JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

גרסא דינקותא

מיהי ילדת הפלא של הברידג'?

גרסא דינקותא אלן ודורותי טרסקוט צילום: Shireenm commons.wikimedia.org
יוני 24
19:20 2017

לא אחדש לכם דבר אם אגיד לכם שכשלומדים בגיל צעיר קל יותר להגיע להישגים. כשמדובר בהישגים בצמרת העולמית נדיר למצוא שם כאלה שלא התחילו את דרכם בגיל צעיר מאוד.

הסיפור הזה הוא על בני הזוג ג'ונסון, שחיו בעבר בניו יורק והיו חובבי ברידג' נלהבים. ולמעשה יתמקד הסיפור בבִּתם דורותי. דורותי הקטנה נהגה לצפות בהוריה משחקים בביתם ברידג' עם חברים. בהגיעה לגיל שבע לימדו אותה הוריה לשחק ברידג'. כשאחד מההורים הלך להכין משהו במטבח עבור האורחים, ביקשו ממנה להכריז במקומו. יום אחד איחר אחד האורחים בשעה. דורותי הקטנה שיחקה באותה שעה במקומו.

כשגדלה עסקה בהוראת מתמטיקה ואחר כך גם באקטואריה. במשך כל הזמן תפס הברידג', שלמדה בגיל שבע, מקום מרכזי בחייה. היו לה גם הישגים, בין השאר שלוש זכיות ב-Venice Cup בשנים 1974, 1976 ו-1978 וזכייה במקום השני ב-Bermuda Bowl בשנת 1965. בכל המקרים זכתה בהם כשחקנית נבחרת ארצות הברית.

למי שאינו בקיא, הזכיות ב- Venice Cupמפתיעות פחות מהמקום השני ב-Bermuda Bowl. Venice Cup היא אליפות העולם לנבחרות נשים. ארצות הברית היא מעצמת ברידג' וכל שחקנית בנבחרתה נמצאת בצמרת העולמית. זכייה של נבחרת ארצות הברית ב-Venice Cup היא אירוע שכיח. לעומת זאת, Bermuda Bowl היא אליפות העולם לנבחרות לאומיות לקבוצות פתוחות, והיא נחשבת לתחרות החזקה ביותר בעולם לנבחרות לאומיות. זכייה של נבחרת ארצות הברית במקום שני, אפילו במקום ראשון – אינה מפתיעה כלל. ההפתעה האמתית היא שאישה שיחקה בנבחרת הפתוחה. בנבחרת הפתוחה יכול לשחק כל אחד ללא קשר למינו: גבר או אישה עם שותף או עם שותפה. השותף של דורותי ג'ונסון באותה תחרות נקרא בי ג'יי בקר. נדיר לראות נשים המשחקות בנבחרות פתוחות. במדור זה סיפרתי לכם על אחת כזו: סבין אוקן מנבחרת גרמניה. גם לה יש שותף בנבחרת: רוי ולנד (Roy Welland).

לא פירטתי הישגים בולטים אחרים של ג'ונסון באולימפיאדה ובאליפויות ארצות הברית וצפון אמריקה. בכל זאת אזכיר משהו נוסף: במשך שנים רבות היא דורגה במקום הראשון בעולם בין הנשים.

להתחיל בגיל מוקדם – זהו תנאי תומך, אפילו תנאי הכרחי, אבל בשביל להגיע להישגים בקנה מידה עולמי נדרשים גם כישרון רב והשקעת מאמץ רב בלימוד ובתרגול. בברידג' נדרשת גם זוגיות טובה. נראה שלגברת הזאת היה כל מה שנדרש בשביל להגיע להישגים מרשימים.

ובכן, מי זו? גם קוראים הבקיאים בעולם הברידג' ישאלו בוודאי: "ג'ונסון? מי זו הגברת הזאת?" בעצם חדתי לכם חידה: מיהי הגברת שעליה כתבתי את הפוסט?

הרמז הראשון לפתרון הוא שהזוגיות שלה בחיים לא הייתה מוצלחת כמו הזוגיות בברידג'. היא התגרשה שלוש פעמים ורק הנישואין בפעם הרביעית החזיקו מעמד. אלה שמכירים אותה לא מכירים אותה בשם נעוריה. היא מוכרת יותר כדורותי היידן או כדורותי היידן-טרסקוט. על בעלה הרביעי אלן טרסקוט כבר כתבתי במדור זה.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

3 תגובות

 1. חגית יהלום
  חגית יהלום יוני 25 2017, 10:42
  בתוך כל הרפש, והמתיחות, והאלימות, ו....

  כתבה מעולם אחר

  השב לתגובה
 2. XX
  XX יוני 27 2017, 15:42
  זוגיות גם בחיים וגם בעבודה/תחביב

  לא רצוי
  עלול לפגוע בזוגיות בחיים וזה הרי העיקר
  גם בתוך זוגיות כל צד צריך פינות משלו

  השב לתגובה
 3. ד
  ד יוני 29 2017, 12:31
  ניסיוני בחיים אומר

  לשני בני זוג שעוסקים באותו תחום יש בסיס משותף הרבה יותר טוב

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור