JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חנויות זמניות

מה עושים עם חנויות שהקורונה סגרה אותן

חנויות זמניות מאיר פלג
אוגוסט 04
19:30 2020

עם תוצאות הקורונה וההשפעות על המסחר אי אפשר להתווכח. את שלטי השכרה/מכירה/העברה ניתן לראות לאורך רחובות רבים כמעט בכל עיר. כעת צפויה להתחיל מגמה של חנויות זמניות, מסגרת שמקימים כמה יזמים יחד ומיועדת להביא פרנסה מסוימת למובטלים ולבעלי נכסים.

מגמת החנויות הזמניות היא כיוון ישן-חדש של פתיחת חללי מכירות לטווח קצר – ימים עד חודשים – וסגירה בהתאם למידת ההצלחה. מגמה זו קיימת בארצות רבות ונועדה לפתור בעיה ידועה של שטחים פנויים, אשר מזיקים לעסקים גם בעצם חוסר הניצול של השטח וגם בהקרנת רושם רע על חנויות מסביב.

כל מרחב פנוי יכול להביא הכנסה אם יודעים לבחור מוצר נדרש ולמכרו במחיר מתאים בקונסיגנציה (מכר מותנה). חנות כזו יכולה להיות חלל תצוגה לכל סוג מוצר, משרד זמני, בית למתן שירות לעוברים ושבים. אין לנו בארצנו נהרות עם סירות מכירה, אין לנו כמעט דוכנים ניידים למכירה. עכשיו אפשר לנצל היטב את שפע החנויות שהתרוקנו בגלל הקורונה כדי להקים ולקיים טרנד שיפרנס מובטלים רבים ויחיה "מלאי מת" או מלאי שסתם רובץ אצל יצרנים, וכל זאת במחיר שיביא קונים.

זהו ממש שיווק גרילה. אפשר לקיים אותו אם ספקים יתרמו את חלקם ויאפשרו למכור במחיר נמוך במיוחד או בהקפה. ספקים שירצו יוכלו להפוך לשותפים בעסק, באמצעות העמדת קופה וארגון הרישוי המקום. כך תהיה לספק שליטה והוא יקבל עדכונים שוטפים. בעל המקום יקבל תשלום – אחוז מוסכם מהמכירות, והיתרה למפעילי המקום. כל מרחב פנוי עשוי לשרת אוכלוסיות, אם ספקים ומפעילי החנויות יחברו לביצוע רעיונות מהירים.

יש לחשוב היטב אילו מוצרים וסחורות מתאימים לסוג זה של חנות. עוף בשקל? דווקא לא. לא כדאי למכור מוצרי מזון הדורשים רישוי תברואתי. אך כדאי להביא מלאים תקועים ולהיפטר מכל סחורה שעומדת במחסנים. מלאי כזה רובץ אצל ספקים רבים כיום, שהרי ידוע לכול עד כמה ירדו הקניות של הציבור. במחיר טוב – הציבור יקנה מלאי.

עוד רעיונות – תצוגות אמנות, בדומה לתצוגות המתקיימות במרחבי הקניונים. כך אפשר להציג תפוסה מלאה, ובה בעת לקיים פעילות המכבדת את הסביבה ומעודדת עוברים ושבים לרכוש בחנויות סמוכות. מרחב פנוי יכול לפעול כדוכן ליום אחד של טעימת מוצרים, סקר בציבור ועוד. אפשר למכור פריט עונתי בלבד, למשל תחפושות פורים או ירידי חזרה ללימודים, או טעימה ומכירת יין. גם נגן פסנתר יביא קהל, שיכול גם לטעום משהו חדש.

מגמה זו יכולה לייצר תעסוקה למובטלים רבים, אם ספקים ידעו לתת יד, לתרום ממרצם ולספק סחורה. המהלך תלוי גם ברשויות המקומיות, שיהיה עליהן להזדרז ולהוציא רישוי עסק מהיר. יש יתרון אדיר לחנויות לזמן קצר, אם ישכילו להבין זאת כל הנוגעים בדבר.

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

4 תגובות

 1. מאיר
  מאיר אוגוסט 05 2020, 06:24
  POP UP

  מי שטרם הכיר את הנושא – בחו"ל הנושא מצליח מאד. רק צריך חזון ויועץ שיגיע אל הספקים שנותנים סחורה בקונסיגנציה. ספקים גם יכולים בעצמם או להיות שותפים.

  השב לתגובה
 2. ל.
  ל. אוגוסט 06 2020, 11:57
  יש כאן בעיה

  כל השיטות שקיימות של תשלומים ללא קבלות וכדומה יקלקל כאן את הרעיון

  השב לתגובה
 3. מאיר פלג
  מאיר פלג נובמבר 22 2020, 07:09
  ספוטנגו - מימוש רציני ואמין - דוגמה

  https ://spotango.com/index/he
  דוגמה מצוינת למימוש הרעיון

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בעסקים

יתר המאמרים במדור