JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

להתמקד ביָד שביָד

זן ואמנות משחק הברידג'

להתמקד ביָד שביָד אבי רוזנטל
יולי 28
19:30 2019

הזן היפני מייצג התנהלות ייחודית ותפיסת עולם שונה ממה שאנחנו מכירים במערב. אחת הדרכים לחוות אותו ולהבין אותו היא באמצעות לימוד אמנות כלשהי, החל מאמנויות לחימה וכלה בסידור פרחים. פחות חשובה האמנות עצמה, חשוב האופן שבו לומדים אותה.

תוכלו למצוא לא מעט ספרים שכותרתם "זן ואמנות X" – ה-X מייצג את האמנות שלמד מחבר הספר אצל מורה לאורך זמן רב עד להשגת תפיסת עולם או תובנות שאפשרו לו שליטה באותה אמנות. את התובנות האלה אפשר להכליל להתנהלות בתחומים אחרים בחיים. כזה הוא הספר "זן באמנות הקשת", שתורגם לעברית. מוכר יותר ושונה מספרים אחרים הוא ספרו של רוברט פירסינג "זן ואמנות אחזקת האופנוע". ספר זה אינו מבוסס על לימוד אצל מורה זן יפני.

תפיסת העולם בזן מנסה להתמקד במה שקורה כרגע, והיא עשויה להיות שונה מתפיסת העולם המערבית. אחד מסיפורי הזן עוסק באיש זן שנמר רדף אחריו והוא הגיע לפי תהום. בלית ברירה נאלץ לקפוץ. בדרכו נאחז בענף לא יציב של עץ. בכל רגע הענף היה עלול ליפול, ואיתו איש הזן. הוא הביט מטה וראה נמר נוסף מחכה לנפילתו. אז הביט סביבו וראה לידו פרחים שפורחים, והוא חווה את מלוא ההנאה מהם. סיפור זן אחר עוסק בתלמיד במנזר זן השואל את המאסטר (המורה) שאלה פילוסופית מורכבת. תשובת המורה: "המים בקומקום רותחים, הורד אותו מהאש".

אלה שתי דוגמאות מיני רבות הנסמכות על עיקרון אחד: העכשווי הקונקרטי חשוב יותר מהאופן שבו נשמעת מחיאת כף יד אחת, למשל. לאורך זמן ייתכן שיופקו תובנות מורכבות מהדברים הפשוטים המתרחשים.

אם באמצעות כל אמנות שהיא אפשר ללמוד זן, אז מדוע לא באמצעות ברידג'?

ההתנסות הדלה שלי בעולם הזן אינה מספיקה על מנת לתרגם זאת למשנה סדורה. לעומת זאת, ההתנסות שלי בעולם הברידג', שהיא רחבה קצת יותר, מספיקה על מנת לטעון כי העיקרון הזני של התמקדות במה שקורה באופן קונקרטי עשויה להביא תועלת רבה במשחק הברידג'.

דברים רבים עלולים להסיח את דעתו של שחקן ברידג' במקום להתמקד בהכרזה ובחלוקת הקלפים הנוכחית. הנה כמה דוגמאות של מסיחי דעת שאנשי זן יודעים להתעלם מהם:

 1. תוצאה גרועה ביד קודמת ששוחקה – שחקנים עסוקים בטעות קודמת שלהם או של השותף או בחוסר מזל קיצוני שהביאו לתוצאה גרועה. לפעמים לא מדובר רק ביד אחת אלא במספר ידיים כאלה.
 2. מספר רב של תוצאות טובות בידיים קודמות ששוחקו – השחקן או השחקנית עסוקים בפנטזיות על זכייה מפתיעה או לא מפתיעה בתחרות. בינתיים יש עוד כמה ידיים לשחק. כמו שאומרים אנשי עסקים "את הכסף סופרים במדרגות". בינתיים הסחת הדעת עלולה לעלות בתוצאות גרועות.
 3. חילוקי דעות או מריבות עם יריבים.
 4. רעשים ואירועים ליד שולחנות אחרים.
 5. רעשי רקע שאינם קשורים לברידג'.

אינני מציע ששחקן הברידג' יתפוס את עצמו, את השותף ואת הקלפים כישות אחת, כמו תלמיד אמנות הקשתות בספר "זן באמנות הקשת" התופס את עצמו ואת החץ והקשת כישות אחת. אבל ללא ספק ההתמקדות במה שקורה כאן ועכשיו על שולחן הברידג' תשפר את הישגיו ואת הנאתו מהמשחק.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

2 תגובות

 1. חמדה
  חמדה יולי 30 2019, 11:47
  התמקדות היא חשובה

  בכל תחום בחיים
  אחד הגומים החשובים בתהליך קבלת החלטות

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור