JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

"לעולם לא נסלח לכם"

בעקבות נאומה של הנערה השוודית באו"ם

"לעולם לא נסלח לכם" פרופסור אורי מרינוב
ספטמבר 30
09:30 2019

"לעולם לא נסלח לכם", אמרה השבוע גרטה תונברג, נערה שוודית בת 16, בנאומה באו"ם בעצרת שעסקה בנושא התחממות כדור הארץ. לפני כשנה החלה גרטה במסע שנועד לעורר את דעת הקהל בעולם לנושא. אין ספק שלפעילותה בעולם הייתה השפעה גדולה הרבה יותר מאשר נאומה בעצרת האו"ם. מיליוני אנשים, בעיקר צעירים, במדינות רבות ברחבי העולם יצאו להפגין ברחובות, ודרשו לשנות את מדיניות ממשלותיהם בנושא הסביבה.

למרות הדברים הקשים שהטיחה גרטה בנציגי האו"ם, יש להניח כי דבריה התקבלו בחיוך, בציניות ובמילות אהדה ריקות מתוכן. חשוב לציין כי נציגי המדינה הפולטת גזים (לנפש) יותר מכל מדינה אחרת בעולם, ארצות הברית, אפילו לא ביקשו את רשות הדיבור כדי לנאום בעצרת בנושא ההתחממות.

כמי שהשתתף בכמה וכמה מפגשים דומים, אני יכול להעיד מכלי ראשון, כי הרוב המכריע של המשתתפים במפגשים מעין אלה מקבלים את התחזיות הקשות המושמעות בפניהם, על מה שעתיד להתרחש בעולם בשנים הקרובות, באדישות, בזלזול ואפילו בגיחוך. במקרה שלפנינו, לא התביישו חלק מהנציגים להשמיע הערה על כך שגרטה אובחנה כמי שנמצאת על הרצף האוטיסטי. והיא באמת לא הבינה איך דבריה על הכחדת המין האנושי, התקבלו בצחוק על ידי הקהל.

יש לי חדשות עבור אלה שנכחו באולם, וגם עבור אחרים כגון נשיא ארצות הברית, שהתייחסו לנאומה של הנערה משוודיה בגיחוך ואדישות במקרה הטוב, וכאל דברי בלע במקרה הגרוע יותר. גרטה בוודאי מעודכנת הרבה יותר טוב מהם במצבו האמיתי של כדור הארץ, ואף יודעת ומבינה את משמעות ההימנעות מפעילות למניעת ההתחממות. היא קראה את הדוחות של הפאנל הבין-ממשלתי של האו"ם (IPCC), וכן את המאמרים הרבים שהתפרסמו בעולם בשנים האחרונות בנושא, ובניגוד למנהיגי העולם, היא מתייחסת לתחזיות העגומות האלה ברצינות רבה.

בנאומה הקריאה גרטה מאמר קצר שהופיע השבוע בגרדיאן הבריטי. במאמר שלווה בכמה גרפים פשוטים ומובנים לכול, נכתב כי הסיבה העיקרית להתחממות היא העלייה המתמדת בפליטות של דו-תחמוצת הפחמן לאטמוספירה. מאז שהחלו המדידות של הגז הזה, עלה ריכוזו מ-280 חל"מ ל-415 חל"מ, וזאת בעיקר עקב שריפת דלקים מאובנים המכילים פחמן כלומר פחם, נפט וגז. סיבה נוספת לעלייה בריכוז הגז, נובעת משריפת היערות, בעיקר בדרום אמריקה ובאינדונזיה.

