JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

פנייה לברני סנדרס

דונלד טראמפ מסוכן להמשך קיומו של כדור הארץ!

פנייה לברני סנדרס ברני סנדרס צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org
יוני 14
19:40 2016

אני יודע שאין זה נהוג להתערב בענייני פנים של מדינה זרה, ובכל זאת אני מרשה לעצמי לפנות אליך, כמי שמציג את עצמו כמועמד לנשיאות ארצות הברית. אף שפנייה זו נכתבת בעברית, אני מקווה מאוד שהיא תגיע אליך וגם תשפיע עליך. הסיבה לפנייה היא החשש כי עצם הצגת המועמדות שלך, תפגע בסיכוייה של הילרי קלינטון להיבחר לנשיאות בחודש נובמבר הקרוב.

אני מבקש להקדים ולומר כי למרות שאני מתעניין בפוליטיקה של ארה"ב ועוקב אחריה מספר שנים ניכר, לא שמעתי עליך עד שהצגת את מועמדותך לפני כשנה. מאז אני עוקב מקרוב אחר הצהרותיך, במיוחד בנושאי איכות הסביבה. אין ספק שאתה המועמד המועדף עליי מכל בחינה. דעותיך בנושאי שלום ומלחמה, העניין שאתה מגלה בשוק ההון, הצעותיך בנוגע למתן חינוך גבוה חינם ועוד ועוד, כל אלה מקובלות עליי. אבל במיוחד אני תומך בהתנגדותך לחברות הנפט הגדולות וכן לשימוש בפרקינג (fracking) לייצור גז ונפט.

כל מי שעוקב אחר ההשלכות הקשות של שיטת הפרקינג על הסביבה, לא יכול שלא לתמוך בעמדה זו שלך תמיכה מלאה. התרחבות השימוש בשיטת הפרקינג, מביאה לזיהום קשה בכל מקום שבו נעשה בה שימוש. מעבר לזיהום נרשמת בשנים האחרונות גם עלייה במספר רעידות האדמה באזורים שבהם נעשה שימוש נרחב בשיטה. אין ספק שהשימוש בשיטת הפרקינג חייב לעבור מן העולם.

לכן עקבתי מקרוב אחר הצלחותיך בשנה האחרונה, ולמרות הספקנות הצינית האומרת שלא ייתכן שארה"ב תבחר במועמד יהודי מבוגר לנשיאות, קיוויתי מאוד שתוכל להתגבר על כל הקשיים ולזכות במועמדות. אבל עכשיו הגיעה השעה לפרוש. הסכנה שמועמדותך תאפשר את בחירתו של דונלד טראמפ, היא גדולה מדי. האיש הזה מסוכן לא רק לעתיד של ארה"ב הברית, אלא של העולם כולו. במהלך השנה האחרונה הוא הראה בורות מדהימה בכל הנוגע לנושא הסביבתי, ובמיוחד לאיום ההתחממות, המעמיד בספק את יכולתה של האנושות להמשיך להתקיים. האיש לא מכיר אפילו את שמה של הסוכנות להגנת הסביבה (EPA), מושג שכל ילד בארה"ב מכיר. כרפובליקאי נאמן, הוא אינו מודה בכלל שקיימת בעיה כזאת בעולם. האם היית רוצה לראות מצב שבו הנשיא טראמפ מייצג את ארצך במו"מ על הגבלת פליטות גזי החממה בעולם?

אני מבקש להזכיר לך מה קרה בארצך בבחירות של שנת 2000. מועמד מפלגת הירוקים, איש מוכשר ובוודאי מתאים מאוד לתפקיד בשם ראלף נדר, רץ בבחירות כמועמד שלישי. הוא התחרה בג'ורג' בוש ובסגן נשיא ארה"ב אל גור. מר גור, בתפקידו כסגן נשיא, לא היה פעיל במיוחד בנושאי איכות הסביבה. אבל מיד לאחר שהפסיד בבחירות, הוא נהפך לאחד האנשים המובילים בעולם בנושאי הסביבה, ואף זכה בפרס נובל על הישגיו אלה. בבחירות אלה מדינת פלורידה היא שקבעה מי ייבחר לנשיא. ראלף נדר, כנציג הירוקים, קיבל בפלורידה 98,000 קולות. ג'ורג' בוש גבר על אל גור בפלורידה ב-537 קולות. כלומר, אם ראלף נדר לא היה רץ בבחירות אלה, אל גור היה נבחר לנשיא ארצות הברית. ההיסטוריה של מדינתך, ואולי של העולם כולו, הייתה נראית אחרת לגמרי.

