JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הטייקון האחרון

הכשלים במערכת הבנקאות הישראלית

הטייקון האחרון ד"ר שי ענבר
פברואר 01
09:30 2017

נפילתו של הטייקון התורן אליעזר פישמן בצורה מהדהדת, מצריך דיון מקיף ונוקב בבעיה האמתית והיא מערכת הבנקאות הישראלית. את כל הטייקונים, אלו שנפלו או אלו שעדיין מונשמים או מוזנים היישר לווריד בכספי ציבור החוסכים, מפרנסת, מפטמת, מנפחת, ומיחצ"נת המערכת הבנקאית בצורה מופקרת על גבינו השחוח. אנחנו, ציבור החוסכים, מפרנסים אותם בצורה שערורייתית ביותר, וזאת למרות השיטה הקפיטליסטית ה"מהוללת" אשר אמורה לייצר תחרות שתיטיב עם הלקוחות החוסכים הקטנים אך החשובים ביותר, החשובים באמת. בלעדינו, החוסכים, תקרוס המערכת הבנקאית אם אכן תמשיך בדרך שבה היא מתנהלת היום.

פישמן אינו עיקר הבעיה, הוא רק הסימפטום, המקרה הנוסף אשר מצריך סוף סוף טיפול שורש בשיטה הרקובה שבה עובדת מערכת הבנקאות הישראלית. שיטה שבה הבנקאים, בגיבוי של הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, עושקים את החוסכים: בעמלות, בריביות, בתשלומים מתשלומים שונים, בחוסר יעילות, ב"תספורות" חוזרות ונשנות, במשכורות שערורייתיות, בלתי מוצדקות בעליל, ובמתן אשראי חסר אחריות והצדקה עסקית לאנשי שלומינו הטייקונים, אשר בסופו של דבר מסב הפסדי ענק לבנקים, הפסדים שאנחנו, ציבור הלקוחות החוסכים, משלמים.

ניתן לזהות שלושה כשלים אשר מובילים פעם אחר פעם לקריסת טייקון ללא הפקת לקחים, ללא אחראים וללא מי שישלם את המחיר – להוציא, כמובן, אותנו שתמיד משלמים את המחיר.

כשל השיטה – פעם אחר פעם חוזר על עצמו הריטואל: איש עסקים מקורב ומואדר אשר מקבל אשראי חסר כל פרופורציה, מופקר, חסר ביטחונות אמינים, שב ומקבל אשראי ככל שמערכת עסקיו קורסת ולא יכולה לעמוד בהחזר ההלוואות. אומרים שכך מנקה השיטה את החוליים, אבל הם חוזרים על עצמם שוב ושוב – משמע השיטה חולה או יותר נכון מקולקלת במהותה. ומהותה היא "שמור לי ואשמור לך" והכול על חשבון אזרחי ישראל הקטנים שהם מקור ההכנסה העיקרי הקבוע של המערכת הבנקאית, ועדיין מקבלים את התנאים הנחותים ביותר בשוק!

כשל הפיקוח על הבנקים – הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל אמור לשמור על הבנקים מלקיחת סיכונים לא ראויים ומתפקוד לא ראוי. אולם, שוב ושוב נחשפים כשלים ואין מי שמקבל אחריות ואין מי שנדרש לקבל אחריות. אין הפקת לקחים משום שהפיקוח על הבנקים הוא חלק מהשיטה המקולקלת מראש שתפקידה לשמור על הבנקים לטובת הבנקאים ולא לטובת ציבור הלקוחות. מערכת הפיקוח על הבנקים שמה לה למטרה לשמור על יציבות הבנקים. דבר חיובי וטוב לכשעצמו. הבעיה היא שהפיקוח על הבנקים ייצר לבנקים כרית ביטחון אין-סופית בדמות החוסכים הקטנים המופקרים לעושק של הבנקים לטובת המגזר העסקי.

הפיקוח על הבנקים צריך לעבור טלטלה עמוקה! בראש ובראשונה לקחת על עצמו שמירה על האינטרסים של בעלי הזכויות העיקריים במערכת הבנקאית – זאת אומרת שמירה על האינטרסים של החוסכים. הפיקוח על הבנקים צריך לשים סוף לחגיגת ההפקרות בנושאי שכר, שווי שכר וכל התשלומים וההסדרים המוסתרים בספרי הבנקים ומדי פעם צצים ברוב קלונם, כמו הסדרי ההשתקה של נפגעות בכירים (לאחרונה שמענו על בכירים בבנקים שפגעו בעובדות בנק ועל מנת להשתיקן, שילם להן הבנק דמי שתיקה), שוב באמצעות כספי החוסכים.

