JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

לוויתן כזה עוד לא היה

אסדת לוויתן – היסטריה לאומית

לוויתן כזה עוד לא היה צילום:Stephen (danrandom) from UK Flickr he.wikipedia.org
ינואר 03
09:30 2020

ראשית, הערה אישית: למשך מספר חודשים, בראשית הדרך, שימשתי יועץ לקבוצת המתנגדים למיקום אסדת הגז. מסיבות כאלה ואחרות הפסקתי את מתן הייעוץ לאחר זמן קצר.

במשך יותר מ-50 שנה שבהן אני עוסק בנושאי איכות הסביבה, לא היה כדבר הזה. ממש היסטריה רבתי של תושבים, שקמו יום אחד ועזבו את מקום המגורים שלהם ונסעו עם ילדיהם לתל אביב כדי, כדבריהם, למנוע הרעלה כתוצאה מנידוף הגזים באסדת הטיפול של הגז המופק מבאר לוויתן. בתל אביב הם הפגינו ליד משרדי הממשלה שבהם הם "איבדו כל אמון".

לאורך כל השנים היו אירועים סביבתיים שמשכו את תשומת ליבם של אמצעי התקשורת, אבל להערכתי אף אחד מהם לא הגיע לממדים של אירוע זה. אי אפשר היה להימנע מלשמוע, לראות או לקרוא על "האסון הסביבתי" העומד להתרחש לאורך חופי ישראל ועתיד להרעיל את כל תושבי האזור. נציגי התושבים התריעו על כך שמשרדי הממשלה, ובמיוחד כמובן המשרד להגנת הסביבה, אינם דואגים להם, ומאשרים לחברת "נובל אנרג'י" לנדף כמויות עצומות של גזים רעילים. התושבים אמרו שהם עומדים לנטוש את בתיהם מפחד הזיהום העומד לנחות עליהם.

יש לומר שבדרך כלל זכו התושבים הזועמים ליחס אוהד מהעיתונאים שראיינו אותם, ואילו נציגי המשרד להגנת הסביבה יצאו לכאורה נזופים על שאינם דואגים לתושבים ולילדיהם. לא נעשה כל מאמץ רציני לבחון את עמדת המשרדים, לבדוק אם המצב באמת נורא כל כך ואם יש צדק בדבריהם. האזנתי לתכנית רדיו אחת ששודרה לאחר שהנידוף מהאסדה הסתיים, והתברר שלא הייתה כל עלייה בריכוז הבנזן, אחד מהגזים הרעילים שנפלט בתהליך. אבל המראיינים לא השתכנעו, המשיכו לראיין את אחד התושבים בהזדהות מוחלטת עם דבריו ההזויים, ואילו את מנהל המחוז של המשרד להגנת הסביבה המשיכו להתקיף, אף על פי שעמדת המשרד התבררה כנכונה ולא נוצר כל זיהום חריג במהלך הנידוף.

יש להבהיר מספר דברים עקרוניים:

 • הגז הטבעי הוא דלק מחצבי. ככזה הוא מכיל פחמן ובשריפתו נפלטים גזי חממה. הוא עצמו גז חממה הפעיל פי יותר מ-20 מדו תחמוצת הפחמן. זה נכון שהוא פחות מזהם את האוויר מפחם או נפט, ולכן יש להשתמש בו כדי להפסיק מהר ככל האפשר את השימוש בתחנות הפחמיות בחדרה ובאשקלון. אבל בעתיד הלא רחוק יהיה צורך להפסיק גם את השימוש בגז.
 • עבודות מחקר שנערכו במספר מקומות בעולם מצביעות על כך שהשימוש בגז טבעי לייצור חשמל גורם לפליטות גזי חממה לא פחות מאשר השימוש בפחם. לכן כל הפרסומים על היתרונות העצומים של אתר לוויתן מבחינת איכות הסביבה, אינם נכונים. יש לגז יתרון אבל לטווח קצר בלבד.
 • אין מצב של אוויר נקי לחלוטין. בכל מקום ובכל זמן, האוויר מזוהם במידה כזאת או אחרת. כדי לבחון אם האוויר מתאים לנשימה אנו משתמשים בתקנים. עבור רוב המזהמים יש תקן הקובע מה הוא הריכוז המותר של המזהם באוויר הננשם. את הריכוזים האלה מודדים באמצעות מכשירי ניטור, שבעזרתם יכול מקבל ההחלטות לדעת מה איכות האוויר באזור המנוטר.
 • כל עוד אין חריגות מהתקן, לא נשקפת סכנה לציבור. חשוב לדעת כי בישראל מספר תחנות הניטור הוא מהגבוהים בעולם. יש תחנות מסביב לכל מקור זיהום גדול, כגון תחנות כוח, והנתונים מועברים בזמן אמת למערכת ממוחשבת ואמינה המנוהלת על ידי המשרד להגנת הסביבה. מסביב לאסדת הטיפול של לוויתן הוצבו שבע תחנות ניטור.
 • גורם נוסף שיש להביא בחשבון בבחינת נושא זיהום האוויר הוא גורם הפיזור. כאשר המזהמים נפלטים לאוויר, הם מתפזרים באטמוספירה במהירות התלויה כמובן במזג האוויר, בעוצמת הרוחות ובכיוונן. כדי לחזות את מהירות הפיזור פותחו במשך השנים מודלים ממוחשבים, שאמנם לא תמיד מדייקים אך בהחלט עוזרים לתהליך קבלת ההחלטות.