זה נכון שגב' קלינטון אינה המועמדת האופטימלית מבחינת עמדותיה בנושאי סביבה. היא קשורה במידה כזו או אחרת לאיילי ההון (והנפט?), וסביר להניח כי היא לא תהיה תקיפה מספיק כדי לעצור את השימוש בשיטת הפרקינג ולתמוך במעבר מהיר לשימוש באנרגיות חלופיות. אבל אין ספק שהיא תהיה עשרת מונים חיובית יותר לנושא מדונלד טראמפ. אי לכך אני פונה אליך, בשם כל מי שמאמינים שלנשיא ארצות הברית תפקיד מכריע בקביעת עתידו של כדור הארץ וההגנה על הציוויליזציה שלנו, אל תציג את מועמדותך לבחירות הקרובות. אחד כוחות עם גב' קלינטון, נסה להשפיע על עמדותיה בנושאי הסביבה ובנושאים אחרים שבהם אתה מאמין ועשה ככל יכולתך למנוע את בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות.

אם תעשה כך, תמיד נזכור אותך כמי שכנראה הציל את כדור הארץ. אם באשמתך ייבחר טראמפ לנשיא, ייתכן מאוד שלא יישאר כאן מישהו שיוכל להאשים אותך, כי בגללך הוא ייבחר, וכתוצאה לא תצליח האנושות לעשות את הצעדים המתבקשים כדי להגן על כדור הארץ.

על המחבר / המחברת

אורי מרינוב

אורי מרינוב

עורך מדור: איכות הסביבה. פרופסור , לשעבר המנכ"ל הראשון של המשרד לאיכות הסביבה, ראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה, מרצה וחוקר בבית הספר לקיימות של המרכז הבינתחומי, הרצלייה. יועץ סביבתי לכמה מהפרויקטים הגדולים בארץ. לאחרונה פרסם את הספר "להיות או לא להיות" על הקמת המִנהל הסביבתי בישראל.

10 תגובות

 1. נאוה פרי
  נאוה פרי יוני 15 2016, 14:59
  נשמע הגיוני

  אלא שבסדרי העדיפויות של מרבית אמריקנים סוגית התחממות כדור הארץ רחוק מהחלק העליון של הרשימה.

  השב לתגובה
 2. יליד ארה
  יליד ארה"ב יוני 15 2016, 17:12
  למרות כל הסקרים

  לא רוצה אפילו לחשוב על זה שהוא יבחר מכל הבחינות גם זאת שאתה הבאת

  השב לתגובה
 3. אחד שיודע לשאול
  אחד שיודע לשאול יוני 15 2016, 20:01
  ובבחירות בארץ

  מי מהמצהיעים או ראדי המפלגות או מעצבי דעת הקהל יעיז להעלות דרישה כזאת של בחירת מנהיג לפי יחסו להתחממות כדור הארץ?

  השב לתגובה
 4. דן גרף
  דן גרף יוני 16 2016, 10:32
  מצטרף לקריאתך

  ולא רק מטעמי איכות הסביבה

  השב לתגובה
 5. יקיר
  יקיר יוני 17 2016, 07:31
  אין חשש - הוא לא יבחר

  העם האמריקני לא יבחר בטראמפ.

  השב לתגובה
 6. סקרן
  סקרן יוני 18 2016, 12:29
  אל תשכחו

  שיש כאלה והם לא פוליטיקאים שבאמת חושבים שכדור הארץ לא מתחמם

  השב לתגובה
 7. גרשון ארד
  גרשון ארד יוני 30 2016, 17:48
  בארני שמע בקולך

  כנראה שגם הוא מבקר באתר

  השב לתגובה
 8. יששכר מלמד
  יששכר מלמד יולי 02 2016, 21:40
  יש אצל טראמפ סכון יותר גדול

  הוא ירעיל את נשמות האנשים וזה יותר גרוע מהרעלת הסביבה

  השב לתגובה
 9. שמעון גוטמן
  שמעון גוטמן ינואר 29 2018, 17:08
  כעת טראמפ לועג לעובדת ההתחממות

  של כדור הארץ
  והוא מביא כהוכחה את גל הקור בארה"ב
  איך יתכן שמנהיג העולם כל כך רחוק מהעובדות הקריטיות

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באיכות הסביבה

יתר המאמרים במדור