בימים אלה מתחוללות אלפי שריפות המכלות מיליוני דונמים של יער, בעקבותיהן חלה עלייה בטמפרטורה הממוצעת העולמית של יותר ממעלה אחת. עלייה זו גורמת לשורה ארוכה של אירועים אקלימיים קשים כולל סופות, בצורות, המסת קרחונים בגרינלנד, בהימליה, באנדים, באלפים ובקטבים. המסה זו גורמת לעליית פני המים באוקיאנוסים. בדוח שפורסם השבוע על ידי IPCC, נמסר כי עליית המים תגרום בעתיד הלא רחוק לנזקים של טריליוני דולרים, להצפות של ערים ולהגירה של מיליוני אנשים. לדעת מחברי הדוח עלייה של בין 29–59 ס"מ תקרה בכל מקרה גם אם ינקטו כבר עכשיו, את כל האמצעים הנדרשים להפחתת פליטות גזי החממה. אחד מכל חמישה אנשים יגורו בערים מוצפות במי הים.

במאמר בגרדיאן נמסר גם על כמה מגמות חיוביות של השנים האחרונות. העיקרית שבהן היא העלייה משמעותית בשימוש בשמש וברוח כמקור אנרגיה. ירידת מחירי מערכות אנרגיה אלה מתחת למחירי האנרגיה המופקת מפחם וגז, לצד עלייה במודעות, בעיקר במערב אירופה, הביאו לצמיחה, אם כי לא מספיקה, בייצור חשמל ממקורות שמש ורוח. כמו כן נצפית עלייה בייצור ובמכירה של מכוניות היברידיות וחשמליות וכן ירידה משמעותית במחירי הסוללות לאגירת אנרגיה.

חשוב להדגיש: כל הפרסומים בנושא הפתרונות הנדרשים למניעת ההתחממות כגון הפחתת האוכלוסייה העולמית, שינויים באספקת המזון והפחתת צריכת הבשר, הורדת השימוש במוצרי צריכה למיניהם, הם פתרונות ראויים, אבל הרבה פחות מעשיים וללא השפעה מיידית על המצב. ה"פתרונות" הכביכול טכנולוגיים, כגון הפחתת קרינת השמש, הפרחת חלקיקים לאטמוספרה או השימוש באנרגיה גרעינית, הם מסוכנים לשלום העולם ואסור אפילו להעלותם לדיון רציני.

הפתרון המהיר ביותר ובעל הסיכויים הטובים למנוע את עליית הטמפרטורה הממוצעת ביותר משתי מעלות, הוא מעבר מהיר ככל שניתן לשימוש בשמש וברוח ליצירת חשמל, והשימוש במימן לתחבורה.

גרטה תונברג אמרה השבוע בזעם לנציגי מדינות העולם: "אנחנו לפני הכחדה עולמית ואתם חושבים רק על כסף". היא כמובן צודקת. כמוה חושבים עוד מיליוני אנשים. לציוויליזציה שלנו יש רק סיכוי אחד: שמקבלי ההחלטות יבינו כי הנזקים הכלכליים הצפויים להם כתוצאה מנזקי ההתחממות, עולים לאין ערוך על העלויות הכרוכות במעבר מכלכלת פחמן לכלכלת שמש.

על המחבר / המחברת

אורי מרינוב

אורי מרינוב

עורך מדור: איכות הסביבה. פרופסור , לשעבר המנכ"ל הראשון של המשרד לאיכות הסביבה, ראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה, מרצה וחוקר בבית הספר לקיימות של המרכז הבינתחומי, הרצלייה. יועץ סביבתי לכמה מהפרויקטים הגדולים בארץ. לאחרונה פרסם את הספר "להיות או לא להיות" על הקמת המִנהל הסביבתי בישראל.

13 תגובות

 1. שלום חסון
  שלום חסון ספטמבר 30 2019, 15:18
  אולי אנחנו המבוגרים

  נלמד מנערה צעירה ונתחיל לעסוק ברצינות בסוגיות הקיום הסביבתי. הרי האסון מתקרב ואנחנו עוצמים עיניים וכאילו לא רואיםם.

  השב לתגובה
 2. עדינה נחמני
  עדינה נחמני ספטמבר 30 2019, 20:17
  כל הכבוד לד"ר מרינוב

  ולכל מי שממשיך להלחם לגד ההתחממות של עולמנו. בנפשנו היא.

  השב לתגובה
 3. שילה
  שילה ספטמבר 30 2019, 22:41
  תשאלו את טראפ

  לדעתו אין בכלל התחממות
  אתם לא מאמינים לנשיא ארה"ב?

  השב לתגובה
 4. אהרון צביאלי
  אהרון צביאלי אוקטובר 02 2019, 11:30
  העובדה שנערה צעירה הסעירה את העולם

  מוכיחה שחובה על כולנו להרתם ולעשות. זה אפשרי. ואם המונים יפעלו זה גם יעזור.

  השב לתגובה
 5. אבשלום דגני
  אבשלום דגני אוקטובר 02 2019, 12:34
  הבעיה הגדולה ממנה מתעלמים

  מדובר בנזקים שחלק משמעותי מהם לא יהיה ניתן בכלל לתקן. פשוט אסון שמקורו באטימות מטומטמת של מנהיגים.

  השב לתגובה
 6. חן פרלמוטר
  חן פרלמוטר אוקטובר 02 2019, 14:37
  עבודת קודש

  ממש

  השב לתגובה
 7. למגיבים היקרים
  למגיבים היקרים אוקטובר 02 2019, 17:46
  קצת שיווי משקל בהערכת הנושא לא תזיק.

  אנו לא נמצאים לפני הכחדה עולמית. נאומה של הנערה השוודית עורר גיחוך כי היו בו אלמנטים מגוחכים. הנה לא עבר שבוע וכבר התקשורת עברה לקרקר על נושאים אחרים.
  נכון – ישנן בעיות מסוימות בתחום השמירה על איכות הסביבה.
  נכון – תמיד ניתן לעשות יותר בתחום זה.
  הבעיה העיקרית היא הריבוי העצום של המין האנושי על פני הכדור. במערב הריבוי נעצר. בעולם השלישי ובעיקר בארצות מוסלמיות קשה לעצור את צמיחת האוכלוסייה.

  השב לתגובה
 8. חגית שלום
  חגית שלום אוקטובר 03 2019, 17:24
  כמו אנשים שיש להם רכוש משותף

  וכולם מאבדים אותו בגלל מריבות פנימיות. זה הרי העולם של כולנו.

  השב לתגובה
 9. יורם זינגר
  יורם זינגר אוקטובר 04 2019, 13:16
  הכבוד לד"ר מרינוב שלא מפסיק להשמיע קול

  בנושא החיוני של איכות הסביבה. תראו כמה אף אחד בכלל לא איכפת לו הנושא ואפילו אף אחד לא רוצה להיות שר בנושא הכל כך חשוב.

  השב לתגובה
 10. לורה
  לורה אוקטובר 04 2019, 19:38
  הדורות הבאים לא יסלחו לנו

  ובצדק
  איך נסביר את האדישות שלנו
  שרק מעודדת את הפגיעה באיכות הסביבה

  השב לתגובה
 11. ריטה שיפמן
  ריטה שיפמן אוקטובר 14 2019, 13:36
  מוזר שנערים ונערות בעולם מגלים איכפתיות

  והמבוגרים כלום!

  השב לתגובה
 12. אביעד נצר
  אביעד נצר אוקטובר 23 2019, 09:26
  אפשר לדרג את רמת המדינות

  לפי מדד המחאות כנגד הפגיעה באיכות הסביבה
  וזה לא מפתיע שבמדינת ישראל המחאה בתחום זה כמעט ולא קיימת

  השב לתגובה
 13. שלמה נאמן
  שלמה נאמן מרץ 28 2020, 21:18
  ולי יש הרגשה שלפחות בעקיפין

  הקורונה קשור לפגיעה באיכות הסביבה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באיכות הסביבה

יתר המאמרים במדור