JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • קולנוע
 •  » סרט שאיננו יצירת מופת ובכל זאת מעניין

סרט שאיננו יצירת מופת ובכל זאת מעניין

"סאלי – נס על ההדסון"

סרט שאיננו יצירת מופת ובכל זאת מעניין קלינט איסטווד צילום: Fanny Bouton at http://www.flickr.com/photos/73783695@N00/ commons.wikimedia.org
ספטמבר 27
09:30 2016

אחד הסרטים המדוברים ביותר בימים אלו הוא סרטו החדש של איש הקולנוע הוותיק קלינט איסטווד: "סאלי – נס על ההדסון". לתפקיד הראשי לוהק טום הנקס. הסרט עוסק בצורה ממוקדת בתאונה אווירית אמתית שאירעה בניו-יורק לפני יותר משבע שנים.

תוך כדי המראה, התנגשה להקת עופות במטוס נוסעים ומנועיו נפגעו, המטוס נחת כהרף עין בנהר ההדסון הסמוך. כל אנשי הצוות והנוסעים נחלצו בשלום, בהחלט תוצאה חיובית חסרת תקדים. הסיפור הפך, כמעט בשידור חי, את הקברניט ואת טייס המשנה לגיבורים של ממש. אלא שככל שחלף הזמן, התעוררו תהיות באשר לתאונה, ונעשו ניסיונות להטיל את אשמת נחיתת האונס הרטובה על הקברניט.

הסרט עוסק בניסיונות לחקור את האירוע, ובעיקר את התנהגות הקברניט סאלי במהלכו ובמשך החקירות והבירורים. מציאתם של רכיבים מסוימים במצולות הנהר, מסייעת לחתום את הפרשה. עד אז הצופים נחשפים במקביל למה שקרה בעת התאונה, ולמה שעובר על הקברניט במהלך הבירורים בוועדת החקירה.

נקודת ההתחלה איננה פשוטה. הצופים כולם יודעים מה קרה בפועל וכיצד הסתיימו הדברים, גם אם אינם בקיאים בפרטים, הרי הם מודעים לפחות לכיוון הכללי. יתרה מזאת, הסרט עצמו מתחיל אחרי קרות האירוע עצמו, ורק במהלכו נחשפים פרטים על אודות מה שקרה. אף על פי כן הסרט איננו משעמם. אני נשארתי דרוך לכל אורכו, וכך גם עולה ממדגם (לא בהכרח מייצג) של אנשים שכבר ראו הסרט ושעמם שוחחתי. הקרדיט מגיע כמובן לקלינט איסטווד, שהצליח לבנות דרמה ללא אמצעים מלאכותיים. דווקא האיפוק העצים את העניין.

לשחקן טום הנקס, הדמות המשמעותית היחידה בסרט, חלק לא פחות חשוב בתוצאה. בעולמנו המתלהם, הדמות העצורה והמאופקת שהוא מגלם, המוצגת אולי בצורה מוגזמת, תורמת לבניית העלילה המעניינת. המאורעות מעלים סימני שאלה גם בנפשו של הגיבור פנימה, ואלו באים לידי ביטוי בעת מגעיו הקצרים עם רעייתו ועם טייס המשנה. אולם כלפי חוץ קשה לסובבים אותו לחוש בהם. יש בוודאי מי שיחשוב שהתנהגות הדמות הקולנועית של הטייס איננה מציאותית. אני מקווה ומייחל לכך שרבים מאלו האוחזים בהגה, בכל הרמות והמישורים, יתנהגו באיפוק מבוקר שכזה.

אני סבור כי מדובר בסרט אופטימי, ולא רק בשל הנס שבהינצלות כל האנשים שהיו בטיסה. החולשה העיקרית בעלילה נעוצה בחוסר ההסבר להתנהגותם העוינת של הגורמים המעורבים בחקירה. פרטים כאלו גם היו מבהירים את המציאות וגם היו עשויים לתרום לבניית מתח ממשי. בשל היעדרה של פרשנות כזאת, מוצגת התנהגותם בצורה פשטנית ואולי גם מגמתית מדי.

הביקורות הראשונות לסרט זה לא היו חיוביות במיוחד. כמה מהן נראו לי מוזרות. מבקר מוכר ראה בקברניט את דמותו של ביבי על מכלול אישיותו ודמותו הפיזית, כפי שהוא מפרשה. ככל שנקפו הימים, הביקורות באופן כללי נעשו חיוביות יותר. בסך הכול אין מדובר בסרט מופת, אולם זוהי יצירה שאפשר לחזות בה ולא לצאת מאוכזבים או מוכי שיעמום. דרמה אמתית, הגם שאין בה אף ירייה ושום גווייה.

ציון אישי: 74

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

8 תגובות

 1. ציון לוי
  ציון לוי ספטמבר 27 2016, 11:08
  מסכים להגדרה

  מעניין ומותח למרות שהסוף ידוע. אולי בבגלל שאנחנו בארץ לא מכירים את הפרטים. ממליץ כמו הכותב על הסרט.

  השב לתגובה
 2. אמנון אלבי
  אמנון אלבי ספטמבר 27 2016, 19:08
  הסרט SULLY

  כמה אנו שונים. זו ההתרשמות שלי: רדודה משלך, ללא ספק:
  ———————
  שיר הלל למקצוענות, תרגול, עבודה לפי הספר. משחק ובימוי מושלמים, תסריט ועריכה השומרים על המתח ללא אפקטים מלאכותיים של מוסיקה או צילום תזזיתי. האזכור לטראומות הקודמות גם הוא בהערות שוליים בלבד.
  קולנוע אמריקאי משובח, כמו פעם.
  התיאור של עבודת המערכת: טייסים, מגדל פיקוח, כוחות ההצלה בים באוויר וביבשה, תקשורת – כול אלה לאחר 11.9 – מרשימים ביותר. על רקע המקצוענות בולטת האחריות האישית. כול בעל תפקיד מודע לעובדה הכול כך בסיסית: "עבוד נכון, אל תפשל".
  כול הסרט המתנתי ל-"יהיה בסדר" שלנו – לא הגיע.

  השב לתגובה
 3. אריה גור
  אריה גור ספטמבר 27 2016, 22:37
  לא פעל לפי הספר - וטוב שכך

  גם אני נהניתי מאוד מהסרט. מודגש דווקא שהקברניט סאלי לא פעל על פי הספר אלא טוב יותר ממה שרשום בספר: הוא הפעיל משאבת חירום מיד כשהמנועים כבו, פעולה שאפשרה לו לשלוט במטוס במהלך נחיתת החירום – לו היה פועל על פי הספר, ספק אם היה מגיע לדף בו מופיעה ההנחיה להפעיל את אותה המשאבה. תיאור החקירה מצביע על עיוות משווע שקשור לחקירות שנערכות ללא לחצים בהם נמצאים הטייסים בזמן אמת. לא רוצה לכתוב ספוילרים אבל גם החששות של הטייס ושל אשתו לגבי המשמעות שיכולה להיות לתוצאות החקירה היוו רצף מרתק וגורם ללחצים אדירים שגם בהם סאלי עמד היטב. בכלל, הוא נראה לי כדוגמה ומופת נדירים אולי – של יכולת עמידה ותפקוד נכון תחת לחצים. לגבי קלינט איסטווד הגאון, לקחת עלילה ידועה מראש ולערוך ממנה סרט מרתק… גאון.

  השב לתגובה
 4. אמנון אלבי
  אמנון אלבי ספטמבר 28 2016, 15:45
  המציאות

  קראתי כי במציאות אכן התקיים תחקור אך הוא היה קצר, אוהד – רחוק מן הדרמה בסרט. במקרים רבים האגדה חשובה מן המציאות.

  השב לתגובה
  • אריה גור
   אריה גור ספטמבר 28 2016, 22:34
   מסוק נופל מהשמים - תיעוד נחיתת אונס של מסוק

   לאחר הסרט, יצא לי לראות ב NG דוקו שמתאר נחיתת אונס של מסוק בריטי בדרכו לאסדת קידוח בים הצפוני במזג אוויר סוער במיוחד. (אני "מת" על הסדרה ב NG שמתארת חקירות של התרסקויות של מטוסים). ברק שפגע במסוק הרס את רוטור הזנב וצוות המסוק ביצע נחיתת אונס בתנאים קשים מאוד, לים סוער מאוד. כל הנוסעים שרדו את האירוע בזכות התושייה והמקצועיות של הצוות. לאחר נחיתת האונס המוצלחת, המסוק שקע בים. והינה, כפי שמתואר בסרט על סאלי, לא האמינו לטייסים שברק גרם לתקלה במסוק. ברקים לא גורמים לנזקים חמורים כל כך בכלי טיס. למזלם של הטייסים הצליחו למשות מהאוקיאנוס את גוף המסוק ואת זנב המסוק שניתק מהגוף לאחר שקיעתו. מחקירת שרידי המסוק התברר שפגע בו ברק נדיר בעוצמתו, וכתוצאה מכשלים מבניים בלהבים של רוטור הזנב, פגיעת הברק גרמה להתפרקותו של הרוטור. בתום החקירה קיבלו הטייסים פרסי הוקרה על מקצועיותם. דומה מאוד למתואר בסרט של איסטווד על סאלי.

   השב לתגובה
 5. צורי
  צורי ספטמבר 29 2016, 08:18
  הקטעים עם אשתו

  ובקשר לטענות הלא נכונות לא מספיק ברורים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בקולנוע

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!