JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שואבי האנרגיה

תרומת תחום האימון לברידג'

שואבי האנרגיה אבי רוזנטל
אפריל 09
19:30 2017

במסגרת עבודתי כיועץ ומאמן לכלכלת המשפחה נחשפתי לטכניקות אימון (Coaching). אחד מהגורואים הגדולים בעולם בתחום הוא המאמן האישי אנטוני ("טוני") רובינס. את התובנות שלו אפשר ליישם בתחומים רבים, ביניהם כלכלת המשפחה. יותר מפעם אחת השתמשתי בעצות של רובינס במפגשי ייעוץ ואימון שערכתי בתחום כלכלת המשפחה. כאן לראשונה אני מייחס רעיון שלו לברידג'.

אנטוני רובינס ממליץ להתרחק מאנשים שהם "שואבי אנרגיה", אנשים המוציאים מכם אנרגיה שהייתה צריכה להיות מופנית לטיפול במשימות שהצבתם לפניכם.

אנשים כאלה מבקרים אתכם כל הזמן. מה שלא תעשו לא תהיו בסדר מבחינתם, ותמיד הם יעירו לכם. תפגשו בני משפחה כאלה, עמיתים ומנהלים בעבודה, שותפים עסקיים, חברים במעגל החברתי שלכם וכו'.

כבר היו ייעוצים בכלכלת המשפחה שבהם זיהיתי בן משפחה השואב אנרגיה מיתר בני המשפחה. בהקשר זה לא תמיד אפשר לאמץ את ההמלצה של רובינס ולהתרחק מאותו שואב אנרגיה. הסיכוי היחיד הוא בשינוי דפוס ההתנהגות שלו.

כשהשותף שלכם בברידג' הוא שואב אנרגיה אתם בבעיה רצינית. בכל יד הוא יעיר לכם. לא משנה אם הכרזתם אותה ממש כמו בכירי השחקנים בעולם. לא משנה אם משחק היד שלכם היה מדויק להפליא. אם קיבלתם תוצאה של 80% או תוצאה של 15%, בכל מקרה לשואב האנרגיה יהיה מה להגיד לכם.

באחת התחרויות לפני כמה שנים שיחקתי עם שותף לא קבוע. מהר מאוד התברר לי שנפלתי לבור עמוק: השותף היה שואב אנרגיה. בכל יד ששיחקנו היו לו מה לתקן במשחק שלי. אחרי כל משחק הוא הסביר באריכות היכן טעיתי בהכרזה או במשחק. זה הפריע לי מאוד ופגע ברמת המשחק שלי ובתיאום בינינו בהכרזה ובהגנה.

את היד האחרונה פתח היריב שלפני בהכרזת ♣1. לאחר הכרזת Pass שלי (גם אני וגם השותף הכרזנו Pass במהלך המכרז כולו) הכריז שותפו 1. הפותח הכריז ♣3. הכרזה המראה שישה קלפים בסדרה ו-15–17 נקודות. שותפו סגר ל-3NT, שהיה החוזה ששוחק.

 

היד שהחזקתי:

T864♠

K65

64

KT53♣

השותף שלי הוביל ב-¨ והכרוז זכה בידו.

 

בדומם ראיתי:

AK3♠

9

J32

A98762♣

 

כשמסתכלים בדומם ברור שהפותח טעה בהכרזה השנייה כי יש לו 12 נקודות ולא 15–17 נקודות.

הכרוז שיחק מידו את ה-Q♣  והניח קלף נמוך מהדומם. זכיתי ב-K♣.

המשכתי ב-8♠. השותף, שציפה להמשך ב-, נעץ בי מבט זועם. השותף כיסה את ה-9♠ של הכרוז ב-J♠ וזכה ב-K♠.

הכרוז שיחק את ה-A♣. מידו זרק ♠. מסתבר שה-Q♣ היה הקלף היחיד בסדרה בידו. הוא המשיך ב-. אני שיחקתי קלף קטן וה-Q ביד הכרוז זכתה בלקיחה.

הוא שיחק את ה-A מידו במטרה להפיל את ה-K. כשלא הצליח, הוא המשיך ב- נוסף ובו זכיתי ב-K.

במאמר מוסגר אציין שהיריבים לא דייקו בהכרזה ובמשחק. את היד הזאת לא הבאתי בגלל האיכות הברידג'יסטית שלה.

עכשיו שיחקתי את ה-4♠. כמובן ידעתי שהשותף מצפה להמשך ב-. שואב האנרגיה הסתכל בי במבט מזרה אימה. ניסיתי להבין מדוע עשה זאת. היו לי שתי השערות: ההשערה הראשונה הייתה שהוא חושד בי שרצחתי מישהו. אבל נטיתי לחשוב שההסתברות שההשערה השנייה נכונה גבוהה יותר. על פי השערה זו, הוא חושב שאין לי מושג כלשהו בברידג' משום שלא חזרתי ב-.

השותף הניח את ה-Q♠ והכרוז זכה ב-A♠. הדומם על השולחן הפך לחסר ערך מחוסר כניסות. הכרוז שיחק ♣ שלישי. שיחקתי את ה-5♣ והשותף זכה ב-J♣. הוא חזר ב-♠. זכיתי ב-T♠ וב-6♠. רק לאחר שזכיתי גם ב-T♣ המשכתי ב-.

מחשבון ה-Bridge mate הראה שאנחנו השגנו את התוצאה הטובה ביותר. המשחק שלי ב-♠ ולא ב-, חרף המבטים הנזעמים של השותף, תרם לכך.

טיבם של שואבי אנרגיה שהם ממשיכים בשאיבה גם לאחר התחרות. הם יכתבו אליכם וידברו איתכם על כל שגיאה שהם חושבים שעשיתם. כך היה גם במקרה זה. למרבית הפליאה, השותף החד-פעמי לא הזכיר את היד האחרונה בפניותיו אליי.

לא נותר לי אלא להצטרף להמלצה הכללית של טוני רובינס, הפעם בהקשר של שותפות בברידג': התרחקו משותפים שואבי אנרגיה.

שתף

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

4 תגובות

 1. אריה טוביאס
  אריה טוביאס אפריל 10 2017, 20:43
  ובחיים ובעסקים זה עוד יותר משמעותי

  מאשר בברידג

  השב לתגובה
 2. סבינה
  סבינה אפריל 11 2017, 14:55
  בחיים רצוי בלי שותפים

  בברידג' זה בלתי אפשרי. משחק זוגות. וזאת הבעיה העיקרית.

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל Author אפריל 11 2017, 16:26
   בכלל לא בטוח

   סבינה, תודה על תגובתך. אני מסכים בהחלט שאי אפשר לשחק ברידג' בלי שותף או שותפה. אני בכלל לא בטוח "שבחיים רצוי בלי שותפים" . תלוי מי הם השותיפם. אם הם שןאבי אנרגיה, אני מסכים שרצוי בלעדיהם.

   השב לתגובה
 3. נ
  נ אפריל 12 2017, 23:44
  שואב אנרגיה עדיף על שואב כסף

  אין ויכוח

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!