JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הזוג העשיר בעולם

בין עולם העסקים לעולם הברידג'

הזוג העשיר בעולם וורן באפט צילום: Mark Hirschey commons.wikimedia.org
מרץ 24
21:30 2017

במאמר פוסט-פורימי זה אציג בפניכם את זוג שחקני הברידג' העשיר ביותר בעולם. שניהם ודאי מוכרים לכם, אך האם תצליחו לנחש במי מדובר?

ישנם אנשים עשירים שחשוב להם מאוד שהאחרים יראו עד כמה הם עשירים. הם טסים השכם והערב במטוסים פרטיים או במחלקות עסקים ומבלים באתרי בילוי אקסקלוסיביים. הם נוסעים במכוניות יקרות ויוצאות דופן, לובשים בגדי מעצבים יקרים וחיים בבתים מפוארים מנקרי עיניים.

אך יש גם עשירים אחרים, שלא ממש חשוב להם להתפאר בעושרם. מדובר באנשים ערכיים התורמים כספים לטובת החברה, לעתים הם לא מסתפקים רק בתרומה הכספית אלא פועלים באופן אקטיבי למען מטרות ראויות בעיניהם ולא רק בעיניהם.

נשוב לזוג שחקני הברידג' העשיר ביותר בעולם, אחד מהם, הצנוע, משתייך לקבוצת זו. באחד העיתונים הכלכליים קראתי שלפעמים כשהוא מחליט לפנק את עצמו הוא קונה לעצמו סטייק בעלות של 80 דולר.

מדובר באדם שהונו האישי נאמד ב-78.6 מיליארד דולר, והוא מדורג במקום השני ברשימת עשירי העולם. הוא נחשב גם למשקיע הפרטי הגדול ביותר בעולם. האיש הבטיח לתרום 99% מהונו האישי עוד בחייו.

אם טרם ניחשתם – לשחקן הברידג' הזה קוראים וורן באפט.

בן הזוג השני הוא איש מחשבים. עם החברה שלו היו לי יחסים טובים, אבל גם מחלוקות מקצועיות רבות. בעת שנחשב אולי לאיש המשפיע ביותר בעולם ההיי-טק, פניתי לחברת אנליסטים בין-לאומית בשם ארגון, שהייה לקוח שלי, במסגרת תהליך בחירת מוצר של החברה או של חברה מתחרה. באחת הפניות כתבנו בפתיח לשאילתה: "איש המחשבים (שמו האמתי חסוי עד לסוף הפסקה) חושב כך, אבל אנחנו חושבים אחרת".

אצל לקוח אחר שלי הייתה "מלחמת עולם" בין המצדדים במוצר אסטרטגי של החברה שלו לבין המצדדים בפתרונות של מתחרים. אני הייתי בצד השני של המתרס ולא עם החברה של איש העסקים העשיר. מובן שהיו גם לקוחות שלהם כן הצעתי ליישם מוצרים של החברה הדומיננטית שלו.

איש העסקים הזה ממוקם מקום אחד לפני חברו ברשימת עשירי העולם. הוא כבר פרש מהיי-טק ועוסק כיום בפילנתרופיה. לקרן שהקים על שמו ועל שם רעייתו תרם סכום הנאמד ביותר מ-42 מיליארד דולר. הקרן מתמקדת במוסדות חינוך ובמחקר רפואי בעיקר עבור אוכלוסיות חלשות, לרוב בעולם השלישי.

אם לא ניחשתם עדיין – לשחקן הברידג' הזה קוראים ביל גייטס.

שני שותפי הברידג' האלה יזמו ביחד את התחייבות הנתינה (The Giving Pledge). מטרתה לשכנע מיליארדרים לתרום יותר מ-50% מהונם למטרות צדקה. גם עשירים נוספים חתמו על ההתחייבות, ביניהם פול אלן, מייקל בלומברג, לארי אליסון, אלי ברוד, ג'ורג' לוקאס, מייקל מילקן, ג'יימס האריס סימונס, טד טרנר ובחור צעיר אחד בשם מרק צוקרברג.

באפט וגייטס הם חובבי ברידג' נלהבים ומשחקים ביחד בתחרויות ברידג'. הישגיהם בברידג' רחוקים מהישגיהם העסקיים. לא בהכרח בגלל מגבלות של כישרון. ברידג' הוא תחביב שהתחילו בגיל מאוחר, לא כמו הקריירה שלהם שאותה התחילו בגיל צעיר.

לעתים, בתחרויות של קבוצות חזקות, המממנים של הקבוצה גם משחקים בה. לפעמים מדובר בשחקני ברידג' ברמה גבוהה, אבל לא כל כך גבוהה כמו של חבריהם לקבוצה. במאמר קודם במדור זה "אשפי הברידג' ממונאקו" כתבתי על פייר צימרמן. צימרמן הוא איל נדל"ן שוויצרי שהתאזרח במונאקו. הוא אמנם שחקן ברידג' ברמה גבוהה, אבל בנבחרת שהוא מממן משחקים כמה מטובי השחקנים בעולם, שהתאזרחו אף הם במונאקו. לבולט שביניהם קוראים גאייר הלגמו, שרבים חושבים שהוא השחקן הטוב בעולם.

לא יפתיע אתכם לשמוע שגם באפט וגייטס משחקים לעתים בתחרויות של קבוצות חזקות כשהם משלמים לזוג או שני זוגות של שחקנים ברמה עולמית, המשחקים איתם בקבוצה. אחד השחקנים ששיחק איתם בקבוצה שהם מימנו, הוא בוב האמן. האמן האמריקני נחשב לאחד מגדולי שחקני הברידג' המקצוענים, והיה שותף לעשר זכיות בתחרויות Bermuda Bowl (אליפויות עולם לנבחרות לאומיות) כשחקן נבחרת ארה"ב.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

3 תגובות

 1. בני שפר
  בני שפר מרץ 26 2017, 08:58
  מה שיפה במשחקים כאלה

  עשירים ועניים ייכולים לשחק אם כי לעשירים קל להתחבר עם שחקנים טובים.

  השב לתגובה
 2. בור בברידג'
  בור בברידג' מרץ 27 2017, 14:42
  כמה זמן לוקח משחק ברידג'

  לשקול אם זה אפשרי מבחינתי

  השב לתגובה
 3. אברהם רותם
  אברהם רותם מרץ 28 2017, 18:56
  לא קשור לברידג' אלא להערה שלך

  שני המולטי מילירדרים אמנם תורמים הרבה אבל לא מתביישים להרוויח על חשבון אחרים סכומי עתק עד כדי כך שכבר אין להם מה לעשות עם זה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור