JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הקטסטרופה מתקרבת

לכבוד יום כדור הארץ

הקטסטרופה מתקרבת commons.wikimedia.org
מאי 01
11:05 2017

ב-22 באפריל מציינים בכל העולם את יום כדור הארץ. ביום זה בשנת 1970 יצאו מאות אלפי מפגינים לרחובות ארצות הברית למחות על ההידרדרות במצב הסביבה. אחרי שנים של הזנחה פושעת החל הציבור האמריקני לזהות את זיהום הנחלים והאגמים, את איכות האוויר הירודה בערים הגדולות, את הפגיעות בבריאות כתוצאה מחשיפה לפסולת של חומרים מסוכנים ועוד ועוד. הנשיא הרפובליקני דאז ניקסון לא נשאר אדיש והקים את הסוכנות להגנת הסביבה – ה-EPA, ועם השנים הפכה זו לארגון הממשלתי הגדול והמקצועי ביותר בעולם. בעקבות ארה"ב הלכו מרבית מדינות העולם והקימו גופים ממשלתיים ואקדמיים וארגונים לא-ממשלתיים, ואלה הביאו לשיפור משמעותי ביותר של מצב איכות הסביבה, כמובן בעיקר במדינות המפותחות.

גם ישראל הייתה שותפה למאמץ. בשנת 1973 החליטה הממשלה להקים את ה"שירות לשמירת איכות הסביבה", שהפך במשך השנים למשרד לאיכות הסביבה. אין ספק שמאז חל בארץ מהפך בכל הקשור לנושאי הסביבה: איכות האוויר שופרה ועומדת בתקנים, הים נוקה ואין הזרמות של שפכים, הרוב המכריע של השפכים, הפסולת והפסולת הרעילה מטופלים כיאות, שיקולי סביבה נכללים בהחלטות גופי התכנון ואפשר לומר כי האזרח הישראלי זוכה לחיות ברמת איכות סביבה בין הגבוהות בעולם.

בנושא אחד לא הצליחה עד עכשיו התנועה הסביבתית הן בעולם והן בארץ להגיע להישגים נאותים: השינויים החלים באקלים העולם, בעיקר כתוצאה מפליטות של מערכות האנרגיה והתחבורה. מאז אמצע שנות ה-80 של המאה הקודמת אנו מודעים לכך שפליטות לאטמוספרה, בעיקר של הגז דו-תחמוצת הפחמן, גורמות לאפקט חממה ולשינויים משמעותיים באקלים כדור הארץ. לפני התחלת המהפכה התעשייתית היה ריכוז הגז הזה באטמוספרה 280 חלקים למיליון (חל"מ); בשבוע שעבר נרשם שיא חדש של 410 חל"מ. אין ספק שתופעת שינויי האקלים היא הסכנה הגדולה ביותר שמרחפת על הציוויליזציה שלנו. בתוך שנים מספר היא יכולה להביא לשינויים כאלה שלא יאפשרו להמשיך לקיים חיים על פני הכדור כפי שאנו מכירים אותם כיום.

שלא יהיה כל ספק בנושא – אין שום גורם אחר, לא מלחמות ולא מהפכות ולא אי שקט חברתי, שנושאים בחובם סכנה אמתית כל כך כמו נושא שינויי האקלים. מוות, רעב, מחלות, הצפות, בצורות, פגיעות בתשתיות – כל אלה ילכו ויתגברו עם השנים ויפגעו בכל תושבי הכדור.

בוועידת פריז שהתקיימה בסוף שנת 2015 הגיעו מדינות העולם להסכמות בדבר הדרכים שיש לנקוט כדי למנוע את הקטסטרופות האלה. יש מדינות שכבר החלו בפעולות משמעותיות. רק חשבו על כך כי בשבוע שעבר בבריטניה, מולדת הפחם, נרשם יום אחד שבו לא היה כלל שימוש בפחם לייצור חשמל. בשנת 2012 40% מהחשמל בבריטניה היה מיוצר באמצעות פחם, בשנה שעברה ירד שיעור זה ל-6% ותוך שנים אחדות יופסק השימוש בו לחלוטין.

לאחר הסכם פריז הייתה אופטימיות מסוימת בעולם כי אנו עומדים בפני שינוי משמעותי בהתנהלות המדינות בנושא זה. ואז באו הבחירות בארה"ב שהעלו לשלטון מפלגה שאינה מאמינה כי פעילות האדם היא הגורמת לשינויים באקלים ונשיא האומר כי כל הנושא הוא "פרובוקציה סינית".

הפעולות הראשונות של הנשיא הנבחר היו לקצץ בתקציבי ה-EPA, לבטל תקנות להפחתת פליטות מתחנות כוח שפרסם הנשיא אובמה ולתת הנחיה גורפת להרחיב את השימוש בפחם ולהפסיק להקצות לנושא הסביבתי מקום חשוב בתהליכי קבלת ההחלטות של הממשל הפדרלי. עדיין קשה לדעת אם הוא יצליח להסיג אחורה את הישגי כל הממשלים שהיו לפניו, אבל אין ספק שפעולות אלה עלולות לגרום לנסיגה חמורה בהתקדמות העולמית בטיפול בנושא.

