JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

גשר לגיל הזהב

צעירים ומבוגרים נפגשים ליד שולחן הברידג'

גשר לגיל הזהב גשר שער הזהב en.wikipedia.org
דצמבר 26
18:30 2016

כשהייתי נער בבית ספר תיכון חשבתי שכל מי שעבר את גיל 40 נמצא עם רגל אחת בקבר. לא אופתע עם צעירים היום שותפים לדעה דומה. אולי גיל 40 זה קיצוני – אולי הם יחליפו אותו בגיל 50 או בגיל 60.

המציאות שונה לחלוטין. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2014, תוחלת החיים של גברים בישראל היא 80.3 שנים. תוחלת החיים של נשים היא 84.1 שנים. גיל הפרישה מעבודה עולה בעקביות בארץ ובעולם, וההיסטוריון פרופ' יובל נח הררי מציג בספרו "היסטוריה של המחר" שלושה נושאים שיעמדו על סדר היום של האנושות במאה ה-21. אחד מהם הוא "להביס את הזקנה והמוות".

למרבה הפלא, פרופ' הררי מדבר על השגת חיי אלמוות במהלך המאה ה-21, אם כי הוא מסתייג ואומר שאין שום ודאות שהיעד אכן יושג. בכל מקרה, תוחלת החיים תמשיך כנראה לעלות. גם גיל הפרישה לפנסיה בארץ ובארצות אחרות עולה בהדרגה. כשתוחלת החיים עולה בהתמדה לא הגיוני שאנשים יבלו עשרות שנים מחייהם בלי לעבוד.

קרה דבר נוסף. אני כבר בן 65 ושיניתי את דעתי. גם בגילי המופלג אני לא מרגיש "עם רגל אחת בקבר". קוראי Jokopost אולי נתקלו בפוסטים שלי המתארים טיולים שבהם השתתפתי באינדונזיה ובניו זילנד. לפני קצת יותר משנתיים וחצי שנים רצתי לראשונה בחיי 10 ק"מ. פעמיים באימונים ופעם אחת במרתון ירושלים. גם בשני המרתונים הבאים רצתי 10 ק"מ. אני מתכנן להשתתף במרתון ירושלים גם במרץ 2017. אני מתלבט: האם לרוץ 10 ק"מ או לנסות לרוץ בפעם הראשונה בחיי חצי מרתון?

גם בברידג' ובפעילויות אחרות שלי אני מתפקד ונהנה. בברידג' אני מתמודד בכבוד גם מול צעירים מוכשרים. בחודש נובמבר שיחקתי בפסטיבל ברידג' בין-לאומי באילת עם שותף צעיר ממני, נער מוכשר בן 14, ונהניתי מכל רגע. אינני יוצא דופן. רבים בגילי ובגילים מבוגרים יותר מתפקדים, פעילים ומאושרים.

אך במקרים רבים לצעירים כמעט אין קשר עם מבוגרים, והם אפילו אינם יודעים זאת. הם מכירים רק תדמית מוטעית ושלילית של מבוגרים. שר החינוך הקודם שי פירון שם לב לתופעה זו – נתק בין צעירים לאנשים בגיל מתקדם. בעקבות זאת קידם פרויקט מחויבות אישית של תלמידי תיכון. תלמידי תיכון נדרשים לבצע משימת מחויבות אישית הקשורה לאנשים קשישים, למשל להיפגש איתם ולדבר איתם, לעזור להם להשתמש באינטרנט וכדומה.

אבישי בן-דוד, שחקן ברידג' ומורה לברידג', השתמש בצורך במחויבות אישית של תלמידי תיכון כלפי קשישים כנקודת התחלה לפרויקט שהוכתר בשם: גשר הזהב. כפי שאתם יודעים מפוסט קודם, ברידג' הוא משחק חברתי שבו זוג שחקנים מתמודד מול זוג שחקנים אחר. המשחק הוא גשר בין שחקנים. אז מדוע לא להשתמש בברידג' כגשר בין-דורי? מדוע לא לנצל את המחויבות האישית שדורש משרד החינוך מתלמידי תיכון?

זה בדיוק מה שעשה אבישי כשהקים את פרויקט "גשר הזהב" ברמת השרון ובהרצליה. במסגרת הפרויקט לומדים ברידג' תלמידי תיכון וקשישים או אנשים המתקרבים לגיל הפרישה לפנסיה. הם לומדים ברידג' יחד וגם משחקים ברידג' יחד.

המבוגרים נחשפים יותר לנוער של היום, שלא תמיד מוכר להם. במקום להכיר תדמית של הנוער הם מכירים קבוצת בני נוער. לפעמים הם משנים את תפיסתם ביחס לצעירים של היום. הצעירים עשויים לשנות את השקפת עולמם ביחס למבוגרים ולקשישים. הם נתקלים באנשים עתירי ניסיון והישגים. הם נתקלים באנשים מעניינים ובעלי חוש הומור. הם גם נתקלים באנשים שמתפקדים היטב – לא רק בחיים, אלא גם ליד שולחן הברידג'. לפעמים המבוגרים קולטים ומבינים לא פחות מהם. לפעמים הם משחקים טוב יותר חלוקת קלפים מסוימת או מקדימים אותם בתחרות פנימית. לפעמים הם גם שותפים של צעירים. לפעמים זו שותפות מוצלחת.

הברידג' הוא לא סתם גשר בין-דורי. הוא גם מקור להנאה ולחוויות משותפות לצעירים ולמבוגרים.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

5 תגובות

 1. דגנית מ.
  דגנית מ. דצמבר 27 2016, 09:54
  מאמרים מעניינים על משחק קלפים

  שיכולים לקרוא גם מי שלא משחקים את המשחק.

  השב לתגובה
 2. השואל
  השואל דצמבר 30 2016, 08:03
  ומה עם מגבלת גיל?

  יש גיל שמתחתיו לא מומלץ לערב ילדים במשחק? זה בכל זאת משחק קלפים?

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל Author דצמבר 30 2016, 08:14
   הגיל לא קשור לקלפים

   ץןדה על תגובתך. אין גיל מינימאלי שבו אסור לשחק משחקי קלפים. ילדים בגיל צעיר משחקים משחקי קלפים, למשל: TAKI וגם משחקים פשוטים בקלפים רגילים. המכשול היחיד מבחינת גיל הוא היכולת של ילדים להבין את המשחק. אני לימדתי ילדים בכיתה ה והם נהנו, קלטו והבינו. ךימדתי אותם במסגרת לימודים בבית ספר. אני מכיר מורים אחרים שלימדו ילדים בכיתות נמוכות יותר.

   השב לתגובה
 3. ניסן לוי
  ניסן לוי דצמבר 31 2016, 12:13
  הבעיה במשחקים האלה שמחייבים התמחות

  לכן קשה לראות בהם משחקים חברתיים בהיקף רחב.

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל Author דצמבר 31 2016, 14:10
   לא חייבים התמחות

   היופי במשחק הברידג' שאפשר להנות ממנו בכל רמת משחק. גם בבית ללא התמחות אן בתחרויות ברמה נמוכה ללא התמחות. בקצה השני יש מקצוענים המתפרנסים מזה וההתמחות שלהם ברמה גבוהה.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור