JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כשל הסיכון מוסרי

קורונה, ממשל ועסקים

כשל הסיכון מוסרי דודי אילת
מאי 30
09:30 2020

סיכון מוסרי (Moral hazard) מוגדר כמצב שבו אדם או ארגון אשר חשוף לסיכון מסוים אך איננו נושא באחריות לו, עלול להגביר את מידת חשיפתו לאותו סיכון. לדוגמה, אם נהג צעיר ידע שבכל מקרה של תאונה, הביטוח יכסה את כל עלויות הנזק, הדבר עלול להגביר את אי זהירותו ולעודד התנהגות שלילית. יתרה מכך, חברות הביטוח יצטרכו להעלות את פרמיות הביטוח השנתיות על מנת להגן על עצמן מהעלות של התנהגות שלילית זו בנהיגה.

מה שנכון לגבי האדם כפרט נכון גם לגבי התנהלות של מערכות ארגוניות גדולות הלוקות בכשל הסיכון המוסרי. לדוגמה במקרה של הקריסה האפשרית של הבנקים, כפי שהיה במשבר הסאב-פריים (שוק המשכנתאות המשני בארצות הברית). באותו מקרה הממשל האמריקני הזרים עשרות מליארדי דולרים לסוכנויות משכנתאות שנתנו הלוואות ללווים בסיכון גבוה. סוכנויות משכנתאות אלו נהגו בחוסר אחריות מוחלטת בידיעה מוקדמת שהממשל לא ייתן להן ליפול, מחשש לפגיעה בכלל המערכת הפיננסית. את ההצלה הזו נאלץ לממן כלל הציבור, באמצעות עלייה בשיעור המיסים. עצם ההצלה וכיסוי ההפסדים מצד הממשל מעודד גופים פיננסיים להתנהל בחוסר אחריות גם בעתיד בידיעה שהממשל יסייע להם בנפילתם ושלא תהיה כל תביעה לאחריות אישית של מקבלי ההחלטות, אף שפעלו ברשלנות ובכוונה לגרוף רווחים אישיים. הציבור ייוותר לבדו לשאת בנטל ההפסדים.

בהקשר המקומי ישראלי אפשר להעלות שאלות קשות לגבי התנהגות המשקיעים המוסדיים (הגופים שמנהלים את כספי הפנסיה שלנו) ולתהות עד כמה חשיפה לאפיקי סיכון גבוהים, גם בלי קשר למשבר הקורונה, גורמת לנו להפסדים. ייתכן שחלק מההפסדים היה נמנע אם נושאי משרה של המשקיעים המוסדיים היו משלמים מחירים אישיים. ייתכן שאז היו טורחים לגבות במהירות וביעילות את מחיר ההפסד במונחים של מימוש נכסים מאותן חברות ותאגידים שבהם הושקעו כספי החוסכים, והיו פחות נוטים להסכים ל"תספורות".

להבדיל ממצבים של סיכון מוסרי שבהם התנהגות שלילית ולא אחראית מקבלת עידוד על ידי שיפוי ביטוחי או ממשלתי, הקורונה – במיוחד עבור עסקים קטנים – הייתה בבחינת כוח עליון (Force Majeure). בדרך כלל הפסדיהם לא היו תוצאה של ניהול לא נכון, חוסר היערכות והחלטות פיננסיות לא נכונות, אלא תוצאה של אירוע חד, קיצוני ומפתיע. במקרה הזה במיוחד, חוסר סיוע מהיר של הממשלה (תחת בקרה נדרשת) או עיכוב סיוע של הממשלה כתוצאה מבעיות בירוקרטיות מחדד את כשל הממשל – Government failure. כשל ממשל הוא מצב שבו התערבות ממשלתית פועלת לאט מאוד כתוצאה מבירוקרטיה ותהליכים לא יעילים שאף קובעי המדיניות מודים בהם, כפי שראינו במקרה הנדון של הקורונה.

בשורה התחתונה, מאחר שעסקים קטנים רבים בישראל לא נכשלו מוסרית ומשבר הקורונה תקף אותם והסב להם נזקים גדולים ששיעורם המלא טרם הוערך, ראוי במדינה שברמה הרטורית דוגלת בשוק חופשי ותחרותי ובפיתוח עסקים קטנים, שמהווים מכפיל כלכלי קריטי במשק, שהסיוע לעסקים אלה יהיה מהיר יותר, יעיל יותר ואפקטיבי.

על המחבר / המחברת

Avatar

דודי אילת

ד"ר. מנחה, מרצה וחוקר, האוניברסיטה הפתוחה והקריה האקדמית אונו.

12 תגובות

 1. הניה סביון
  הניה סביון מאי 30 2020, 12:09
  נבון וצודק

  אבל האם לדעתך הצדק והיגיון הם שמנחים את אלה שקובעים?

  השב לתגובה
  • ד
   ד"ר דוד אילת מאי 30 2020, 18:11
   תשובה

   שלום הניה
   זו שאלה טובה ותודה על תגובתך.
   אם כוונתך לעובדה שהכסף מגיע לאט מידי ואולי מאוחר מידי לעסקים הקטנים-אני מעריך שאכן מדובר בכשל בירוקרטי זאת בנוסף להיעדר מנופי לחץ פוליטים רלוונטים של העסקים הקטנים.

   השב לתגובה
 2. יהונתן ב.
  יהונתן ב. מאי 31 2020, 17:26
  לדעתי הכל נובע מניהול כושל

  ולא מתוך חוסר רצון לעזור

  השב לתגובה
  • ד
   ד"ר דוד אילת מאי 31 2020, 19:56
   תשובה ליהונתן

   שלום יהונתן.
   בהחלט יכול להיות שאתה צודק אבל במאה ה21 בירוקרטיות אמורות לעבוד מהר יותר יעיל יותר ואפקטיבי יותר,במיוחד במיקרים כמו משבר עיסקי כלכלי ואנושי אליו נקלעו העסקים הקטנים.

   השב לתגובה
 3. לוסי באדר
  לוסי באדר יוני 01 2020, 22:19
  כמעט אף אחד עוד לא קולט מה יקרה כאן

  מבחינה כלכלית

  השב לתגובה
 4. תומר
  תומר יוני 02 2020, 21:32
  רגולציה טובה לחזקים תמיד

  רגולציה משרתת את החזקים.מי שהוציא עובדים לחל"ת מיד עם פרוץ המשבר היו עסקים גדולים והם יקבלו את הפיצוי המדינה על כל עובד.תקבל יותר כמה שאתה יותר גגול והוצאת עובדים לחל"ת הכי מוקדם.והקטנים שניסו חשמור על העובדים שלהם לא יקבלו דבר.

  השב לתגובה
 5. שכיר
  שכיר יוני 02 2020, 22:58
  אני דוקא חושב שהרבה עצמאים כן קיבלו משהו

  והרבה שכירים בתחתית הסולם לא קיבלו כלום או שקיבלו משהו מעליב

  השב לתגובה
 6. ברק
  ברק יוני 03 2020, 14:45
  חבל לבזבז מילים. אתה צודק.

  מסכים לכל מילה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בכלכלה

יתר המאמרים במדור