ומה אצלנו: למרות כל החלטות הממשלה והבטחות הנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל להגיע לייצור של 20% מהחשמל באמצעות מקורות חלופיים עד שנת 2020, בשנה החולפת הגיע ייצור החשמל באמצעות מקורות שאינם מבוססים על דלק לשיא של 2.6%! כל מי שיכול היה להפריע להתקדמות הנושא עשה זאת: משרד האנרגיה ורשות החשמל, גופי התכנון ואפילו חלק מהגופים הירוקים וכמובן ועד עובדי חברת החשמל – כל אלה חסמו את התקדמות הנושא. אמנם ייצור חשמל באמצעות פחם ירד מ-60% ל-35% כתוצאה מהשימוש בגז, אבל גם השימוש בגז טבעי גורם לפליטות גזי חממה.

עצוב מאוד לראות שישראל, שהייתה המדינה הראשונה בעולם להשתמש בשמש לצורכי חימום מים ופיתחה טכנולוגיות להקמת תחנות כוח סולריות שנמכרו לארצות חוץ, דווקא היא מפגרת עד אימה אחרי מדינות כמו אנגליה או גרמניה, שיש בהם הרבה פחות ימי שמש.

לכבוד יום כדור הארץ של שנת 2017 צריכה לצאת מהציבור הישראלי קריאה חד-משמעית וברורה: יש להפסיק בהקדם את השימוש בפחם. על גופי הממשל להפסיק להפריע להקמת מתקנים לייצור חשמל ממקורות חלופיים ולתת יד חופשית לכל המעוניין לעשות זאת. יש לחייב את חברת החשמל להתאים את רשת ההולכה כדי לקבל את כל היצרנים האלה. יש להשתמש בגז טבעי כדלק ביניים עד להשגת המטרה של 100% ייצור חשמל סולרי ובמקביל להשתמש בגז הטבעי לייצור מימן, שהוא דלק העתיד הן לתחבורה והן לייצור חשמל.

אין לתת לאינטרסנטים כמו ועד עובדי חברת החשמל להכתיב את מדיניות האנרגיה של ישראל. כל בית וכל מכונית יכולים לייצר חשמל הן לצרכיהם והן לשילוב ברשת החשמל הכללית. רק כך תוכל ישראל להשתלב במאמץ העולמי למניעת פגיעה אנושה בציוויליזציה ולהתוות את הדרך לקראת מניעת הקטסטרופה.

 

על המחבר / המחברת

אורי מרינוב

אורי מרינוב

עורך מדור: איכות הסביבה. פרופסור , לשעבר המנכ"ל הראשון של המשרד לאיכות הסביבה, ראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה, מרצה וחוקר בבית הספר לקיימות של המרכז הבינתחומי, הרצלייה. יועץ סביבתי לכמה מהפרויקטים הגדולים בארץ. לאחרונה פרסם את הספר "להיות או לא להיות" על הקמת המִנהל הסביבתי בישראל.

9 תגובות

 1. צ.
  צ. מאי 01 2017, 14:44
  ממש מדכא

  אנשים מנסרים את הענף עליו הם יושביל וממשיכים כאילו כלום.

  השב לתגובה
 2. א רהם שטרית
  א רהם שטרית מאי 02 2017, 14:43
  עולם מטורף

  לאף אצד לא איכפת והורסים את העתיד. זה בדיוק התפקיד של מנהיגים. תראות קדימה.

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני מאי 02 2017, 16:37
  לפרופ' מרינוב הנכבד

  תודה על מאמר מצוין. בכוונתי להציע אותו לקריאת חובה ל- 107 סטודנטים שלומדים בקורס שלי על אפריקה ואף להודיע להם שתהיה שאלה במבחן השנתי על מאמר זה.
  המאמר פותח כיוון חשיבה שמראה שחלק מהסיבות לבריחה מאפריקה לכיוון אירופה קשורות עם מצב קטסטרופאלי של איכות הסביבה בחלק נכבד מארצות אפריקה.
  אגב כך – שמתי לב שפרןפ' מרינוב מציין שדווקא בישראל התושבים זוכים לחיות באחת הסביבות האיכותיות ביותר. למדתי.

  השב לתגובה
 4. מנחם ל.
  מנחם ל. מאי 03 2017, 14:02
  נשמע כמו נבואת זעם

  שעומדת להתגשם
  אוי ואבוי

  השב לתגובה
 5. יהורם כהן
  יהורם כהן מאי 05 2017, 12:35
  הערכים שמוביל טראמפ הם אנטי סביבה

  השכלה ונאורות נחוצים לשם כך והמנהיג החדש מייצג את ההיפך הגמור

  השב לתגובה
 6. עופרה צדוק
  עופרה צדוק מאי 12 2017, 12:44
  הקטסטרופה מתקרבת

  ואת החברה מטריה קבוצת הכדורגל של ברצלונה

  השב לתגובה
 7. חגית
  חגית מאי 24 2017, 11:49
  האיש הפשוט לא רואה ההבדלים

  בדיוק בשביל זה יש מנהיגים
  אבל גם בניהם יש כאלה שכלום חוץ ממה שנוגע אליהם לא מעניין אותם

  השב לתגובה
 8. יגאל ברוש
  יגאל ברוש ינואר 02 2018, 20:01
  סליחה שאני מצטט את טרמפ

  האם הכפור בארצות הברית כמעט ללא תקדים היה קורה אם כדור הארץ היה באמת מתחמם?

  השב לתגובה
 9. צביה ניר
  צביה ניר מרץ 20 2018, 19:07
  עוד יום כדור הארץ מגיע

  ומה השתנה?
  כלום!
  העולם שלנןו ושל ילדינו נהרס מתוך אדישות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באיכות הסביבה

יתר המאמרים במדור