JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הילד במרכז אך אין לו גבול

על המשמעת בבתי הספר

הילד במרכז אך אין לו גבול צילום: דוד גל
פברואר 12
09:30 2018

בשנות השבעים של המאה העשרים חל שינוי גדול במקום של הילדים במדרג המשפחתי. עד אז להורים היה מקום של כבוד של מנהיגי המשפחה. הילדים ידעו שההורים הם שקובעים את כללי ההתנהגות בבית ויש לבקש את רשותם לפני שיוצאים מן הבית למטרות בילוי. ההורים ידעו היכן ילדיהם נמצאים ועם מי הם מתרועעים. כשמורה התלונן בפני הורה על התנהגות ילדו, נזף ההורה בילד ודאג שישנה את דרכו. ההורה התייחס בכבוד למורה.

השינוי שחל בשנות השבעים של המאה בעשרים היה העמדת הילד במרכז, וההתחשבות בו ובצרכיו לא ידעה גבול. התחשבות בילד ובצרכיו במידה ראויה היא חיובית, אך הגזימו ומגזימים בה בצורה מעוותת. ההורים הפכו לנתיניו של הילד. קודם כול מתחשבים בו וברצונותיו. ההורים עושים הכול כדי שהילד יהיה שבע רצון ומסופק. וכך מגיע הילד לבית הספר ומצפה שגם המורה יתאים את עצמו להתנהגות הוריו. על כל התנהגות של המורה שאינה נראית לילד הוא שולח מסרון להוריו והם מתייצבים אוטומטית נגד המורה. היום אין ההורים גוערים בילד אלא במורה. התהפכו היוצרות. הילדים עושים בשיעור מה שהם רוצים, והמורה חדל אונים מול ההתנהגות שאינה מאפשרת לו ללמד.

בשנים הראשונות להקמת המדינה, הילדים היו עומדים כשהמורה נכנס לכיתה. הם היו קוראים לו "המורה". היום אין ההורים והתלמידים חשים כבוד למורה. נראה לי כי צריך להיות מרחק מסוים בין המורה לתלמידיו. הוא אינו חברם. יש לחזור לקרוא לו "המורה" ולא בשמו הפרטי או בכינוי החיבה שלו. זו פעולה ראשונה המייצגת שינוי שערכו ומשמעותו רבים.

היום הילדים מעריכים פרסום או עושר. המורה אין לו לא מזה ולא מזה. ערכי הילדים נקבעים על פי ערכי ההורים והחברה כולה. אלו הערכים של הטלוויזיה. בתכניות רבות יש אלימות קשה מאוד פיזית או מילולית. צורות התבטאות שפעם לא היו מעזים לנקוט בחברה או לשדר.

כדי לשנות את התנהגות התלמידים יש לשנות את ערכי החברה ואת התנהגותה. אך זה תהליך ארוך שיש להשקיע בו רבות ויש רבים שאין להם עניין בו כי טוב להם במצב החברתי כפי שהוא. בינתיים נראה לי כי חשוב להתמקד במשמעת בבית הספר כדי לאפשר למורים ללמד ולתלמידים ללמוד. מנהלי בתי הספר והמורים יכולים להחליט על מסגרת חוקים ועונשים חינוכיים שיינקטו כלפי העוברים עליהם. בבתי ספר שהחזירו את כללי המשמעת יש שיפור ניכר בהתנהגות התלמידים ובהישגיהם בלימודים. זה תהליך משתלם.

הכלל הראשון שנראה לי הכרחי הוא האיסור על השימוש בטלפונים הניידים בשיעורים. על הקיר יש להציב מתקן שבו תאים כמספר הילדים וכל ילד ישים בתאו את הטלפון שלו בהיכנסו לשיעור. וכך ינוטרל גורם מספר אחד לבעיות המשמעת. אני סומכת על מנהלי בתי הספר והמורים שידעו לחבר את הכללים הנכונים לשיפור האווירה בבית הספר. להורים ייאמר כבר בהרשמה לבית הספר מהם כלליו וגם התערבותם תוגבל בכללים. התערבות הורים חיובית כשהיא תורמת ללימודים ולא כשהיא נעשית כתלונה. כמו כן יש להגביל לימים ושעות מסוימים את האפשרות לפנות למורים. המצב שבו הורה יכול לפנות למורה בלי הגבלה של יום ושעה אינו ראוי ופוגע קשות במורה.

על המחבר / המחברת

רות בורשטיין

רות בורשטיין

עורכת מדור: חינוך. ד"ר, ראשת לימודי עריכת לשון במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין. בלשנית עברית, חוקרת תחביר הלשון העברית בת-ימינו, לשון, חברה ותרבות, חוקרת שיח וחינוך לשוני.חברה בוועדת המקצוע של משרד החינוך, חברה במועצת איל"ש, וכן באגודות בלשנות רבות.

8 תגובות

 1. דרורית צור
  דרורית צור פברואר 12 2018, 10:14
  הכל בא מהמנהיגות

  ילד שרואה את התנהגות והתבטאות השרים וחברי הכנסת כיצד ינהג?

  השב לתגובה
 2. נחמה אריאלי
  נחמה אריאלי פברואר 13 2018, 10:14
  ואני חוזרת ואומרת שהכל בא מהבית

  פעם ההורים דיברו ביראת כבוד מול מורים היום הם מקללים ומכים.

  השב לתגובה
 3. נילי ס.
  נילי ס. פברואר 13 2018, 19:43
  מסכימה שהצעד הראשון זה הסלולר

  אבל לא בטוח שזה אפשרי.

  השב לתגובה
 4. רחל לוין
  רחל לוין פברואר 14 2018, 10:19
  זאת לא סיבה אחת

  שילוב של סיבות. החינוך בבית. מערכת החינוך המתדרדרת. הניכור החברתי הפנימי
  והרשימה עוד ארוכה.

  השב לתגובה
 5. יצחק שטורם
  יצחק שטורם פברואר 16 2018, 13:14
  אתמול התפרסמו בטלויזיה נתונים

  על האלימות בבתי הספר שממריאה לשיאים מדהימים
  מזעזע

  השב לתגובה
 6. אמא
  אמא מרץ 26 2018, 10:24
  כל פעם אני נחרדת מחדש

  המשמעת בבתי הספר היא אפס
  בכל הכיוונים
  איזה אזרחים יצאו לנו
  איזה מדינה
  אחרי עוד ארוע בבית הספר של בתי חיפשתי בגוגל ובין היתר הגעתי למאמר שלך
  תודה

  השב לתגובה
 7. איש אקדמיה
  איש אקדמיה יוני 14 2018, 13:22
  הסטודנטים חסרי קשב ונטולי כל נימוס

  אין להם שום כבוד למרצים. וזה נבנה לאוררך השנים במערכת החינוך. כבר מגן החובה.

  השב לתגובה
 8. רוית גולן
  רוית גולן ינואר 23 2019, 16:37
  ההורים הם האשמים

  במקום לסייע למערות לחנך את ילדיהם הם נותנים גיבוי לילדיהם נגד המערכות גם כאשר ילדיהם מתנהגים בצורה מופקרת. בסיטואציה כזאת המצב רק הולך ומחמיר.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחינוך

יתר המאמרים במדור