JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מחשבות בעקבות ל"ג בעומר

הצעה לחגיגת ל"ג בעומר ידידותית יותר לאדם ולאדמה

מחשבות בעקבות ל"ג בעומר צילום: Emeldil en.wikipedia.org
יוני 23
10:32 2016

בשנים האחרונות יצאו הארגונים הירוקים במסע להפחית את נזקן האקולוגי של מדורות ל"ג בעומר. ראשית, הוצע לאחד אותן כדי לצמצם את מספרן. כך לדוגמה, במקום עשרות מדורות של כיתות או קבוצות גיל שונות, הומלץ לארגן מדורה אחת לשכבה או אף לכלל בית הספר, כמו גם בגופים מחולקים אחרים. כן הוצע להפחית את עוצמת המדורה. במקום מדורה שעולה עד לב השמיים, אפשר מדורה צנועה יותר, נמוכה וחמודה, ידידותית יותר לסביבה. וכמובן הזכירו לכולם לשמור על כללי מדורה ידועים, כמו למשל לא לשרוף מוצרי פלסטיק, וכן קרטון שיכול להתעופף לכל הרוחות.

ואולם נראה כי המסע לא צלח במיוחד. הכול היה יפה בתיאוריה, אך שום קבוצה לא הייתה מוכנה לוותר על מדורתה הפרטית. אז לא הורידו להבות, ולא כולם הקפידו על הכללים ולעתים אף לא כיבו מדורות כיאות. וכך היינו עדים לשריפות שנגרמו בשל כך. לא רק שעשרות ומאות מדורות בערו זו בקרבת זו, הדלקת המדורות גם הולכת ונפרשת לאורך שבוע, כבר לא מדובר רק בערב אחד, שבעבר היה המזוהם ביותר בשנה. היום יש לנו כבר כמה ימים עוקבים כאלה.

לאחרונה החלו לפקפק ברלוונטיות של מדורה ביום זה. חוקרים לא מעטים שמטו את הקרקע מתחת למיתוסים ההיסטוריים הקשורים למנהגי ל"ג בעומר. אין בכוונתי כאן להתחרות איתם, כי כבודם במקומו מונח. כמו כן, אין בכוונתי לבטל לחלוטין את חווית הילדות המכוננת הקשורה ליום זה: ההתרגשות, ההכנות, הסולידריות ואפילו… תפוחי האדמה המפוחמים, שמותירים לעתים ילדים די מתוסכלים, שחורי פנים ובגד, לכאב ראשם של ההורים.

זו הצעה פשוטה להפליא, שמנסה לשמור הן על המסורת והן על חוויית הילדות שעוברת מדור לדור, ורק משנה את האמצעי: במקום מדורת אש ענקית, מוצע הבהוב אורות. במקום עצים – נרות. נרות ארוכי להבה, שכל ילד יכול להביא, וכך להקים מעגל נרות שסביבו אפשר לחגוג את ההילולה. ואם יהיה מי שיתעקש על תפוחי האדמה השרופים, אפשר יהיה להקים ליד כל כמה מעגלי נרות, מדורה אחת קטנה מרכזית שתספק את התפודים וגם את המרשמלו המסורתי-מודרני, לכל קבוצה בתורה. כדי לקצר תהליכים, כולם יביאו תפוחי אדמה שכבר בושלו.

יהיו מי שיתקשו לקבל את ההצעה ולשנות מנהג מסורתי. אחרים יבטלוה בטענה שהיא מחקה את מנהגי החנוכה. אך אם ניגשים להצעה זו בראש פתוח, בראייה רחבה של כל המשתנים הכרוכים בסוגיה, אין לי ספק שאפשר לגלות את יתרונותיה הרבים. הנר תמיד משובב לב ומחמם לבבות, ואולי הוא יביא גאולה לישראל וישאיר את שמיה תכולים.

על המחבר / המחברת

Avatar

סמי ארגון

בהיותו בקורס חובלים נפגע בתאונה. סיים תואר ראשון בפילוסופיה ושני בפסיכולוגיה קלינית. פרסם ספר שירה ושני רומנים.

5 תגובות

 1. אתאיסט
  אתאיסט יוני 23 2016, 13:07
  סמי התמים

  דת ושמירת הסביבה הם דבר והיפוכו
  והדת היא הקובעת אצלנו

  השב לתגובה
 2. חברתי
  חברתי יוני 24 2016, 13:17
  אותי יותר מרגיזות הגנבות

  גונבים קורות עץ מבניינים ודברים דומים ושורפים אותם. ממש הפקרות. איפה החינוך? ממש בושה.

  השב לתגובה
 3. אפיקורס
  אפיקורס יוני 25 2016, 11:22
  לג בעומר הפך מציון אסון לאומי

  לאסון אקולוגי כשבאמצע מתחזקת הטקסיות הפאגנית הלאומנית שמובילים החרדים.

  השב לתגובה
 4. קטי ג'יאן
  קטי ג'יאן יוני 27 2016, 15:36
  מסכימה לחלוטין

  סמי ידידי- אני גאה בך על מאמציך האדירים למען איכות הסביבה. אני בהחלט מסכימה איתך!!! המדורות מיותרות לחלוטין! זה בעיקר למען ההורים ולא כל כך למען הילדים! נראה כי הורים מסרבים להתנתק מילדותם ןאןלי מנסים להראות להורים אחרים כמה המדורות שלהם גדולות יותר. . זה מחניק, זה מלכלך, לה מתסכל, זה סתמי, אין כאן שום ערך מוסף! מה שאתה מציע מקובל בהחלט! כולי תקווה שעוד אנשים יתמכו בדעה זו.

  השב לתגובה
 5. סמי ארגון
  סמי ארגון יוני 27 2016, 16:58
  תודה למאמינים ול "אתאיסטים"

  מודה לכל המגיבים מקרב לב, ולא רק למסכימים עם ההצעה. אל האתאיסט, ברשותך, הרשה לי לומר מתוך תמימותי כי אינך מדייק. כשאתה מציין על ד ת לאיזו דת אתה מתכוון? שהרי חג זה אינו כתוב בתורה, זהו חג לאומי שהתגבש במאוחר. פרט לזה, אם תעיין היטב בתורה תוכל למצוא הלכות רבות שקשורות לשמירת הסביבה, בין אם תזכור את הפסוק 'כי האדם עץ השדה', או את מצוות אלוהים לשמירה על גן עדן………..

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באיכות הסביבה

יתר המאמרים במדור