JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ארבעה בעלים ושותף אחד

הלן סובל-סמית': שחקנית הברידג' הטובה בכל הזמנים?

ארבעה בעלים ושותף אחד נבחרת אוסטריה (המנצחת) ונבחרת ארה"ב (מקום שני) באליפות העולם לקבוצות פתוחות בשנת 1937. הלן סובל-סמית' השנייה מימין. wikimedia.org
יוני 22
19:30 2018

הלן מרטין-סובל-סמית' (1909–1969) הייתה שחקנית ברידג' אמריקנית מצטיינת. יהיו כאלה שיגידו שהיא הייתה שחקנית הברידג' הטובה בכל הזמנים מבין הנשים ששיחקו ומשחקות ברידג'.

טענות שמישהו או מישהי הם הטובים בכל הזמנים הן תמיד סובייקטיביות. כל תחום משתנה עם הזמן ולכן קשה להשוות בין שחקני ברידג' היום לבין שחקני ברידג' בעבר הרחוק. בדיוק כפי שקשה להשוות בין כדורגלני עבר כמו פלה או מרדונה לשחקני הכדורגל הטובים ביותר היום כמו מסי או רונלדו. אך בזאת קשה להטיל ספק: הלן סובל-סמית' הייתה שחקנית ברידג' מעולה ועתירת הישגים.

סובל-סמית' התגרשה פעמים רבות. היא הייתה נשואה לארבעה גברים שונים. בלא מעט התייחסויות לקריירת הברידג' שלה היא נקראת הלן סובל, משום שאלכסנדר סובל, אחד מבעליה, היה שחקן ברידג' מצטיין. באחד המאמרים שקראתי עליה צוין שהוא היה שחקן ברידג' ברמה עולמית. זה אולי מפתיע, אבל סובל-סמית' מעולם לא שיחקה בתחרות ברידג' עם מי מבעליה. לכך הייתה סיבה טובה: פערי הרמות בברידג' – לטובתה. לעומת זאת היא שיחקה בקביעות עם שותף אחד.

אין ספק שהלן סובל-סמית' הייתה אישה מיוחדת. היא אפילו, לכאורה, מקלקלת לי חלק מהתיאוריות שהעלתי בפוסטים במדור זה, העוסקות בדמיון בין זוגיות בחיים וזוגיות בברידג'. במקרה שלה הייתה זוגיות טובה בברידג', אך על פי מבחן התוצאה – זוגיות לא מוצלחת בחיים. אבל אחרי אליפות העולם של שנת 1957 גם הזוגיות הברידג'יסטית התפרקה. אולי בכל זאת התיאוריות שלי אינן מופרכות מהיסוד?

השותף שלה היה צ'רלס גורן. לפני כמה עשורים הפך השם צ'רלס גורן לשם משמעותי בקרב שחקני ברידג' ישראלים. בעבר כמעט לא היו ספרי ברידג' בעברית. ידועים לי רק שני ספרים שתורגמו לעברית: "הביצוע הנכון בברידג'" של יו קלסי – ספר שאני ממליץ להשתמש בו גם היום, למרות העברית הארכאית שלו, וספר הכרזות של צ'רלס גורן, שמעולם לא נתקלתי בו משום שהתחלתי לשחק כשהוא כבר לא היה אקטואלי.

מרבית שחקני הברידג' הביתי והשחקנים המתחילים בישראל למדו להכריז לפי ספרו של גורן. כשהתחלתי לשחק ברידג', לא אחת נתקלתי בשאלה: "האם גם אתה למדת להכריז מספרו של גורן?" עניתי בשלילה והמשכתי לפתוח כהרגלי, גם עם 12 נקודות. על פי מה שנאמר לי, בספרו של גורן מומלץ לפתוח עם 13 נקודות לפחות.

בתחילת שנות ה-40 של המאה הקודמת גורן נחשב לשחקן הטוב ביותר בארצות הברית. אבל היה שחקן טוב ממנו. שמו היה אוסוואלד ג'קובי. שחקני הברידג' מבין הקוראים כנראה כבר נתקלו בשמו. הוא הגה שתי קונבנציות נפוצות הנקראות על שמו: Jacoby transfer, או בקיצור "טרנספר", ו-Jacoby 2NT. במלחמת העולם השנייה התנדב ג'קובי לצבא האמריקני, לכן כמעט לא שיחק ברידג' באותה תקופה.

באחת התחרויות ששיחקה סובל-סמית' עם גורן, ניגש אליה קיביצר אחד ושאל אותה: "איך זה לשחק עם שחקנים ברמה כל כך גבוהה?". "למה שלא תשאל את השותף שלי?" ענתה לו הלן סובל-סמית'.

כמה דברים שלא ידעתם על הלן סובל-סמית':

היא נולדה לזוג הורים שהיגרו מאנגליה לפילדלפיה.

היא הייתה צעירה יפה ומוכשרת בתחומי הריקוד והשירה.

היא אפילו השתתפה כנערת מקהלה בסרט של האחים מרקס בשנת 1930.

לשחק ברידג' למדה ממישהי ששרה איתה במקהלה. מהר מאוד הפכה לשחקנית מצטיינת.

בשנת 1937 צירף אותה אלי קלברטסון, השחקן האמריקני המוביל, לנבחרת הפתוחה של ארצות הברית לאליפות העולם. ארצות הברית, המועמדת לזכייה, הפסידה בגמר לנבחרת אוסטריה. הסיבה העיקרית הייתה מערכת היחסים הקשה בין קלברטסון לאשתו ג'וזפין. מיד לאחר התחרות התגרשו השניים.

בשנת 1957 שוב שיחקה בנבחרת הפתוחה של ארצות הברית באליפות העולם. הפעם כבר נקראה התחרות Bermuda Bowl. גם הפעם סיימה נבחרת ארצות הברית במקום השני.

לאחר התחרות הזאת כבר לא שיחקה בנבחרת ארצות הברית הפתוחה, בין השאר בגלל סיום השותפות שלה עם צ'רלס גורן. איני יודע מי מהשניים הוביל ב-K שהיה קלף בודד, אבל ההובלה הזאת היא שגרמה לסיום השותפות ביניהם.

הלן סובל-סמית' זכתה 35 פעמים באליפויות צפון אמריקה. מדובר בתחרויות הנכללות בין התחרויות החזקות ביותר בעולם ומשתתפים בהן מיטב השחקנים, גם מארצות שאינן בצפון אמריקה.

הזכייה האחרונה שלה הייתה אליפות קבוצות מעורבות בשנת 1968. השותף שלה בתחרות היה – מי אם לא אוסוואלד ג'קובי. בסיום התחרות אמר ג'קובי שהזכייה נזקפת לזכותה של הלן, ששיחקה נפלא. אנחנו רק עזרנו לה.

שנה לאחר מכן, בגיל 59, נפטרה ממחלת הסרטן.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

7 תגובות

 1. לורי
  לורי יוני 23 2018, 14:51
  תמונה של פעם

  מדהים.

  השב לתגובה
 2. ע.
  ע. יוני 25 2018, 11:34
  מאמר נעים ומעניין גם למי שלא מתמצא בברידג

  .

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל Author יוני 27 2018, 10:24
   תודה על התגובה

   ע. תודה על התגובה. מרבית הפוסטים במדור הברידג' ב-JOKOPOST, אכן מיועדים גם לאנשים שאינם משחקים ברידג'. הכוונה היא להציג את הצדדים המרתקים של המשחק ושל שחקני ברידג' ולפעמים לחבר בין ברידג' לעולמות אחרים.
   הבלוג האישי "ברידג' שלא היכרתם"מיועד לשחקני ברידג'. בבלוג הנ"ל אני עוסק גם בנושאים טכניים של המשחק

   השב לתגובה
 3. א.
  א. יוני 26 2018, 16:34
  בקיצור אם את לא רוצה להתגרש

  אל תהיי אלופת ברדג'

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל Author יוני 27 2018, 16:12
   לא רק אלופות ברידג'

   כשליש מהזוגות בישראל מתגרשים. הסטטיסטיקה במדינות מערביות לא שונה מהותית מהסטטיסטיקה בישראל. כנראה שלא צריך להיות אלופת ברידג' בשביל להתגרש.

   השב לתגובה
 4. ח.
  ח. יוני 27 2018, 13:55
  מעניין לדעת אם יש שיוויון ברמה

  בין שחקנים ושחקניות ברידג'. כי לפי ההגיון אין סיבה שנשים יהיו פחות טובות מגברים בתחום זה.

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל Author יוני 27 2018, 15:46
   הבדלי מגדר בברידג'

   ח. תודה על תגובתך.
   גם אני חושב שלא צריך להיות פער בין גברים לנשים.
   המציאות היא שפחות נשים מגברים משחקות ברמת ברידג' גבוהה במיוחד.

   זו תופעה הקיימת גם בתחומים טכנולוגיים. ייתכן מאד שאחד הגורמים לכך הוא ההכוונה והציפיות של החברה מבנים ומבנות.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור