JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הלקוח מלך

התחרות בענף האופטיקה מועילה לצרכן

הלקוח מלך ד"ר אלכסנדר צימרמן
יולי 12
18:30 2017

לפני שבוע, לאחר ביקור אצל רופא עיניים ובעקבות תחושת עייפות בעיניים בגלל עבודה ממושכת מול מחשב, החלטתי לקנות זוג משקפיים במקום מגוריי – רעננה. חיפוש באינטרנט העלה תוצאות מפתיעות – 20 חנויות המוכרות משקפיים בעיר, דבר שמעיד כנראה על רווח נאה בענף.

לאחר פניות טלפוניות לשלוש חנויות, קיבלתי תמונה זהה מבחינת תהליך עבודתם: יש לקבוע תור לבדיקה, עלות הבדיקה נעה בין 270 עד 350 ש"ח, משך הבדיקה בין 30 עד 45 דקות. אם אחליט לרכוש משקפיים בחנות שבה נבדקתי, התשלום עבור הבדיקה יקוזז מעלות המשקפיים.

במקום לקבוע תור ומכיוון שהייתי במרכז ברעננה, ניגשתי ישירות לשתי חנויות אופטיקה, לשמחתי התקבלתי לבדיקה תוך דקה או שתיים. הבדיקה ערכה 10 דקות, בסיומה הוצעו לי הנחות והטבות מפתות. ברשת אחת הציעו 70% הנחה על מסגרת בצירוף מתנה של זוג כרטיסים להופעה של רוד סטיוארט. ברשת שנייה הציעו הנחה על מולטיפוקל (עדשות מיוחדות) או משקפי שמש במתנה וכרטיס חינם להופעתה של ברטני ספירס. ברשת זו הסבירו שלא אקבל את מרשם הבדיקה האופטית, אלא רק יאמרו לי "אם אני זקוק למשקפיים או לא". אבל, אם ארכוש אצלם משקפיים, אקבל מידע בכתב על מספר המשקפיים שלי. סוג של הפעלת לחץ לקנות ברשת הספציפית בסגנון שיווק אגרסיבי.

ענף האופטיקה הוא ענף מבוסס יבוא (מסגרות ועדשות), לפי נתוני BDI כ-88% ממוצרי האופטיקה מיובאים. פתיחת היבוא מהעולם גרמה לתחרות מחירים ומטבעות בין היבואנים עצמם. היחלשות הדולר והאירו ותיסוף לעומת השקל (3.50 ש"ח כיום) גרמו להוזלה משמעותית, ולכך יש להוסיף קיצוץ ברווחיות והגברת התחרות במטרה לתפוס נתח שוק משמעותי בישראל. כניסתה המאסיבית של רשת סופר-פארם לפני שנתיים לתחום האופטיקה, תוך הכרזה על מחיר של 990 ש"ח לזוג משקפיים, ותוך פריסה ארצית רחבה, הגבירה את התחרות בענף.

בתחום משקפי הראייה (60% מהיקף המסחר בענף) האופטיקאים הפרטיים נאלצים להיכנס לתחרות חריפה שמאיימת על קיומם. המסחר במשקפי שמש (40% מהיקף המסחר – חלקם אופטיים) בנוי ברובו על יבוא זול והוא כולל רשתות חדשות שפונות לקהל צעיר. בשמש היוקדת שלנו משקפי שמש רגילים (לא אופטיים) הפכו למוצר בריאותי ולכן הביקוש להם גדל. יתרה מזאת, בתחום משקפי השמש התחרות בענף מתגברת עוד יותר בגלל שיווק באינטרנט ומכירות בחנויות דיוטי פרי בשדות התעופה.

ענף האופטיקה הוא עונתי: 65% מהמסחר מתבצע בקיץ (גם בגלל משקפי שמש) וכ-35% בחורף. בעבר העריכו בחברת BDI כי שיעור הרווח הגולמי בענף נע סביב 40% ממחזור המכירות, בעיקר בגלל השימוש בעדשות ראייה שנרכשות בחנויות וברשתות האופטיקה. גם בעדשות הראייה התפתחה בשנתיים האחרונות תחרות עזה והרווחים ירדו בשיעור משמעותי.

כלכלני "דן אנד ברדסטריט" העריכו ב-2012 שבארץ היו כ-1200 חנויות אופטיקה ומשקפיים. בענף האופטיקה מעריכים שכיום כבר קיימות יותר מ-1600 חנויות (כולל דוכנים למשקפי שמש במעברי הקניונים) והתחרות רק הולכת ומתגברת.

וכך נוצר מצב ייחודי שבו הלקוח הוא מלך. בניגוד לעבר, לקוחות יכולים (בעצם – צריכים) להתמקח על מחיר או על שווה מחיר כמו עלות הצילינדרים בעדשות שמחירים גבוה או על מגני שריטות וציפוי עדשות מעבר להנחות נוספות במחיר. לקוח חכם צריך לדעת לנצל מצב שוק רווי, ומעבר להנחות שמוצעות ולקונצרט של רוד סטיוארט – עליו להתמקח ולזכות בהנחה נוספת במחיר.

לא אתפלא אם בגלל התחרות, תפעל אחת מהרשתות מיוזמתה למכירה או לגיוס הון ושותפים, כיוון שהרווחים כיום הצטמצמו באופן משמעותי, וההוצאות על שיווק ומיסים עירוניים (ארנונה) גדלו. זהו אם כן מצב אידיאלי ללקוחות, אך לחוץ לאופטומטריסטים.

על המחבר / המחברת

Avatar

אלכסנדר צימרמן

ד"ר, מרצה לניהול במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א).

16 תגובות

 1. צבי אורון
  צבי אורון יולי 12 2017, 20:22
  התחרות בענף חזקה

  ענף האופטיקה נמצא בשנתיים האחרונות בתחרות גדולה. התחרות, חלקה בגלל יבוא זול, קיימת בעדשות וגם במסגרות.ניתן כיום לקנות זוג משקפיים אופטיות טובות ב-1000 שקל בלבד. משקפיים זהות עלו כפול רק לפני 5 שנים.

  השב לתגובה
 2. עתליה
  עתליה יולי 12 2017, 20:24
  המחירים ירדו ב-40% בגלל התחרות

  ברגע שהרשתות הגדולות כמו סופרפרם נכנסו לתחום המחירים ירדו ב40%.

  השב לתגובה
 3. עומר
  עומר יולי 12 2017, 20:26
  הרווח נמצא בייבוא

  עיקר הרווח היום בעדשות מגע ובייבוא.

  השב לתגובה
 4. ירדנה
  ירדנה יולי 12 2017, 21:42
  בסופו של דבר עדיין יקר

  באתר אינטרנט אמריקאי טובהמחירים עשרים אחוז מהזול בארץ

  השב לתגובה
 5. ד״ר ראובן יפתח
  ד״ר ראובן יפתח יולי 12 2017, 23:38
  התחרות בעדשות ומשקפי שמש תחריף

  ענף האופטיקה הפך לתחרותי כבר עשר שנים לפחות. כניסת הרשתות לענף הביאה לירידת מחירים חדה. אופטי קרים פרטיים רבים התחסלו בגלל התחרות. המגמה תלך ותחריף בעיקר במשקפי שמש ועדשות.

  השב לתגובה
 6. גילה-אופטיקאית
  גילה-אופטיקאית יולי 12 2017, 23:44
  הרווח המשקף תלוי באיכות המוצר

  כל האביזרים שמיובאים מסין, במיוחד עדשות מגע ועדשות מולטיפוקל, משאירות למוכרים מרווח יפה וכל נשמר הרווח למרות התחרות. יש רשתות ששומרות על איכות המשקף ומרוויחות פחות מאחרות שמוכרות מוצר בינוני שפרק חייו קצר יחסית.

  השב לתגובה
 7. רועי
  רועי יולי 13 2017, 00:29
  הלקוח יכול וצריך לנצל את התחרות בענף

  מדובר בענף תחרותי מאוד שגרם לירידת מחירים משמעותית בגלל עודף רוויה שיווקי גדול מול כמות צרכנים מוגבלת יחסית.הלקוח יכול וצריך להתמקח.

  השב לתגובה
 8. רונית
  רונית יולי 13 2017, 07:59
  להסיר חסמי יבוא בעוד ענפים

  היבוא החופשי ללא חסמי העבר הוזיל את מוצרי האופטיקה. צריך להוריד חסמים בעוד ענפים כדי להוריד את יוקר המחיה.

  השב לתגובה
 9. צורי
  צורי יולי 13 2017, 11:35
  צריך לפתוח את כל התחומים לתחרות מלאה

  רק כך יהיו לנו מחירים וחיים נורמליים. הון ושלטון אסור שימשך.

  השב לתגובה
 10. יזהר
  יזהר יולי 13 2017, 19:46
  יש תחומים יותר כואבים

  למשל הבנקים. כולם עושים יד אחת. אין תחרות.

  השב לתגובה
 11. מיכאל דהן
  מיכאל דהן יולי 13 2017, 22:53
  הכל עניין של תודעת צרכנות

  איך אמר המרצה שלנו. הישראלים הם לא פראיירים. הם סופר פראיירים.

  השב לתגובה
 12. עמיר מועלם
  עמיר מועלם יולי 14 2017, 13:15
  וזה רק משל

  ליתר התחומים בהם המחיר פי כמה מאשר בחו"ל

  השב לתגובה
 13. יצחק ליברמן
  יצחק ליברמן יולי 15 2017, 13:21
  קום התנערה הלקוח הישראלי

  בלי הרבה ארגונים וסיבוכים ודיבורים. פשוט אל תקנו ממי שעובד עלינו. בתוך 3 חודשים המחירים בכל התחומים ירדו בחצי. ואיך יודעים איזה מחירים מוגזמים? משווים לחו"ל. על מה שעולה בחו"ל משלושים אחוז ומטה פשוט לא לנגוע בשום תנאי. כולנו יחד ננצח את החמדנים.

  השב לתגובה
 14. עדה מולכו
  עדה מולכו יולי 16 2017, 13:57
  הלקוח בישראל לא מלך

  בקושי מצחצח הנעלים של המלך

  השב לתגובה
 15. פיני
  פיני אוגוסט 22 2017, 18:05
  הלקוח יכול להיות קיסר

  בחנויות מקוונות באינטרנט משקפי שמש אופטיים עם עדשות פוטוכרומטיות עם ציפוי נגד מים ושומן
  כולל משלוח = 100-150$. ומי שרוצה משקפיים "איכותיים" יותר יכול לרכוש בנסיעתו הקרובה לחו"ל (סטטיסטית כל ישראלי נסע השנה ).

  השב לתגובה
 16. לימור דאודי
  לימור דאודי מרץ 03 2020, 13:10
  מה שיותר חשוב שבארץ

  הכל הרבה יותר יקר לעומת כל הארצות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בכלכלה

יתר המאמרים במדור