עקבתי מקרוב אחר ריכוזי המזהם בנזן שנפלט בתהליך הנישוב. הנתונים הופיעו באתר של המשרד להגנת הסביבה וכן באפליקציה שהמשרד בנה. הריכוזים נמדדו כל שעה במשך כל היום. באף אחת מהמדידות לא נרשם ריכוז המתקרב אפילו לתקן של מזהם זה. הפאניקה וההיסטריה היו מיותרות לחלוטין. נכון שכאיש סביבה אני תמיד שמח לעירנות גבוהה של הציבור לנושא, אך קיצוניות וחוסר מקצועיות מפריעים ואף עלולים לגרום לנזק תדמיתי.

חשוב להיות ערניים, טוב ללמוד את הנושא, לחשוף שגיאות או מחדלים של הרגולטורים, אך כדי למנוע נזקים יש לעשות זאת מתוך הבנה וידע ולא מתוך בורות והיסטריה.

על המחבר / המחברת

אורי מרינוב

אורי מרינוב

עורך מדור: איכות הסביבה. פרופסור , לשעבר המנכ"ל הראשון של המשרד לאיכות הסביבה, ראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה, מרצה וחוקר בבית הספר לקיימות של המרכז הבינתחומי, הרצלייה. יועץ סביבתי לכמה מהפרויקטים הגדולים בארץ. לאחרונה פרסם את הספר "להיות או לא להיות" על הקמת המִנהל הסביבתי בישראל.

18 תגובות

 1. דליה נודלמן
  דליה נודלמן ינואר 03 2020, 10:31
  מכל המאמרים שקראתי על הנושא החשוב

  זה הכי מיושב, הכי מעוגן בידע, הכי לא מתלהם,מביא את כל ההבטים. תודה לכותב המומחה.

  השב לתגובה
 2. יובל חדד
  יובל חדד ינואר 03 2020, 11:59
  הופתעתי ללמוד שהגז מזהם כל כך

  בניגוד לפרסומות בטלויזיה של הגופים האינטרסנטים שטוענים שזה יביא פתרון לפגיעה באיכות הסביבה.

  השב לתגובה
  • ליובל חדד
   ליובל חדד ינואר 03 2020, 14:11
   קרא את המאמר עוד פעם

   חוששני שלא הבנת את הנכתב במאמר. כותב בעל הסמכא המוביל במדינת ישראל בחיוב רב על השימוש בגז במקום פחם. גם השימוש בגז מזהם – אבל פחות במידה משמעותית.

   השב לתגובה
 3. יפתח
  יפתח ינואר 03 2020, 16:48
  אז מסתבר שישי גז

  מסתבר שכבר מוכרים אותו לחו"ל
  מסתבר שזה גם פחות בעייתי מהצעקות של כמה שכנים
  אז לא הכל כל כך רע
  יש גם חיובי אצלנו

  השב לתגובה
  • ליפתח
   ליפתח ינואר 03 2020, 20:38
   יפה כתבת

   יש גם חיובי אצלנו. והרבה חיובי. אפילו את סולימני האמריקאים הרגו בשבילנו.

   השב לתגובה
 4. עודד ניב
  עודד ניב ינואר 04 2020, 16:24
  פחד מוכר עיתונים

  פחד מן הלא מודע, הוא הרגש,שהכי קל להתחבר אליו.
  התקשורת חיה ונושמת מהפחדות. 95% מההפחדות לעולם לא ייקרו. אבל זה מה שאנשים יקראו. ולכן יש אינטרס לתקשורת לנפח פחדים וחרדות שווא.

