JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (1)

השחקן החברתי

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (1) אבי רוזנטל
אפריל 02
19:30 2018

ויקטור מולו (1909–1987) היה שחקן ברידג' בריטי, והוא זכור במיוחד ככותב ספרי ברידג' וכעיתונאי ברידג'. מולו נולד בסנט פטרסבורג למשפחה רוסית עשירה. במהפכת אוקטובר בשנת 2017 ברחה המשפחה שלו לפינלנד, אחר כך עברה לשוודיה ולבסוף השתקעה בלונדון.

אחד מספרי הברידג' המרתקים שכתב הוא הספר Bridge in the Menagerie. בספר מתוארים טיפוסים שונים של שחקני ברידג', וחלק מהם מוצגים כחיות: חזיר, סנאי וכיו"ב. בפוסט זה ובפוסטים הבאים אנסה לתאר טיפוסים שונים של שחקנים. קרוב לוודאי שלא אגיע לרמה של ספרו של ויקטור מולו, אבל אני מקווה שבכל זאת יהיה מעניין.

בפוסט זה אתאר את הטיפוס השכיח ביותר: השחקנים שברידג' עבורם הוא משחק חברתי מהנה. בברידג' זוג משחק נגד זוג אחר. זוהי אינטראקציה חברתית המשלבת משחק מחשבה. זוהי אינטראקציה חברתית שבה זוג לומד לשתף פעולה בהתאם לחוקי המשחק. זוהי אינטראקציה חברתית המעודדת כבוד לשותף וליריבים, הגינות ואמון בשותף.

שחקני ברידג' רבים משחקים בתחרויות, ורבים עוד יותר משחקים ברידג' בבתים פרטיים. שחקני הברידג' המשחקים רק בביתם, רובם ואפילו כולם, משחקים אותו כמשחק חברתי. כמו כל מפגש חברתי בבית, יש בו גם שיחות והגשת שתייה וכיבוד. ההבדל היחיד הוא שבחלק מִזמן המפגש משחקים ברידג'. המיתוס השגוי של ברידג' כמשחק של קשישות פולניות צמח מברידג' חברתי של נשים כאלה, שמישהו שצפה בהן תייג אותן כמייצגות שחקני ברידג' והפיץ את זה לאחרים.

גם רבים משחקני תחרויות ברידג' משחקים אותו כמשחק חברתי. הם מגיעים למועדון בימים קבועים, הם פוגשים חברים שאף הם משתתפים קבועים באותן תחרויות ומדברים איתם על תחרויות ברידג' ואנשים מאותו מועדון. כמובן הם מנהלים איתם שיחות גם על נושאים אחרים ומגוונים. עם כמה מהם הם נפגשים פגישות חברתיות נוספות, לא ברידג'יסטיות, כמו הליכה משותפת לבית קפה, הצגה, סרט או פעילויות משותפות אחרות, כפי שעושים עם חברים.

כמו כל אחד אחר, גם השחקן החברתי אוהב להצליח בתחרויות ברידג' או במשחקים ביתיים נגד חברים. הזכייה במקום גבוה בתחרות חשובה לו הרבה פחות. הזכייה בהתמודדות הביתית, כמו הישגים בתחרויות ברידג', אינם עיקר פעילותו המשחקית בתחום הברידג'.

אחת התופעות הנפוצות בחברה שלנו ובחברות אחרות היא הבדידות. משחק ברידג' יכול להקטין את תחושת הבדידות. מי שבודד נפגש ליד שולחנות המשחק עם אנשים אחרים, מבצע איתם פעולות משחק וכמעט תמיד גם מדבר איתם ומקשיב לדבריהם בנושאים אחרים.

כשמגיעים לגילאים מבוגרים מאוד, לא פעם הבדידות גוברת: בן הזוג או בת הזוג כבר הלכו לעולמם, גם רבים מהחברים כבר הלכו לעולמם. אין מקום עבודה, שבמובן מסוים הוא גם מקום למפגש חברתי, ובני המשפחה הצעירים בדרך כלל עסוקים. משחק הברידג' מספק פתרון חלקי לבדידות זו. בשעות הבוקר ואחר הצהריים תוכלו למצוא במועדוני ברידג' פנסיונרים, שפוקדים אותם מדי יום ביומו. לפעמים מארגנים במועדון נופשון ברידג', כלומר נסיעה משותפת למלון לנופש, בארץ ובחו"ל, בשילוב תחרויות ברידג'. עבור אנשים בגיל מבוגר שאיבדו את בני זוגם וחבריהם, לנופש כזה יש ערך רב בהקשר החברתי.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

7 תגובות

 1. נחמיה ש.
  נחמיה ש. אפריל 02 2018, 20:26
  נכון יש כאן התחברויות

  אבל בקבוצות קטנות מאוד וסגורות מאוד.

  השב לתגובה
 2. שחקן חובב
  שחקן חובב אפריל 03 2018, 16:04
  כמה שאתה צודק

  כמה שאתה צודק

  השב לתגובה
 3. חניתה
  חניתה אפריל 07 2018, 10:01
  כל משחק הוא חברתי

  אבל דוקא כשיש זוגות קבועים ומספר השחקנים במשחק מוגבל זה קצת פחותת חברתי

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל אפריל 07 2018, 16:04
   לא שייך לזוגות קבועים

   חניתה, תודה על תגובתך.
   ראשית הזוגות אינם קבועים.
   שנית, אני מדבר בעיקר על משחקי ברידג' ביתיים.
   בדרך כלל זו פעילות חברתית, הכוללת גם אירוח, כיבוד ושיחות.
   גם במועדון ברידג' ההיבט החברתי הוא לאו דיוקא עם בת הזוג או בן הזוג.
   משוחחים עם יריבים וגם עם שחקנים אחרים נוספים לפני התחרות ואחרהו.

   השב לתגובה
 4. רוני
  רוני אפריל 18 2018, 15:29
  תיקון "טיפו"

  מהפכת אוקטובר 1917…

  השב לתגובה
 5. יהודית
  יהודית אוקטובר 06 2018, 09:45
  גימלאית

  אשמח להצטרף לקבוצה שמשחקת ברידג בבית

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור