חשיבה אנליטית בשילוב ידע והבנה של המשחק. במאמר מוסגר, זהו אינו האלמנט היחיד שבו באה לידי ביטוי חשיבה אנליטית.

כפי שכבר ראיתם בפתרון לעיל, התכנון צריך להיות דינאמי, ובכל רגע נתון יש להתשמש במידע שהצטבר לפני המהלך הבא. רוב השחקנים, לרבות שחקנים טובים, משתמשים רק בחלק מהמידע לצורך תכנון. הסתגלות למצב לא צפוי שנוצר, כלומר, שינוי תכניות כשנדרש, היא הבדל נוסף בין שחקנים טובים יותר לשחקנים טובים פחות.

וכמו במשחק כך גם בחיים: חברות עסקיות אדפטיביות, המסתגלות למצבים לא צפויים, הן בעלות סיכוי טוב יותר להצליח או לפחות לשרוד.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

4 תגובות

 1. מוקי
  מוקי נובמבר 26 2016, 11:33
  אפשר בהפוך על הפוך

  אם אלה החוקים לאיבחון משהו חכם יכול להתטעות אותך בשינוי מכוון של ההתנהגות.

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל Author נובמבר 26 2016, 11:40
   אין תועלת בהטעיה

   מוקי, תודה על תגובתך.
   שחקנים פחות טובים, שאינם מתכננים את המשחק לא יטעו אותי כי הם לא מודעים לנושא. אני מקווה רק שילמדו מהפוסט הזה או ממקורות רבים אחרים, שצריך לתכנן את המשחק.
   שחקנים שמתכננים את המשחק לא יפיקו שום תועלת משינוי קצב המשחק ולכן אין סיבה שינסו להטעות אותי באופן כזה.

   השב לתגובה
 2. ח
  ח נובמבר 29 2016, 09:34
  יש מי שחושבים לאט והם מאד חכמים

  קצב אין פרושו עומק. כמו שיש מי שמדבר לאט ויש מי שמהר. זה לא מעיד לדעתי על האיכות.

  השב לתגובה
 3. מיכה הררי
  מיכה הררי מאי 31 2017, 21:03
  מאמרים טכניים של המשחק לא מעניינים אותי

  כי אני לא משחק ברידג' למרות שאני מכיר
  אבל מאמרי אוירה ותרבות כאלה כן מסקרנים אותי

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!