  השב לתגובה
 5. בני רומנו
  בני רומנו ינואר 04 2020, 18:13
  מדאיג

  מדאיג כי סתם נכנסים לפאניקה ללא סיבה מוצדקת
  מדאיג שלא מודאגים ממה שצריך להדאיג

  השב לתגובה
 6. זהר רפאלי
  זהר רפאלי ינואר 04 2020, 22:46
  נכון, אבל...

  עם כל הכבוד לכותב, ויש לי הרבה כבוד לחוקרים, שגם עבדו בשרות המדינה. אכן ביום שלישי היתה הצגה שאיפשר לכבוד השר שטייניץ לומר שהחלה הגעת גז מאתר לוויתן ב-2019… אך לצערנו השמחה היתה מוקדמת, כי דווקא למחרת נראו (במצלמה טרמית) פליטות של חומרים שונים בכמויות גדולות בהרבה מהיום האמיתי, מבלי שאיש קבל על כך מידע מקדים. משרד איכות הסבחבה עדיין בודק…. ומשום מה דווקא באותו זמן כל 7 המנטרות שאכן הוצבו לא פעלו מסיבות שונות השמורות בידי המפעילים… למזלנו היתה רוח מזרחית כך שיתכן וגם אילו פעלו – לא הגיעו לחוף ולא ניתן היה לנטרם.

  השב לתגובה
 7. תומר
  תומר ינואר 04 2020, 23:01
  אזרח מבולבל

  אני ממש לא מבין, אם הגז מליוותן אמור להחליף את התחנה הפחמית בחדרה, אז למה פורסם שהתחנה תיסגר רק ב2025?

  השב לתגובה
  • ניסים
   ניסים ינואר 06 2020, 10:00
   לאזרח המבולבל

   ראשית, חשוב לראות את לוויתן פועל ומוכיח אמינות אספקה במשך זמן.
   שנית, מדובר על הסבה של תחנות הכח הפחמיות של חברת החשמל לגז. תהליך זה ייעשה בהדרגה, יחידה/מספר יחידות בכל פעם בכדי לראות שנעשה כראוי. היחידה האחרונה תוסב בשנת 2025 ואז לא יהיה ייצור בפחם בכלל.

   השב לתגובה
 8. מיכל שתקאי
  מיכל שתקאי ינואר 04 2020, 23:46
  כן, אבל...

  תודה על ההארה לגבי חסרונותיו של הגז הטבעי – זאת למול הפרופגנדה הלא נגמרת של משרד האנרגיה ושותפות הלוויתן. חשוב להבין שמחאת האזרחים נובעת מהסתרות ומחדלים מתמשכים- מפליטות בזן ומפליטות תמר, מפוסטים שמספרים שאסדות בים תורמות לאיכות הסביבה ולדגים, מאי המוכנות למקרה שפך, מהסתרת הרכב הגז והקונדנסט במאגרים. מדובר בפרוייקט פטרןכימיה ענק ומזל שקם קול צעקה. הלוואי שדאגותינו לא יתגשמו אך הנסיון עם חברות פטרןכימיה בארץ ובעולם לא מעודד…

  השב לתגובה
 9. מ
  מ ינואר 05 2020, 12:12
  תמיד יש את החמוצים

  שמנסים לקלקל כל בשורה טובה

  השב לתגובה
 10. רמונה
  רמונה ינואר 06 2020, 10:44
  מאמר ראוי מאוד

  מעניין. מלמד. תודה.

  השב לתגובה
 11. תמי צוהר
  תמי צוהר ינואר 07 2020, 13:00
  מעניין שעדיין אין הסכמה

  וכל צד אוחז בעמדתו

  השב לתגובה
 12. עין צופיה
  עין צופיה ינואר 07 2020, 16:53
  מי בכלל בממשלה שם לב לאיכות הסביבה

  כל אחד רואה רק סנטימטר לפני האף שלו

  השב לתגובה
 13. תושב האזור
  תושב האזור ינואר 08 2020, 08:54
  אין ספק

  שהשיקול האחרון אם בכלל של הממשלה הנו איכות הסביבה ובריאות הציבור

  השב לתגובה
 14. אורן נווה
  אורן נווה ינואר 23 2020, 12:23
  כך צריך

  מבקרים כשצריך
  נותנים אמירה חיובית כשמגיע

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באיכות הסביבה

יתר המאמרים במדור