JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • חינוך
 •  » האומנם עם הספר עודנו אוהב ספרים?

האומנם עם הספר עודנו אוהב ספרים?

בעקבות סגירת הספרייה הלאומית

האומנם עם הספר עודנו אוהב ספרים? תמונה: Orikrin1998ikimedia commons
אוגוסט 19
19:30 2020

הספרייה הלאומית של ישראל ושל העם היהודי ("בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי" בעבר) ממוקמת במתחם האוניברסיטה העברית בגבעת רם וקרובה לאקדמיה ללשון העברית. יש בה יותר מחמישה מיליון פריטי דפוס וארכיון. עותק של כל ספר או כתב עת המודפס בארץ מצוי בה, וכן יצירות שמע, מפות וכתבי יד הקשורים למדינת ישראל, ליהדות ולמזרח התיכון.

על פי חוק הספרים (2000) חייב כל מי שמפרסם ספר, כתב עת, עבודת מחקר, תקליט, סרט או כל יצירה אחרת בחמישים עותקים ומעלה למסור לספרייה הלאומית שני עותקים.

מטרתה העיקרית של הספרייה היא איסוף, שימור, טיפוח והנחלה של אוצרות ידע, תרבות ומורשת בכלל, ובמיוחד אלו שיש להם זיקה לעם ישראל ולמדינת ישראל. זו ספריית המחקר המרכזית במדינה. פוקדים אותה סטודנטים וחוקרים מכל הארץ. גם תלמידי בתי ספר באים אליה עם מוריהם.

התמחותה העיקרית של הספרייה הלאומית היא במדעי הרוח, במדעי היהדות, בתרבויות המזרח התיכון אסיה-אפריקה והאסלאם (עד כאן עפ"י ויקיפדיה).

הספרנים מקצועיים מאוד ומסייעים בחפץ לב לקוראים הזקוקים לסיוע או לעצה. בספרייה גם שוקדים על מפתח למאמרים במדעי היהדות שהתפרסמו בכתבי עת שפיטים המתעדכן כל הזמן. מפתח זה משמש סטודנטים וחוקרים התרים אחר מאמרים בתחום המעניין אותם.

בהרצאה שנשא, סיפר הספרן גולדברג, מנהלה לשעבר של מחלקת ההשאלה בספרייה הלאומית, כי משלוח הספרים הראשון לספרייה הגיע מד"ר חזנוביץ, רופא ציוני וביבליופיל, שחי בביאליסטוק (רוסיה באותם ימים). בין השנים 1895 עד 1919 שלח ד"ר חזנוביץ כעשרים אלף ספרים וכתבי עת. גולדברג סיפר כי מיהודי ביאליסטוק שלא היה להם כסף לשלם בעבור טיפולו, ביקש ד"ר חזנוביץ ספרים בתור תשלום. באותה עת בכל בית יהודי בביאליסטוק היו ספרים.

ארבעים שנים התגוררתי בירושלים והספרייה הלאומית הייתה מקום אהוב עליי מאוד. הארכיטקטורה של הבניין יפה וצנועה, שורר בה שקט מתוך כבוד למקום, והוויטראז'ים של שאגל מוסיפים נופך משלהם לאווירת המקום הקסומה. יש בספרייה הרבה קוראים קבועים כבר שנים רבות. בקפיטריה שלה נוצרו עם השנים חוגי קוראים המשיחים בה על גילוייהם ומחקריהם. הצלמת הוותיקה עליזה אורבך צילמה דמויות של קוראים מתמידים וקיבצה את הצילומים בספר יפה.

הכניסה לספרייה חופשית, וניתן גם להחליף בה ספרים. מעת לעת נערכים בה ערבי תרבות וספרות. קהל צמא תרבות נוהר אליהם. גם בעת מגפת הקורונה היו הרצאות מעניינות מאוד בזום, כגון הרצאתו השבועית של פרופ' אריאל הירשפלד בספרות, שמאות האזינו להן וצפו בהן.

והנה התבשרנו כי הספרייה מוציאה את עובדיה לחל"ת וסוגרת את שעריה בשל מצבה הכספי שאינו מאפשר את המשך פעילותה.

ואני תמהה ביותר כיצד שרי הממשלה ככלל ושר החינוך בפרט מאפשרים לדבר כזה לקרות. רבים חתמו על עצומה למניעת הסגירה, אך היא לא הועילה. רק לאחרונה דיבר ראש הממשלה על חשיבות ההשכלה. אני מצפה ממנו ומשרי הממשלה שיתמכו בספרייה הלאומית ולא יחשיכו את אולמיה. אסור שמוסד מפואר כזה מבחינה תרבותית-יהודית יסגור את שעריו. מה יעלה בגורלם של הקוראים הקבועים שקריאתם אומנותם? אנה יפנו? היכן יקראו בספרים יקרי המציאות הנמצאים רק בספרייה הלאומית?

על המחבר / המחברת

רות בורשטיין

רות בורשטיין

עורכת מדור: חינוך. ד"ר, ראשת לימודי עריכת לשון במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין. בלשנית עברית, חוקרת תחביר הלשון העברית בת-ימינו, לשון, חברה ותרבות, חוקרת שיח וחינוך לשוני.חברה בוועדת המקצוע של משרד החינוך, חברה במועצת איל"ש, וכן באגודות בלשנות רבות.

7 תגובות

 1. אליהו בורוכוב
  אליהו בורוכוב אוגוסט 19 2020, 20:53
  זה לא העם זה הממשלה

  הכעס צריך להיות מכוון אל שר האוצר ואל ראש הממשלה

  השב לתגובה
 2. מחנכת
  מחנכת אוגוסט 19 2020, 22:53
  בושה

  בושה
  בושה

  השב לתגובה
 3. רות בורשטיין
  רות בורשטיין אוגוסט 20 2020, 09:38
  תיקון טעות שלי

  החלונות הם מעשה ידיו של האמן הישראלי ארדון. חלונות הזכוכית של שאגל מצויים בבית הכנסת של בית החולים "הדסה" בירושלים.

  השב לתגובה
 4. אדם נור
  אדם נור אוגוסט 20 2020, 11:19
  אמור לי מהם סדרי העדיפויות של הממשלה

  ואגיד לך באיזה ארץ אתה חי

  השב לתגובה
 5. ח.
  ח. אוגוסט 21 2020, 11:29
  אם זה היה מוסד דתי היו לו כבר הרבה

  מאות מיליונים

  השב לתגובה
 6. ישראלי מאוכזב
  ישראלי מאוכזב אוגוסט 22 2020, 11:06
  אנחנו מכל הבחינות מתקרבים

  לסוריה, לבנון, ואירן.

  השב לתגובה
 7. ז.
  ז. אוגוסט 23 2020, 12:44
  אנחנו כבר לא עם הספר

  ואפילו לא עם

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחינוך

יתר המאמרים במדור