כשל ההנהלות – הכשל המרכזי והבעייתי הוא כישלון הנהלות הבנקים לשמור על כספי הבנק, לדאוג לביטחונות ראויים, ולהתנהל בצורה מקצועית על מנת למקסם את רווחי הבנק בצורה שקולה, הוגנת והגונה. לעומת זאת שוב ושוב אנחנו נחשפים למתן אשראי עצום לבודדים, "מורמים מעם", אשר אינם מספקים ביטחונות ראויים ורק "שמם הטוב" הוא אשר משמש להם בטוחה. פעם אחר פעם כסף טוב הולך אחרי כסף רע באישור ההנהלות בבנקים ותוך התעלמות הדירקטוריונים. נכון, העולם העסקי במהותו הוא עולם של לקיחת סיכונים ויש הפסדים, אבל לא בצורה כזו. ובתוך כל זה הבנקאים זוכים לשכר שמן על ביצועים כביכול, כשכל הביצועים האלה הם בלון שעתידו להתפוצץ. ואחרי הכול אף בנקאי לא שילם מכיסו על ההפסדים הללו וגם לא בתפקידו.

את הטייקון האחרון, פישמן, כולם מכירים, וטוב מכולם מכירים אותו במערכת הבנקאית. איש ממולח וחכם ביותר אשר כבר נפל נפילה חדה שהייתה צריכה להדליק את כל נורות האזהרה, אך במקום זאת השאירה אותן כבויות.

ובכן, מישהו צריך לשלם על כל הכשלים, או נכון יותר לומר המחדלים האלה. יש להם שמות ושמות תואר וכולם אשמים. כוונתי היא להנהלות הבנקים, לדירקטוריונים המדושנים, אשר אמורים לפקח עליהם והפקירו את תפקידם לטובת כיבוד, כבוד ושמירה על חברות במועדון הסגור. על כולם כאיש אחד ללכת הביתה, על כולם להחזיר את הכסף המושחת ששילשלו לכיסם בתואנות שווא של שמירה על האינטרס של בעלי המניות. עלינו לזכור, רוב מניות הבנקים הן בבעלות ציבור החוסכים. ושלא יאיימו עלינו בקריסת המערכת משום שעבודה כל כך לא מקצועית, כל כך חסרת אחריות, כל כך מזלזלת בבעלי המניות ובלקוחות החשובים, כל אחד יודע לעשות. על כן הבאים בתור כבר יבינו מי כאן החשוב ואיך צריך להתנהל.

אנחנו צריכים לצאת בקריאה להחלפת הנהלות ודירקטוריונים של מערכת הבנקאות, משום שאת הקיימות כבר לא ניתן להבריא. קריסתם החוזרת של הטייקונים מעידה על כך בצורה ברורה!

על המחבר / המחברת

שי ענבר

שי ענבר

עורך מדור: אקדמיה. ד"ר, מרצה בקריה האקדמית אונו. עוסק בשכנוע ושינוי עמדות, בנושא של יהודים וערבים, ובשיטות מחקר איכותניות. בעבר מנהל המחלקה למחקר איכותני במכון למחקרי שוק.

12 תגובות

 1. סרדינון
  סרדינון פברואר 01 2017, 18:07
  לא הטייקון האחרון

  יש עוד כמה שממשיכים לשתות את כספנו בחסות שיטת הון שלטון

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author פברואר 02 2017, 07:46
   טייקונים

   אתה צודק ולכן צריך לפעול לתקן את המצב מן היסוד. חשוב שכמה שיותר אנשים יתעוררו וידרשו את שינוי השיטה!

   השב לתגובה
 2. שלום רימון
  שלום רימון פברואר 02 2017, 00:26
  הבוס הכושל של המפקחת על הבנקים...

  הבוס הכושל של המפקחת על הבנקים הוא בנק ישראל שבראשו עומדת עוד מפקחת – הנגידה. היא וחבריה מכתיבים את המדיניות מול הבנקים הסורחים. יושבים במגדל השן, נהנים מתפנוקי השלטון, וליבם גס בכספם של פשוטי העם.לעניות דעתי הם פשוט צריכים ללכת הבייתה בשל החלטות מקרו-כלכליות חסרות אחריות. (ראה מאמרי במדור "מדינה של שוטים?"

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author פברואר 02 2017, 07:53
   השיטה

   הבעיה היא בשיטה בכללותה ובתפישת העולם. לא מדובר בהחלטות בעיתיות רק. צריך לשים את הציבור הרחב בראש ואז צורת החשיבה וההתנהלות שבעקבותיה ישתנו.

   השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני פברואר 02 2017, 00:33
  לשי ענבר הנכבד

  אתה צודק לחלוטין בכל מילה שכתבת במאמר זה. פישמן כבר פשט רגל יחד עם ריגר בקרן רונית (כנראה על שם בתו) והכניס את קרן איחוד הקבוצות והקיבוצים להפסדי ענק שהיו מן הגורמים המרכזיים שהביאו לפשיטת רגל של קיבוצים, עד שהמדינה נאלצה לחלץ אותם מצרה בעלות של מיליארדים מכספי הציבור. אם הבנקים מצאו לנכון להלוות כל כך הרבה כסף לפישמן – זו לא רק חוסר מקצועיות. זו שחיתות בהתגלמותה.
  קח למשל את הגברת שבעת היותה מפקחת על הבנקים נולד משבר המניות הבנקאיות, משם היא עברה לנמהל את בנק לאומי, ומה קרה – שילמו 500 מיליון דולר לאמריקאים בשל התנהלות מופקרת של הבנק, משם, עם פנסיה כבדה הגברת עברה להיות דירקטורית בטבע. ובדיוק מה קרה – מפולת בטבע. כיום חברת התרופות המועתקות "הגדולה בעולם" שווה 30 מיליארד דולר ויש לה חובות של 40 מיליארד דולר. ממש מתאים לגברת.
  הצרה היא שהפיקוח על הבנקים אינו מתפקד. הגברות הנכבדות, הנגידה, הסגנית, והמפקחת מוכיחות שלימודי המגדר באקדמיה ממש מהוות שיא במהימנות אקדמית.

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author פברואר 02 2017, 07:56
   השיטה

   אני שמח מאוד שאנחנו סוף סוף מסכימים. חבל שבסוף צרפת עניין שלא קשור. אין לנושא המגדר כל קשר כאן. היו לפני שפעלו באותה צורה ולא היו שייכים לקבוצת הנשים. השיטה רקובה בין אם בראשה עומדים גברים או נשים.
   צריך לפעול לשינוי השיטה ולרענן את השורות כך שלא יהיה מעבר בין הבנקים לבנק ישראל – יד רוחצת יד.

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני פברואר 02 2017, 13:41
    לשי ענבר הנכבד

    בוודאי. תמיד מסכימים על מה שנכון. עניין המגדר לא נכנס במקרה. למשל – הגברת הזקנה דאגה שעל הכיסא שלה תשב הגברת הצעירה. הצעירה המשיכה את הרומן העסקי עם היורש הכריזמטי, שאגב, אח"כ פשט רגל והושע בבית משפט בעבריינות פיננסית. האם גבר היה ממשיך ברומן העסקי עם היורש החכם?
    ועוד – מדוע לניהול וביצוע מכירות לוקחים במקרים רבים נשים צעירות ומצודדות?
    ומדוע שוק האפנה והקוסמטיקה פונה בעיקר לנשים?
    האם הפרשת הורמוני ההיפוטלמוס-היפופיזה משפיעה על התנהלות מנטאלית ו\או עסקית?

    השב לתגובה
    • שי ענבר
     שי ענבר Author פברואר 02 2017, 13:49
     מגדר

     אני לא רוצה להכנס לוויכוח בעניין המגדר כאן משום שזה מסיט את הדיון מהבעיה והיא אינה קשורה למגדר!
     גם בזמן שהשליטה היתה גברית לחלוטין המחדלים עליהם אני מצביע התקיימו. זה נכון בזמן המפקח הקודם וזה נכון בזמן הנגיד הקודם. השיטה היא הבעיה ולא מי שמממש אותה. הבנקאים שולטים על מערכת הבנקאות, לא רק בארץ, ומתייחסים למערכת כאל נחלתם הפרטית. יש לחלץ אותנו משלטון הבנקאים ולהסיט את מרכז הפיקוח לכיוון טובת הצרכן. שינויים אלה יביאו לתיקון המצב עליו אני מצביע ויצמצם את הזיקה בין הטייקונים לבנקאים!

     השב לתגובה
     • יצחק דגני
      יצחק דגני פברואר 03 2017, 01:44
      לשי ענבר

      מסכים אתך לחלוטין בעניין תיקון המצב בבנקאות, אבל לא יודע איך עושים זאת.

      השב לתגובה
 4. פראייר מצוי
  פראייר מצוי פברואר 02 2017, 09:00
  הבנקאות בישראל מעוז הון שלטון

  שירותים גרועים
  עמלות רצחניות
  ריבית נמוכה למפקידים
  ריבית גבוהה למלווים

  השב לתגובה
  • שי ענבר
   שי ענבר Author פברואר 02 2017, 13:11
   הבנקאות

   הבעיה היא מבנית ופחות הון שלטון, אם כי זה גם קיים. השירותים גרועים משום שהמערכת משרתת את עצמה והפיקוח הוא חלק מהמערכת ולא נותן הגנה לצרכנים הקטנים – רובנו. לכן צריך להלחם בשיטה ולשנותה כך שמרכז הכובד של הפיקוח יהיה הצרכנים ולא הבנקים והבנקאים.

   השב לתגובה
 5. נחמיה אור
  נחמיה אור פברואר 03 2017, 13:59
  מספיק לראות מה מסלול הקריירה

  של הצעירים בבנק ישראל ושל אלה במשרד האוצר ולהבין מה קורה בסופו של דבר.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בכלכלה

יתר המאמרים במדור