JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

המטרה הראשונה של כל הורה ומורה

על החרמות בבית הספר

המטרה הראשונה של כל הורה ומורה ד"ר רות בורשטיין
ספטמבר 18
09:30 2019

לפני שבוע כתבה בפייסבוק אימא לילדה שסיימה את בית הספר היסודי, על סבלה הרב של בתה שנבע מהתנהגותה של ילדה אחרת בכיתתה שהחרימה את בתה וצירפה לחרם ילדים רבים אחרים. הילדה הייתה אוכלת ארוחת בוקר, לוקחת את תיקה, אך לא הולכת לבית הספר. בצהריים חזרה לביתה ולא סיפרה לאמה כי לא הלכה לבית הספר. איש מן הצוות החינוכי לא בירר היכן הילדה, ולשאלת האם מה מצב הבת, ענו כי הכול בסדר. כעבור זמן גילתה הבת לאמה שלא ביקרה בבית הספר.

ובשבוע האחרון אירע האסון ביבנה. ילד בן עשר שם קץ לחייו. מזעזע. לבבותינו בוכים עם המשפחה.

אני יודעת, על המורים והמורות מוטלות משימות רבות מאוד, אך מעל הכול יש להציב את רגשותיהם של התלמידים ורגשותיהן של התלמידות. עלינו להפוך את בית הספר למקום שנעים להיות בו, למקום מוגן מהצקות ומהעלבות של ילדים וילדות.

כחברה עלינו לפעול מיד לשינוי המצב הבלתי נסבל הזה. כמבוגרים עלינו לחנך את הילדים לראות את האחר, להתחשב בו, לכבדו, ליצור אמפתיה כלפיו ולהרגישו. על כולנו, אנשי החינוך ונשי החינוך,  האבות והאימהות, לשוחח עם הילדים והילדות, לשמוע אותם ואותן ולהגיב על דבריהם ודבריהן, להנחות אותם ואותן כיצד לפעול כשפוגעים בתלמיד או בתלמידה. מיגור תופעת החרמות חייבת להיות המטרה הראשונה של כל מורה בבית ספר ושל כל הורה. זו צריכה להיות פעולה יום-יומית. על המורים והמורות לשים לב להתנהגותם של הילדים ולהתנהגותן של הילדות, לשים לב לילדים עצובים או לילדות עצובות, לילדים מבודדים ולילדות מבודדות.

היום קשה יותר מבעבר להנחיל לילדים ולילדות ערכים של שוויון, של קבלה, של אהדה ושל כבוד. יש פוליטיקאים הנוקטים כלפי אחרים לשון שאינה משמשת דוגמה נאותה לחיקוי, ויש תכניות טלוויזיה שבהן המשתתפים והמשתתפות רבים אלה עם אלה ומדיחים אנשים ונשים. נראה לי חשוב כי בכל בית שיש בו ילדים וילדות לא ירשו לצפות בתכניות אלו. זה צעד ראשון לכינון חינוך נאות לילדינו ולילדותינו וחברה מכבדת בארצנו.

אין ספק כי לילד המציק לאחרים ולילדה המציקה לאחרות יש בעיה, ולכן יש לטפל בבעיה ולסייע לילד או לילדה להתמודד. הטיפול הנכון ישנה את ההתנהגות. המשימה המידית היא טיפול בילדים ובילדות הללו. כך נסייע להם ולהן להתמודד עם הבעיה המציקה, וכך נמנע סבל מן הילדים והילדות שהיו הקורבנות להצקות ולחרמות.

מחר בבוקר נפקח עינינו בבתי הספר ובגנים ונעקוב אחר התנהגות התלמידים והתלמידות, ובבית ההורים ישאלו את ילדיהם וילדותיהם עם מי שיחקו, ואם היה נעים להם בהפסקות ובהליכה הביתה מבית הספר. תפקיד ההורים במיגור ההתנהגות הפוגענית אינו נופל מתפקיד המורים והמורות. על כולנו לפעול יחדיו ליצור אווירה חברותית נעימה במוסדות הלימוד.

על המחבר / המחברת

רות בורשטיין

רות בורשטיין

עורכת מדור: חינוך. ד"ר, ראשת לימודי עריכת לשון במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין. בלשנית עברית, חוקרת תחביר הלשון העברית בת-ימינו, לשון, חברה ותרבות, חוקרת שיח וחינוך לשוני.חברה בוועדת המקצוע של משרד החינוך, חברה במועצת איל"ש, וכן באגודות בלשנות רבות.

10 תגובות

 1. אמא מודאגת
  אמא מודאגת ספטמבר 18 2019, 11:07
  התופעה הכי מכורערת בימינו

  והיא תוצאה של הערכים שמקנים לילדינו באמצעי התקשורת ובעיקר בבית

  השב לתגובה
 2. אביבה חושן
  אביבה חושן ספטמבר 19 2019, 04:11
  כישלון קשה של מערכת החינוך

  מנחילים לילדים תודעה יהודית אבל לא מלמדים אותם להיות בני אדם.

  השב לתגובה
 3. הורה
  הורה ספטמבר 19 2019, 12:59
  אולי יביאו הפעם שר חינוך

  שיפעל לקירוב חברתי ואנושי?

  השב לתגובה
 4. ר.
  ר. ספטמבר 20 2019, 14:44
  כמה נשמות רכות בשנים נשרפות

  בגלל התנהגות בוטה של ילדים לא מחונכים ומחנכים לא ראויים

  השב לתגובה
 5. בת אל ארגמן
  בת אל ארגמן ספטמבר 21 2019, 15:23
  אני מתביישת כאשר אני שומעת

  איך ילדים בישראל מתנהגים כלפי חבריהם?

  השב לתגובה
 6. מיכל עומר
  מיכל עומר ספטמבר 21 2019, 21:19
  עתידה של המדינה יקבע

  על פי היחס היום בין הילדים שלה.

  השב לתגובה
 7. אמא
  אמא ספטמבר 22 2019, 14:36
  מנהלת בית ספר שבו יש תופעה כזאת

  וגם מחנכת שזה קורה בכיתתה
  חייבות להיות מודחות מיד
  לשם מה הן מקבלות משכורת?

  השב לתגובה
 8. רות בורשטיין
  רות בורשטיין Author ספטמבר 22 2019, 15:14
  תשובה לאמא

  הדחה מידית אינה פתרון. יש לשלוח לבית הספק מומחים לתחום שינחו את המנהלת והמורים כיצד לעקוב אחר התנהגות התלמידים. משרד החינוך חייב לצוות לכל מוסד חינוך מומחים להתנהגויות חריגות (חרמות ופגיעות מיניות).

  השב לתגובה
 9. גנית
  גנית אוקטובר 03 2019, 15:51
  איך לטפל בבעיות של חרמות

  החרמות הם בעיה כאובה ביותר. לפני שנים רבות מאוד, כאשר נודע לי שמנסים להחרים תלמידה בכיתה ז' ושבתי עומדת לצידה, ביקשתי יחד עם עוד אימא להיפגש עם מנהל בית הספר השש שנתי שבו למדה בתנו, והבעיה טופלה. אימון מצד הילדים, שיתוף פעולה בין הורים למורים זוהי הדרך לפתרון הבעיות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחינוך

יתר המאמרים במדור