JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

על טובים, על רעים ועל אלה שביניהם

מחשבות שמעלה הסרט: לבד בברלין

על טובים, על רעים ועל אלה שביניהם לבד בברלין
אוקטובר 20
17:00 2016

"לבד בברלין" הוא סרט של הבמאי השוויצרי ונסאן פרז המבוסס על רב מכר של הסופר הגרמני הנס פאלאדה. הסרט עוסק בנושא הטעון והמסקרן של יחס הגרמנים לשלטון היטלר בתקופה האיומה של מלחמת העולם השנייה. על רצח העם שנעשה ליהודים שמענו ולמדנו על בשרנו. על מיליוני הקורבנות במהלך הקרבות המרים והממושכים, למדנו וקיבלנו מידע מיצירות אין ספור. אבל מה קרה בתוך הבית של המשטר הרודני? מה הרגישו שם באמת האזרחים מן השורה בערי מגוריהם, עת המשיכו בשגרת חייהם? שאלה מסקרנת ורגישה, לפחות עבור החלק המבוגר יותר של האזרחים בגרמניה ובמדינת ישראל.

מן הסרט אפשר להסיק שמדובר בעצם בשלוש קבוצות. בבסיס ישנם "הרעים", מי שתמכו ברעיונות הנאציים ושירתו את הפיהרר באמונה ובנאמנות. להם אין הסרט מקדיש זמן של ממש. כמה דקות פה ושם במסגרת דמויות כמו קצין הגסטפו שמופקד על צֵיד "הטובים". הוא כמובן מדבר בגסות ובקול רם, וחסר כל אמות מידה מוסריות.

בקוטב השני ניצבים "הטובים". במקרה הנדון מדובר בזוג הורים שבנם יחידם נהרג במלחמה, ולא דווקא בקרב הרואי. ההורים מחליטים לפתוח במסע של התנגדות למשטר שהביא עליהם את האסון, תוך שהם מפיצים דברי התנגדות והסתה נגד המשטר ונגד מנהיגיו.

ובאמצע ישנם "הטובים למחצה". כאלה שלא אהבו בדיוק את מה שקורה, אבל נרתעו כמעט לחלוטין מהבאת דעתם לכדי פעולה של ממש. מדובר בשכן שיודע על יהודייה שמסתתרת באחד הבתים ולא מסגיר אותה, בשופט שאיננו אוהב את המשטר. הנציג הבולט בקבוצה זו הוא קצין משטרה מקצועי, שכפוף לאיש הגסטפו מקבוצת הרעים, אך איננו רע כמותו. הוא מנהל ישירות את המצוד אחרי זוג ההורים שמפיץ את דברי הכפירה בשלטון הרשע.

אלא שכאן באים הפרטים שמקלקלים את הכול ומעוותים לדעתי את התמונה. הרעים היוו כמובן במציאות את החלק הארי של האוכלוסייה, אך הפרופורציה הזאת איננה באה כלל לכדי ביטוי בסרט. זוג ההורים, אלה שמעיזים להפוך לבני האור, עושים בסך הכול מעשה קטן, קלוש, נטול השפעה וחסר סיכוי. חובבנות של ממש. הם כמעט משוועים לכך שיתפסו אותם, ובכך יסיימו סוף סוף את חייהם שהפכו לטרגדיה בהילקח בנם. ויותר מכך, את פעולת המחאה שלהם הם החלו רק אחרי נפילת הבן. כלום לא קודם לכן.

ואלה שבתווך? מסתפקים באי אהדת המשטר או בפעולות מינוריות. נציגם, קצין המשטרה הנ"ל, דואג כנראה יותר לגאוותו המקצועית מאשר למוסר. הוא רוצח במו ידיו חשוד במעשה החתרנות האמור, אף שברור לו כי כלל לא היה קשור לכך. הוא יורה בו רק בכדי לרצות את קצין הגסטפו המפקד עליו. וכאשר איננו עומד בלחץ, הוא מתאבד, כמובן בלי שהוא יורה קודם לכן במישהו משליחי הרשע.

הסרט לדעתי מחמיץ הזדמנות טובה לחשוף כיצד רוב זדוני ורדוד משתלט על מיעוט שאיננו כזה ומשעבד אותו. שהרי ההתקוממות הסמלית והמינורית של זוג ההורים היא היוצא מן הכלל המעיד על הכלל. והרוב הזה הוא שאשם בפועל במתרחש. אף שליט לא יכול להפוך לרודן ללא המונים שעומדים לרשותו ונענים לכל שיגיונותיו, בעוד המיעוט בוחר לשמור את דעותיו לעצמו ולא לנקוט צעדים של ממש.

חלק מהמבקרים טוען כי מי שקרא את הספר נועד להתאכזב מהסרט, שכן הוא נופל ממנו. את הספר שעל בסיסו נוצר הסרט לא קראתי. אני לא התלהבתי מהסרט, זאת למרות הפוטנציאל הגלום בנושא וחרף השחקנים הטובים המשובצים בתפקידי המפתח.

ציון אישי: 7.2

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

5 תגובות

 1. נחמה זמיר
  נחמה זמיר אוקטובר 21 2016, 13:04
  הייתי בסרט והרגשתי כך במעומעם

  כעת אני מבינה שהרגשתי מה שאתה הרגשת

  השב לתגובה
 2. דידי
  דידי אוקטובר 21 2016, 17:10
  החיים הטובים של קורפל

  פרק 11,679

  השב לתגובה
 3. סטודנט
  סטודנט אוקטובר 22 2016, 13:57
  אני חושב שקלטתי את הרמז

  אני טועה?

  השב לתגובה
 4. צ
  צ אוקטובר 23 2016, 14:08
  לא בטוח שהמחבר לא התכוון הפוך

  ממה שאתה הבנת.

  השב לתגובה
 5. אלון ילין
  אלון ילין אוקטובר 24 2016, 12:49
  החמצה. של מי?

  את הסרט לא ראיתי, אך את הספר בהחלט קראתי והתפעמתי. להזכיר שהעלילה מתבססת על ארוע אמיתי. הזוג שבסיפור לא היה אנטי נאצי ביסודו, שכן בעבר הצביעו בעד "הפיהרר" ולאו דווקא ממניעים אנטישמיים. מלחמתם הפתטית נגד המשטר נבעה מאובדן אישי והבנת הסבל שעובר על העם הגרמני ולא על האחרים. ברור לנו וגם להם שמאבקם נגד מכונת הרוע הוא חסר תוחלת ובניגוד למה שקורה אצלנו, קולם של הורים שכולים היה שווה כקליפת השום.
  הלקח, שלא נדון בספר, הוא כיצד רעיון ומפלגה שהיו שוליים וכמעט אבסורדים הצליחו להשתלט על עם שלם ולייצר את הטרגדיה המלחמתית והשמדת עם הגדולה בהסטוריה האנושית, ועל זה נכתבו אלפי ספרים ומאמרים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בקולנוע

יתר המאמרים במדור