JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • חינוך
 •  » תובנה מעניינת למשרד החינוך לאור משבר הקורונה

תובנה מעניינת למשרד החינוך לאור משבר הקורונה

התנהלות כלכלית נבונה – מקצוע לבגרות אמיתית

תובנה מעניינת למשרד החינוך לאור משבר הקורונה רונאל שורץ
דצמבר 28
09:30 2020

משבר הקורונה שפקד את העולם כולו, וכמובן גם את מדינת ישראל, נותן לנו הרבה שיעורים חשובים לחיים. במאמר זה ארצה לדון בנושא שכמעט לא עלה לשיח הציבורי. נושא שהמשבר הנוכחי מוכיח עד כמה הוא חשוב, כמה הוא משפיע על חיינו וכמה יש להתייחס אליו בכובד ראש. הנושא הוא התנהלות כלכלית.

אז מה הקשר בין התנהלות כלכלית למשרד החינוך? כמעט כמו כל דבר בחיים, גם התנהלות כלכלית נבונה ניתן ללמד. חינוך להתנהלות פיננסית נכונה ומחושבת יכול להביא לכך שדור הילדים שלומדים כיום במערכת החינוך יוכלו להחזיק את הראש מעל המים במהלך המשבר העולמי הבא, יהיה בכל תחום אשר יהיה. ההיסטוריה מלמדת שפעם בכמה שנים יש משבר עולמי שמשפיע ישירות גם על מדינת ישראל (באג 2000, משבר 2008, מגיפת הקורונה), בתוספת משברים מדיניים, כגון הסלמות ביטחוניות וכדומה. לכן יש להיות ערוכים מבחינה פיננסית לכל תרחיש.

אז מה ניתן לעשות וכיצד ניתן לשפר? חינוך הוא המפתח.

מערכת החינוך צריכה לקחת את נושא ההתנהלות הכלכלית ולהוסיף אותו כנדבך חשוב בתכנית הלימודים. כיתות ט' ו-י' הן כיתות המפתח לשילוב הנושא. כך גם לא יעמיסו על התלמידים בשנים של בחינות הבגרות – בכיתות י"א וי"ב – ונוסף לכך הנושא יהיה רלוונטי מבחינת הגיל.

יש שיגידו, ואכן כך הוא, שבהרבה בתי ספר אחד ממקצועות הבחירה לבגרות הוא כלכלה ומנהל עסקים. אך במבחן התוצאה, חלק לא מבוטל מהמסיימים הניגשים לבגרות זו אינם יודעים על כלים פיננסיים המשמשים להשקעות, מהו מדד של בורסה ואפילו כיצד חותמים על צ'ק. נוסף לכך, יש לזכור שהמקצוע הוא מקצוע בחירה, ורוב התלמידים כלל לא נחשפים לתכנים הכלכליים החשובים.

אז מה נדרש כדי לקיים שיעור בהתנהלות כלכלית? לא יותר ממורה בעל זיקה לתחום, מערך שיעור מעניין ועקרונות מנחים שאת המנטרה שלהם מנגנים בכל מפגש. לטעמי, אלו הם העקרונות החשובים:

עבודה – בגיל שבו עבודה מתאפשרת מבחינת החוק, להרגיל את הנוער להרוויח את הכסף במו ידיו. לאחר שילד עובד ומרוויח בעצמו, ההתנהלות הכלכלית הופכת מחושבת הרבה יותר, מניסיון.

הגדלת חיסכון – לגרום לנוער להבין שמכל הכנסה שעבדת בעבורה, יש לשים חלק בצד ולחסוך אותו. בבוא העת ניתן להשתמש בו, אך גם לדעת שיש חלק שמשתמשים בו אך ורק למקרי חירום. זה כסף המיועד לזמנים קשים מאוד, כמו משבר עולמי.

עידוד השקעה מגיל צעיר – לאחר יצירת חיסכון מספק, יש להסביר לבני הנוער מהי השקעה, מה העיקרון אשר עומד בבסיסה ובעזרת אילו כלים פיננסיים ניתן להשקיע.

הנאה מהפירות – לחנך את הנוער להבין שיש ליהנות מהכסף שהוא עמל והרוויח. ילדים חשים תחושת סיפוק אדירה מרכישת דבר מה שהם חסכו בעבורו.

ניהול זמן – כלכלה מתעסקת בהגדרתה במוצרים הנמצאים במחסור ומתרגמת אותם לכסף. זמן הוא בדיוק ההגדרה למוצר שכזה, ולא סתם אומרים "זמן שווה כסף". ניהול זמן נכון מוביל לרווחים גבוהים יותר, זמן רב יותר לפנאי וחיי חברה ואף להשקעה מספקת בלימודים ובפיתוח אישי.

בין שהנושא יוכנס כשיעור קבוע במהלך השנה בין שיהיה חלק מסמסטר אחד או אפילו סדנה מרוכזת, אין ספק שחשוב שהנושא יועבר ושהנוער יחונך על פיו. יציבות כלכלית והתנהלות נבונה מהוות בסיס לאורח חיים מספק.

בגיל צעיר יכולת הלמידה שלנו גבוהה מאשר בגיל מבוגר. שיעורים ותכנים שנעביר לבני נוער בכל תחום ילוו אותם וייטמעו בהם להמשך חייהם הבוגרים – וזוהי מטרתה המרכזית של מערכת החינוך.

על המחבר / המחברת

Avatar

רונאל שורץ

בן 21, סטודנט לכלכלה וניהול באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

5 תגובות

 1. איל
  איל דצמבר 28 2020, 13:04
  חינוך חובה - חובה שיהיה רלוונטי

  נגעת בנקודה חשובה . האם תכני הלימוד בכיתות א עד י"ב עוברים בחינה מחדש ? המציאות התעסווקתית והחברתית משתנה שינוי חד כל עשור . חובה לוודא שחינוך החובה נשאר רלוונטי.

  השב לתגובה
 2. חיים
  חיים דצמבר 28 2020, 18:09
  התנהגות כלכלית

  שעור חשוב נתת בכתבה. חשוב שגם הורים יסבירו לילדים ולבני נוער מתבגרים התנהלות כלכלית נכונה במצבים בעיתיים.

  השב לתגובה
 3. נחמן גנות
  נחמן גנות דצמבר 29 2020, 17:28
  ואני בעד יותר השכלה כלכלית

  על שערים, ושוק ההון, והלוואות, המשכנתאות, וכדומה. הציבור שלנו לא יודע כלום.

  השב לתגובה
 4. סטודנטית
  סטודנטית דצמבר 31 2020, 11:41
  גם באוניברסיטה מלמדים הרבה נושאים

  שאף פעם לא ישתמשו בהם, ונושאים מעשיים חיוניים לא מלמדים

  השב לתגובה
 5. עמי יגור
  עמי יגור ינואר 01 2021, 11:31
  יש עשרות שרים בממשלה

  ואף אחד לא עושה כלום המחשבה קדימה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בחינוך

יתר המאמרים במדור