JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

סינדרלה, הרועה האיסלנדי ומלך ספרד

נבחרת הברידג' שהתחשלה בחורף האיסלנדי

סינדרלה, הרועה האיסלנדי ומלך ספרד איסלנד צילום: אבי רוזנטל
ינואר 22
19:30 2017

מי שעוסק בספורט וחושב על סינדרלה מהצפון חושב מיד על נבחרת דנמרק, שזכתה באליפות אירופה בכדורגל בשנת 1992. דנמרק לא העפילה לגמר אליפות אירופה אבל זמן קצר לפני האליפות החליטה ההתאגדות האירופית לסלק את נבחרת סרביה בגלל המלחמה בין מדינות יוגוסלביה לשעבר. נבחרת דנמרק, אף שלא הספיקה להתכונן, זכתה באליפות.

סינדרלה צפונית אף יותר ומרשימה לא פחות היא נבחרת איסלנד בברידג'. בשנת 1991 החליטו להגדיל את מספר הנבחרות מאירופה הזכאיות להשתתף באליפות העולם הפתוחה לנבחרות לאומיות (Bermuda Bowl). באליפות אירופה באותה שנה סיימה איסלנד במקום האחרון המקנה השתתפות ב-Bermuda Bowl אחרי אותה הגדלה של מספר הנציגות האירופיות. ב-Bermuda Bowl סיימה איסלנד במקום הראשון וזכתה באליפות העולם.

לראשונה זכתה נבחרת איסלנדית באליפות עולם בענף ספורט כל שהוא. מדינה שבה גרים כ-300 אלף תושבים בלבד הקדימה מעצמות ברידג' כמו ארצות הברית, איטליה, פולין, בריטניה, צרפת ושוודיה.

זו לא הייתה הבלחה חד-פעמית. בשנת 1996 זכו ארבעה משחקני נבחרת איסלנד יחד עם שתי שחקניות בריטיות באליפות העולם Trans National לזוגות מעורבים. הייחוד של הזכייה הזו היה שכל זוג ששיחק בקבוצה הזאת שיחק יחד בפעם הראשונה. קוראי מדור הברידג' כבר מכירים את התהליך המורכב והארוך בדרך כלל של בניית שותפות בברידג'.

יון בלדורסון (Jon Baldursson), אחד משחקני הנבחרת האיסלנדית שזכתה ב-Bermuda Bowl, זכה באליפות העולם ליחידים ב-1994. זו אמנם קטגוריה חשובה הרבה פחות, משום שהשותפים מתחלפים במהלך התחרות, אבל עדיין מדובר בהישג מכובד.

בשנת 1950 התחרו רק שלוש נבחרות ב-Bermuda Bowl: ארצות הברית סיימה ראשונה, בריטניה שלישית. נבחרת אירופה סיימה שנייה. בנבחרת אירופה שיחקו שני איסלנדים: Gunnar Guðmundsson ו- Einar Þorfinnsson. בשנת 2011 סיימה נבחרת איסלנד במקום הרביעי המכובד באליפות אירופה.

ביקרתי באיסלנד בחודש יולי לפני יותר מעשור. לא היה קר, פרט להרים המושלגים. היו 24 שעות של אור. החורף קשה הרבה יותר. כמעט 24 שעות של חושך, קור ושלגים. על אלה מתווספות התפרצויות הרי געש ורוחות עזות המונעות כמעט לחלוטין צמיחה של עצים, למרות שפע המים באי ולמרות אדמת הלבה הפורייה. רק מספר קטן של בעלי חיים התאימו את עצמם לאיסלנד, בעיקר סוסים איסלנדיים, צאן והרבה ציפורים.

כמעט כל תושבי איסלנד מתגוררים לאורך חופי הים. יותר מ-200,000 מתגוררים בבירה רייקיאוויק וסביבתה. כמעט אין כבישים סבירים מחוץ לאזורי החוף. לא במקרה בחרו האמריקנים להתאמן באיסלנד לפני שיגור חללית מאוישת לירח: התנאים בפנים האי היו הדומים ביותר לתנאים על הירח שהצליחו למצוא על פני כדור הארץ.

בחורף ממעטים להסתובב בחוץ, בחושך, בשלגים ובקור. תושבי רייקיאוויק עשויים לצאת מהבית, אבל רועה צאן המתגורר במקום מרוחק עלול להיות מנותק כמעט לחלוטין מבני אדם אחרים במשך החורף. איסלנדים צריכים להחליט מה הם עושים באותם ימים חשוכים וקרים בביתם. חלקם מקדישים אותם למשחקי ברידג' וללימוד ברידג'. כך נטווה לו סיפור סינדרלה של הצפון שהזכרתי בתחילת המאמר.

ויש עוד שיטות. רועה צאן איסלנדי המתגורר בהרים החליט איך יעביר את החורף. כמה שנים לאחר מכן הוא הוזמן על ידי מלך ספרד לקבל אות הוקרה. הרועה, שהיה מבודד בחורפים הקשים והארוכים, ניצל אותם על מנת לתרגם את יצירות המופת של הספרות הספרדית מספרדית לאיסלנדית.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

3 תגובות

 1. אבנר
  אבנר ינואר 22 2017, 19:58
  לקח לי זמן לחבר בין כל הנושאים

  ברידג' וכדורגל וסיבולת וגיאוגרפיה בעוד.אבל בסוף הכל התחבר לי.בהחלט נחמד.

  השב לתגובה
 2. ברוך נ.
  ברוך נ. ינואר 24 2017, 14:09
  הייתי באיסלנד

  נהדר. יותר ויותר ישראלים מגלים את המדינה הזאת.

  השב לתגובה
 3. איציק
  איציק ינואר 26 2017, 11:58
  בקיצור, למרות הזכיה בברידג'

  לא הייתי בוחר לגור שם.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור