JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אלן טרסקוט: בריטי או אמריקני?

חייו והצלחותיו של שחקן ברידג' מרתק

אלן טרסקוט: בריטי או אמריקני? אלן ודורותי טרסקוט צילום: Shireenm commons.wikimedia.org
מאי 09
22:49 2017

אלן טרסקוט (1925–2005) חי 80 שנה. בחצי הראשון של חייו חי בבריטניה. בחצי השני של חייו היה אמריקני. טרסקוט שיחק בנבחרות הברידג' של שתי המדינות. כשחקן נבחרת הברידג' של בריטניה השתתף בשלוש אליפויות אירופה. פעם אחת זכה במקום הראשון ופעם אחת במקום השלישי. באחד הזוגות באותה נבחרת בריטית שיחקו טרנס ריס ובוריס שפירו. טרנס ריס נחשב לגדול שחקני בריטניה בכל הזמנים ולאחד התיאורטיקנים וכותבי ספרי הברידג' הבולטים. בוריס שפירו? אף שזכה ב-Bermuda Bowl כשחקן נבחרת בריטניה וזכה באליפות העולם לזוגות סניורים, סביר יותר ששמעתם על הזמרת הלן שפירו מאשר עליו.

טרסקוט כתב הרבה על ברידג': חיבר 21 ספרים, ערך שש מהדורות של האנציקלופדיה לברידג' וערך את מדור הברידג' של הניו יורק טיימס בשנים 1964–2005. בשל ההזמנה להיות עורך ראשי של האנציקלופדיה לברידג' היגר עם אשתו וילדיו לארצות הברית. הוא שיחק גם בנבחרת הברידג' של ארצו החדשה.

בארה"ב גם התגרש ולאחר מכן התחתן עם דורותי היידן. היידן, מורה למתמטיקה, הפכה לשחקנית ברידג' מצטיינת ואף היא שיחקה בנבחרת ארה"ב הפתוחה (נבחרת שבה יכולים לשחק זוגות נשים, זוגות גברים וזוגות מעורבים). היידן דורגה במשך שנים ארוכות כשחקנית הברידג' הטובה בעולם. היא הייתה שותפה לארבע זכיות של נבחרת הנשים של ארה"ב ב-Venice Cup (אליפות העולם לנבחרות נשים). בשנת 1965 הייתה שותפה למקום השני שבו זכתה נבחרת ארה"ב הפתוחה ב-Bermuda Bowl (אליפות העולם לנבחרות פתוחות) בבואנוס איירס.

בתחרות ב-Bermuda Bowl שיחקה היידן עם בי ג'יי בקר. במפגש נגד נבחרת בריטניה שיחקו היידן ובייקר נגד טרנס ריס ובוריס שפירו. בייקר שם לב לכך שיריביהם הבריטים מחזיקים את הקלפים בצורה מוזרה. מספר האצבעות שבהן אחזו את הקלפים השתנה. הוא שיתף את היידן בהרגשתו והיא הציעה שהם ינסו למצוא חוקיות באופן החזקת הקלפים, כלומר: האם יש קשר בין הקלפים שיריביהם החזיקו בידיהם לבין מספר האצבעות שאחזו את הקלפים? שניהם שיתפו בחשדות גם את קפטן הנבחרת האמריקנית ואת השחקן המוביל בנבחרת – בעלה לעתיד של היידן אלן טרסקוט. כך היה טרסקוט שותף לחיפוש תרמית אפשרית של חבריו לשעבר לנבחרת בריטניה.

לאחר "לילה לבן" נמצאה החוקיות: מספר האצבעות שבהן החזיקו ריס או שפירו את הקלפים תאם את מספר הקלפים בסדרת ה-. מדובר בעבירת מרמה חמורה, משום שזו העברת מידע בין בני זוג שאינה חוקית בברידג'. בברידג' מותר להעביר מידע בין שותפים רק באופן חוקי, למשל באמצעות הכרזה או באמצעות קלף שמשוחק. היריבים זכאים לשאול ולקבל מידע מלא על משמעות הכרזה ועל משמעות משחק של קלף מסוים. מובן שריס ושפירו לא שיתפו את יריביהם במידע הלא-חוקי שהעבירו ביניהם.

לאחר שהתלונה של הנבחרת האמריקנית נמצאה נכונה, ריס ושפירו סולקו מהתחרות. כל התוצאות שלהם עד לסילוקם מהתחרות נפסלו. הם הושעו מתחרויות בין-לאומיות ונאסר עליהם לשחק יחד לכל ימי חייהם.

כמה דברים שייחדו את טרסקוט:

 • במשך כל חייו לא עישן, לא שתה קפה ולא ענד טבעת.
 • קשה להאמין, אבל אף על פי שהיה בריטי, הוא לא שתה תה במשך כל חייו. כך, לפחות, לפי ויקיפדיה.
 • בגיל 61 השתתף בריצת מרתון במרתון ניו יורק. אלמנתו דורותי היידן הזכירה זאת בריאיון שנערך אחרי מותו ממחלת הסרטן. היא חשבה שהריצה הזאת עלתה על כל הישגיו בברידג'.
 • בצעירותו היה שחקן שחמט מצטיין.
 • הוא ייצג את אוניברסיטת אוקספורד, שבה למד, גם בשחמט וגם בברידג'.
 • זיכרון טוב עוזר להצליח בברידג', כפי שכתבתי בפוסט קודם. לטרסקוט היה זיכרון פנומנאלי לא רק בברידג': הוא זכר שירים הומוריסטיים טוב יותר מאחרים.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

2 תגובות

 1. נצר
  נצר מאי 10 2017, 07:28
  בריטי או אמריקאי

  בריטי זה אופי. הוא היה בריטי שחי באמריקה.

  השב לתגובה
 2. רמי צרפתי
  רמי צרפתי מאי 10 2017, 13:17
  בברידג' יש כנראה הרבה דרכים לרמות

  יותר למשל בענפי סורט. ואם זה אפשרי אז הרבה מנצלים זאת. גם בצמרת.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור