JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

סוף רמאי לתפיסה

פרשיית רמאות בברידג'

סוף רמאי לתפיסה צילום: Marie-Lan Nguyen ommons.wikimedia.org
אוגוסט 05
19:30 2020

האם אפשר לרמות באופן שיטתי בלי להיתפס? ברוב המקרים התשובה לשאלה הזו היא שלילית. בסופו של דבר "סוף גנב לתלייה" וגם "סוף רמאי לתפיסה". בפוסט זה אסקור פרשת רמאות המסעירה את עולם הברידג' בימים אלו, אך לפני כן – תזכורת קצרה לשנת 2016, שבה נתפסו ברמאות שיטתית כמה זוגות מצמרת הברידג' העולמית, ונידונו להרחקה מתחרויות.

אלה שנתפסו ברמאות פעלו באחת משתי דרכים: היו כאלה שהמשיכו להכחיש שרימו ושכרו את שירותיהם של עורכי דין יקרים. הם חשבו שחזקת החפות תעמוד להם ושלא יהיה ניתן להוכיח מעבר לספק סביר שהם רימו. אחרים העדיפו להודות מיד. הם חשבו שההודאה המיידית באשמה תקטין את חומרת העונש. אגב, שלא במפתיע, שתי הגישות האלה הן גישות מקובלות של עבריינים המובאים בפני בית משפט.

מדוע הם רימו?

כבוד והצלחה חשובים, אבל גם הרבה כסף מסתתר מאחורי רמאויות בברידג'.

שחקן הברידג' האמריקני בוב האמן, בעבר אלוף עולם, רואיין באחד העיתונים בשנת 2016. להערכתו, שחקן ברמה עולמית גבוהה הרוויח בין 200 אלף דולר ל-500 אלף דולר בשנה. חלק ניכר מהרווחים הם פרסים כספיים בתחרויות שהפרסים בהן גבוהים במיוחד. מי שרימה, וכך זכה בתחרויות, הרוויח יותר.

קחו למשל את תחרות קוונדיש במונטה קרלו. זוהי תחרות הזמנה שרק מספר מצומצם של זוגות בצמרת העולמית מתמודדים בה. הפרסים בתחרות הזו גבוהים מאוד. כמו בתחומים אחרים, במונטה קרלו מהמרים. יחס ההימורים תלוי בהערכה של סיכויי זוג לזכות: ככל שהסיכויים שלהם נמוכים יותר, הרווח הצפוי גדול יותר. אנשים עשירים מהמרים על זוגות.

והנה משום מקום מגיע זוג שסיכוייו לזכות נמוכים, וזוכה במקום הראשון. אחרי שהזוג הזה נתפס מרמה בשיטתיות בתחרויות אחרות והורשע, נשאלה השאלה: האם גם בתחרות במונטה קרלו הייתה רמאות?

הפרשה הנוכחית

את התזה שכסף הוא גורם משמעותי ברמאות בברידג' ערער מיכל נובוסדצקי (Michal Nowosadzki). נובוסדצקי הוא שחקן ברידג' פולני צעיר מצמרת הברידג' העולמי. כשחקן נבחרת פולין כבר זכה פעמיים, ב-2015 וב-2019, ב-Bermuda Bowl – אליפות העולם הפתוחה לנבחרות של מדינות, הנחשבת לתחרות הקבוצות החזקה ביותר בעולם. נובוסדצקי הודה בהשתתפותו בפרשת רמאות בברידג', אך רמאותו לא הניבה לו סכומי כסף משמעותיים, אולי אפילו לא הניבה כסף כלל.

כשמשחקים בברידג' מקוון באתר Bridge Base Online, הרמאות קלה יותר מאשר במשחק ליד שולחן הברידג'. הרמאי צריך רק לפתוח עוד מסך ולהתחבר לאתר. באחד השחקן משחק ובשני הוא צופה בעצמו משחק. היות שכולם יודעים שקל יותר לרמות וקשה יותר לתפוס רמאויות, בתחרויות אלה אין פרסים כספיים משמעותיים.

באחד המשחקים רימה נובוסדצקי באמצעות צפייה בקלפים ששיחקו הוא, שותפו ויריביו בזמן אמת במסך אחר. אחרי הפעם הראשונה הגיעו פעם שנייה ושלישית וזה כבר הפך להרגל.

נובוסדצקי היה אמיץ דיו כדי לבחור בדרך של הודאה ולא בדרך של הכחשה. במקרה שלו הוא עשה זאת עוד בטרם נתפס. אך בהחלט היו רמזים לכך שהוא עומד להיתפס. התחילו לשאול אותו: איך זה קורה שהוא מוצא את ההכרזה הנכונה ואת דרך המשחק הנכונה בתדירות גבוהה כל כך?

בהודאתו כתב נובוסדצקי שהוא היה מספיק טיפש לרמות אף שלא הייתה בכך כל תועלת. הוא כתב שהוא ראוי לעונש אבל לא הוא זה שיקבע את העונש. הוא מוכן לשחק בתשלום עם שחקנים טובים פחות, תופעה מקובלת אצל מקצועני ברידג', ושהכסף יעבור למטרה טובה שיחליטו עליה, במקום לכיסו הפרטי. הוא מתנצל במיוחד בפני השותף הקבוע שלו, שלא היה שותף לרמאות ולא היה מודע לה.

הוא כתב שהפעם הראשונה התרחשה בזמן משבר: ביתו הקטנה בכתה, הכלב נבח וכיו"ב. זהו דפוס מוכר ברמאות: בזמן משבר גדל הפיתוי לרמות. הדפוס המוכר השני הוא שאחרי הפעם הראשונה יש פעמים נוספות.

מה שנכון לרמאות בברידג', נכון לרמאות בתחומים אחרים: גם שם כמעט תמיד רמאי שיטתי נתפס.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

7 תגובות

 1. x
  x אוגוסט 05 2020, 21:59
  גם בפוליטיקה

  ?

  השב לתגובה
 2. יצחק קאופמן
  יצחק קאופמן אוגוסט 06 2020, 09:13
  בשחמט מקוון מנסים למנוע רמאויות

  גם בשחמט נערכות כיום תחרויות מקוונות. כאשר מדובר בתחרויות עילית מציבים מספר מצלמות בביתו של כל שחקן. המצלמות מראות את הנעשה בחדר, כולל פניו וגופו של השחקן וכן את מסך המחשב שלו, כדי לוודא שאינו מרמה ומשתמש במאגרי מידע.

  השב לתגובה
 3. ורד
  ורד אוגוסט 08 2020, 12:59
  היכן שיש תחרות וכבוד ופרסים

  יהיו גם מי שינסו לרמות
  אם מתפתחים אמצעי רמאות נגדם מפותחות אמצעי חשיפה.

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל Author אוגוסט 08 2020, 17:27
   מלחמה מתמדת ברמאות

   ורד, תודה
   אכן מפותחים גם אמצעים למלחמה ברמאות. תחרות ברידג' רגילות ברמה גבוהה מוקלטות בוידאו. ניתוח הוידאו איפשר לגלות דפוסי רמאות. אבל גם הרמאים משתכללים. בברידג' מקוון יש קושי אינהרנטי במלחמה ברמאות.

   השב לתגובה
 4. השואל
  השואל אוגוסט 10 2020, 16:10
  ומה אם משני הצדדים יש רמאים?

  שני הצדדים יתפסו?
  למי מגיע להפסיד אם בכל זאת לא יתפסו? אי שני הצדדים שיקרו

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בברידג'

יתר המאמרים במדור