JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

התנגשות טיטאנים מנומסת

כמה הערות בעקבות ועידת ה-G-20

התנגשות טיטאנים מנומסת משתתפי הוועידה בסין צילום: Casa Rosada en.wikipedia.org
נובמבר 01
07:00 2016

בראשית חודש ספטמבר התקיים בסין הכינוס השנתי של מנהיגי ה-G-20 (קבוצת 20 המדינות הגדולות). הכינוס התקיים בעיר הסינית האנגג'ואו (Hangzhou) והסינים היו השנה יושבי ראש של הכינוס.

השבועון הבריטי The Economist מסכם את הכינוס במשפט: "הסכימו לא להסכים" (Agreeing to disagree). אבל לדעתם טוב שהכינוס התקיים ושראשי המדינות נפגשו פנים אל פנים. לפני הכנס נפגשו מנהיגי ארצות הברית וסין וחתמו על "הסכם פריז", שהוא הסכם בין-לאומי רב-צדדי להפחתת גזי החממה. בין ארה"ב וסין היו מחלוקות בנושא הזה, אבל כאמור, הם חתמו. עכשיו צריך להמתין ולראות ביצוע.

בכינוס לא התקיימו דיונים ממוקדים בבעיה הכלכלית העיקרית של העולם – איך להגביר את הצמיחה הכלכלית בכל העולם, וזאת מכיוון שהסינים טרודים בשנה האחרונה בבעיות של אשראי וחובות גרועים בהיקף עצום, שהצטברו בבנקים הסינים ועלולים לגרום למשבר פיננסי. הם אינם מעוניינים לחשוף את הכביסה המלוכלכת שלהם ולהסביר מדוע אינם יכולים להגביר את הצמיחה שלהם.

הוויכוח הגדול הוא אם אפשר להמשיך ולהסתמך על המדיניות המוניטרית – כלומר מדיניות הריבית האפסית והרחבת האשראי – כאמצעי העיקרי לעידוד הצמיחה, או שהממשלות צריכות לעודד את הצמיחה הכלכלית באמצעות הגדלת תקציביהן, גם באמצעות הגדלת גירעונות, ולממן סובסידיות ממוקדות לפיתוח תעשייתי ולפרויקטים ציבוריים (כמו הקמת אוניברסיטאות, בתי ספר, בתי חולים וכיוצא באלה).

לפי דעתי כל מי שעיניו בראשו רואה שמדיניות הריבית האפסית איננה מספקת את הסחורה. בחודש יולי הייתה האבטלה הממוצעת בגוש היורו 10.1%, באיטליה 11.4%, בצרפת 10.3%, בספרד 19.6%, וזאת כאשר הריבית על אגרות חוב ממשלתיות לעשר שנים היא שלילית. לא אאריך כאן בעניין זה, מי שמעוניין מוזמן לקרוא מה שכתבתי כאן ב-28 ביוני 2016 בכותרת: ריבית אפס – רחוב ללא מוצא.

לעומת זאת, בכינוס התקיימו דיונים בכמה נושאים חשובים שמעוררים מחלוקות עזות בין כמה מהמדינות החשובות.

ראשית, יחסי המסחר, כולל הגבלות על המסחר, ומאבקים בין ארה"ב, אירופה ויפן, שיחסי המסחר ביניהן הושפעו בשנים האחרונות ממניפולציות בשערי החליפין. ירידת שער היורו ביחס לדולר עוזרת ליצואנים האירופים (הגרמנים והצרפתים), והמדיניות של יפן היא להוריד את השער של הין היפני כאמצעי לעידוד היצוא.

שנית, הבעיות של הבנקים המרכזיים בארה"ב, באירופה ובארצות רבות אחרות שקנו אגרות חוב מסוגים שונים במיליארדים רבים.

עניין נוסף הוא המחלוקות הקשות בנושא המאבק בהתחמקות חברות רב-לאומיות מתשלום מס על ידי שימוש במקלטי מס. מחלוקת חריפה מאוד התעוררה בין אירופה וארה"ב בעקבות החלטת האיחוד האירופי לגבות מחברת "אפל" 14.7 מיליארד דולר, שהם סכום מס החברות שאפל, לפי הערכת האיחוד, היו צריכים לשלם על הרווחים שלהם באירופה, ואותם לא שילמו על ידי רישום הרווחים באירלנד.

הממשל האמריקני נזעק לעזרתה של החברה האמריקנית שלא שילמה מסים באירופה, וזאת אף על פי שהאמריקנים בעצמם נאבקים בהתחמקויות מתשלום מסים. המחלוקת המסוימת הזאת מתנהלת אף שארגון OECD פירסם הצעת הנחיות שעל פיהן יהיה לחברות קשה יותר להשתמש ברישום ההכנסות במקלטי מס כדי להימנע מלשלם מסים.

עוד דנו המשתתפים בזעם וההתנגדות שמעוררות השלכות הגלובליזציה בארצות רבות בעולם המפותח שבהן היא גרמה לסגירת מפעלים רבים, להתחסלות של ענפי תעשייה שלמים, לפיטורים בהיקף גדול של עובדי תעשייה ולגידול באבטלה בקרב עובדים שהיו מועסקים בענפים האלה.

הסינים, יושבי ראש הכינוס, קבעו כנושא חשוב לדיון את נושא "החדשנות". בדיון על נושא זה, חלק מהמשתתפים פירשו אותו באופן רחב והעלו נושאים כמו הכשרה מקצועית כדרך להעלאת הפריון וכדרך להקל על חלק מן הנזקים שגרמה הגלובליזציה לענפי תעשייה רבים בארצות המפותחות.

הכינוס איננו פורום לקבלת החלטות מחייבות, אלא הזדמנות לדבר על בעיות שבהן קיימים הבדלי השקפות ומחלוקות, להחליף דעות ולהביע רצון טוב. התקווה היא שהדבר יביא ליישוב המחלוקות באמצעות הידברות ומשא ומתן, ולתיאום מוגבר ושיתוף פעולה בין המדינות.

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

3 תגובות

 1. עורך דין
  עורך דין נובמבר 01 2016, 17:26
  אין ספק שסין תהפוך לשחקן מס'1 בעולם

  וזה יביא לשקט בינלאמי והתקרבות ואךילו לדמודרטיה בסין. כי סין תלויה מאד בכלכלתה בארצות הברית

  השב לתגובה
 2. אוהד בנימין
  אוהד בנימין נובמבר 05 2016, 12:34
  העתיד שיך לסין

  במוקדם ובמאוחר הם יכתיבו הרבה דברים בכלכלה העולמית. אבל אין מה לדאוג. כדי להתקדם הם תלויים באירפה ואמריקה שרונים מהם את רוב התוצרת. לכם יהיהיו הסדרים בין לאומיים מטוזנים.

  השב לתגובה
 3. הפרשן
  הפרשן נובמבר 10 2016, 16:50
  בחירת טראמפ תעצים ההתנגשות

  בין סין לבין ארה"ב, וממאבק זה סין תצא מחוזקת.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בכלכלה

יתר המאמרים במדור