JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אופטימיות זהירה

בחיים ובברידג' כדאי להביא בחשבון סיכונים

אופטימיות זהירה צילום: Marie-Lan Nguyen ommons.wikimedia.org
יוני 13
19:30 2017

מרבית האנשים הם אופטימיים מטבעם. הם חושבים על התרחשויות חיוביות וממעטים לחשוב על תסריטים פסימיים, שלא לדבר על תסריטי Worst Case.

למעשה רובנו לא חושבים, למשל, על פיטורים ממקום העבודה עד שלא מפטרים עובדים בעלי מאפיינים דומים לשלנו בסביבתנו הקרובה, או עד שזה לא קורה לנו עצמנו. רובנו לא חושבים על המוות שלנו או על פטירתו של אדם קרוב שאינו בא בימים או שאינו חולה. ורובנו לא חושבים שהפנסיה שצברנו אולי לא תספיק לנו. אנחנו ממהרים למשוך פיצויים כאשר מפטרים אותנו (אף שלא חשבנו שיפטרו אותנו) ומקטינים את הפנסיה עוד יותר.

על פי מחקרים של ה-OECD ישראלים אופטימיים יותר מאחרים, אף שעל פי המדדים "היבשים" אין לנו סיבות טובות להיות אופטימיים יותר מאחרים. בארצנו גם רווחת תרבות "לי זה לא יקרה". ואם בכל זאת יקרה – אנחנו כבר נאלתר משהו.

אולם ההיגיון הבריא אומר שצריך להביא בחשבון סיכונים ולדעת לנהל אותם. צריך להיערך גם לתרחישים גרועים ואפילו לתרחישי Worst Case.

כפי שאני נוהג לעשות ברוב המאמרים שלי, ברצוני, גם הפעם, לקשר את דבריי הנ"ל למשחק הברידג'. סביר להניח שמי שאינו מביא בחשבון תסריטים פסימיים ותסריטי Worst Case בחיי היום יום, לא יעשה זאת גם במשחק הברידג'.

שחקן כזה יניח הנחות שונות. למשל, שאם חסרים לו ארבעה קלפים בסדרת השליט הם יתחלקו 2-2; שלשותף שלו יש מספר נקודות מקסימלי בטווח הנקודות שהבטיח; שלא יכפילו חוזים על מנת להעניש, ואם יכפילו הוא כבר יסתדר; שלשותפה שלו יש A שהיא לא הבטיחה שהוא אצלה.

כמו בחיים, כך גם במשחק הברידג' – אופטימיות יתר לא תמיד משתלמת: בחלק מהמקרים השחקן האופטימי ושותפו ישיגו תוצאות גרועות במיוחד. בשל האופטימיות הרבה שלו, שחקן כזה זוכר רק 10% או אף פחות מהמקרים שבהם אופטימיות היתר השתלמה. הוא מציג זאת כחיזוק לכך שכדאי להיות אופטימי מאוד.

מי שלא מנוסה נוטה להיות אופטימי יתר על המידה. אולם שחקני ברידג' מנוסים וטובים יותר מנהלים סיכונים ומביאים בחשבון גם תסריטים אופטימיים פחות.

בתחילת דרכי כשחקן ברידג' הייתי מוכן לשחק כמעט עם כל מי שבעלי המועדון "שידכו" לי. בכל מועדון יש שחקנים אופטימיים רבים, וגם לא מעט שחקנים אופטימיים יתר על המידה, לעתים גם שניים-שלושה שידועים באופטימיות מנותקת לחלוטין ממציאות כלשהי.

באחד הימים "שידכו" לי שחקן קשיש שהשתייך לקבוצה של אותם שניים-שלושה הסובלים מאופטימיות הזויה. ליתר דיוק, השותפים שלהם הם אלו שסובלים, משום שהאופטימיים נהנים מכל רגע.

ביקשתי שותף אחר ונאמר לי שאין.

באחת הידיים השותף האופטימי הכריז 1 דיאמונד במצב פגיע. היריבים התערבו במכרז, ועם היד החלשה שהחזקתי – קלף יחיד בדיאמונד – הכרזתי Pass. השותף הכריז 2 דיאמונד (מתאר יד עם 12–14 נקודות ו-6 קלפים בדיאמונד). היריבים המשיכו להכריז וגם השותף. כך זה נמשך עד שהאופטימי-יתר-על-המידה הכריז 5 דיאמונדס.

בקרב שחקני ברידג', מקובל הכלל הבא: "גובה 5 שייך ליריבים". כלומר: כשהיריבים הגיעו לגובה 5 (5 דיאמונד במקרה זה) אל תכריז סדרה גבוהה יותר בגובה 5. כך נהגו גם היריבים שלנו. אחד מהם הכפיל. משמעות הכרזת כפל מענישה בברידג' היא שהיריבים יקבלו יותר נקודות מאשר במצב ללא כפל, אם הכרוז ייכשל בביצוע החוזה. הכרוז יזכה ביותר נקודות, אם יבצע את החוזה.

אני כבר הבנתי שעלולה להיות קטסטרופה. האופטימי כנראה קרא את הבעת הפנים העגומה שלי ואמר: "אל תדאג אני אבצע את החוזה". כשהמגנים זכו בלקיחה השלישית הוא אמר: "לא נורא נפלתי פעם אחת". כשזכו בלקיחה הרביעית אמר: "לא נורא אפול רק פעמיים".

וכך נמשך המשחק כשהשותף מבטיח בכל לקיחה שבה זכו היריבים, שזו הלקיחה האחרונה שבה יזכו.

השותף נפל 6 פעמים והיריבים קיבלו 1,700 נקודות. זו הייתה התוצאה הגרועה ביותר שמישהו השיג באותה חלוקת קלפים. קיבלנו על היד הזו 0%.

אולם השותף האופטימי נשאר אופטימי: "תראה שנקבל על היד 50%" הוא הוסיף ואמר.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

3 תגובות

 1. נחמה אריאל
  נחמה אריאל יוני 14 2017, 11:51
  הכל שאלה של הסתברות

  אי אפשר להתעלם מזה

  השב לתגובה
 2. דניה אברמוביץ
  דניה אברמוביץ יוני 15 2017, 13:12
  להיות לא מציאותי

  זה סיכון גדול ביותר

  השב לתגובה
 3. עדנה רוזן
  עדנה רוזן יוני 16 2017, 12:32
  על האופטימיות מבוססת תעשיית ההימורים

  וההפסד הוא רק שאלה של זמן

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור