JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כשהקואלה צמאה

השריפות באוסטרליה צריכות להטריד את העולם כולו

כשהקואלה צמאה דבי קאופמן
ינואר 23
09:30 2020

בעוד שאמריקה הגדולה מתמודדת עם האיום האיראני, בצידו השני של העולם מיליוני חיות מקפחות את חייהן כתוצאה משריפות ענק ביבשת אוסטרליה. כרגע האסון נוגע בעיקר לחיות ופחות לנפשות אדם, אך מחר הוא עלול להתברר גם כקטסטרופה אנושית. כבר כעת נאלצים בני האדם לנשום אוויר מזוהם כתוצאה מריבוי שריפות.

בניגוד לאיום האיראני, שכולם מצפים לו ונערכים אליו, לאיום הסביבתי לא מצפים משום מה, והעולם לא מוכן לקראתו. לכו תסבירו לאדם שהסביבה זה העתיד שלנו. שאם לא נשמור עליה נמות. פשוט כך, נורא ככל שיישמע.

לטבע חוקים משלו, והוא צריך הגנה, בוודאי בעת כתיבת שורות אלו, כשענני עשן סמיכים מכסים בשכבה עבה של זיהום אוויר מסוכן ורעיל את הערים הגדולות באוסטרליה, ולמעשה את אוסטרליה כולה וגם את ניו זילנד. מבחינה גיאוגרפית ובהתחשב במערך הרוחות העולמי, למזהמי אוויר אלה כנראה תהיה השפעה ארוכת טווח שתגיע לעוד מרחבים על פני הגלובוס.

ספק אם מישהו ניבא את השריפות שמשתוללות בימים אלו באוסטרליה ואת האבדות האיומות שנלוו אליהן. ממש כפי שלא יכולנו לנבא את מותם של סתיו הררי ודין שושני, שניספו באופן מזעזע מטביעה במעלית כתוצאה מטירוף מזג אוויר ורשלנותו של האדם בבניית תשתיות ראויות לימים של מזג אוויר פרוע שכזה. אבל משני האירועים אנו למדים שהסבל האוסטרלי עלול להכות את העולם כולו, ובפרט את אותן מדינות שמזלזלות בהשפעת האדם על שינויי האקלים.

קחו למשל את אמריקה הגדולה. הנשיא טראמפ הוא אחד המנהיגים החשובים ביותר בעולם, ואולי הוא מצהיר כי הוא מאמין בשינויי אקלים, אך דיבורים לחוד ומעשים לחוד. הוא החליט לפרוש מאמנת פריז, שעליה חתם הנשיא לשעבר ברק אובמה. הסכם פריז הוא הסכם שנחתם בין מדינות האו"ם ועוסק בשינויי האקלים הנרשמים ברחבי הגלובוס. מטרתו לקיים שיח בין-לאומי ולהחדיר את המודעות לנושאי סביבה, בהם פליטות גזי חממה, ואף לנקוט צעדים מעשיים לשיפור. למשל צעדים להפחתת גזי חממה אמורים לכלול בניית מנגנונים כלכליים לתמיכה בהפחתות ופיתוח מנגנוני פיצוי למדינות שנפגעות משינויי אקלים – כדוגמת הסיפור האוסטרלי.

טראמפ עדיין לא חזר מפרישתו מההסכם, גם לא אחרי הדו"ח שפרסם הממשל האמריקני לפני כשנה, שבו נטען כי שינויי האקלים עלולים לפגוע בכל תחומי החיים, החל בבריאות הציבור, דרך התשתיות האמריקניות ועד ליכולת הייצור החקלאי. "ככל שיימשך הגידול בשיעור פליטת גזי החממה בהיקפים היסטריים, ההפסדים השנתיים בחלק מהסקטורים הכלכליים צפויים להגיע למאות מיליארדי דולרים עד סוף המאה – יותר מהתוצר המקומי הגולמי הנוכחי של מדינות רבות בארצות הברית", נכתב באותו דו"ח כאות אזהרה. כעת נראה שאזהרות אלו יתממשו ביבשת האוסטרלית.

בינתיים אמריקה הגדולה ממאנת להצטרף למאבק העולמי בשינויי אקלים, וגם אוסטרליה אינה מעורבת כפי הדרוש. היא אמנם חברה בקבוצת מדינות ה-Umbrella (קבוצת מדינות חזקות שאינן חברות באיחוד האירופי ושיעדיהן בנושא האקלים אינם שאפתניים – גם ארה"ב וישראל חברות בקבוצה זו כמשקיפות), אך זוהי טיפה בים המאמצים להילחם בשינויי האקלים.

המשבר האקלימי הגדול בתולדותיה של אוסטרליה עד היום, שלא ברורות השלכותיו לעתיד האזור ולאנושות כולה, אמור ללמד שיעור חשוב – שיעור לעולם כמו גם לישראל. הנזק כנראה יהיה ארוך טווח, וסביר להניח שעוד נלמד את השפעותיו על בריאות הציבור.

"סכנות זיהום האוויר לא תמיד ברורות וגלויות, משום שהשמיים יכולים להיראות צלולים, אבל רמות הזיהום יהיו גבוהות פי 5 או 10 מהרגיל", דיווח ל"ניו יורק טיימס" פרופ' בריאן אוליבר, מומחה למחלות נשימה מאוניברסיטת סידני לטכנולוגיה. וכאן מסתתרת הסכנה הגדולה לעתיד האנושות. אולי לאור המתרחש באוסטרליה, טראמפ יאות לחזור בו מפרישתו מאמנת פריז ולהתחבר לעולם במאבק נגד ההתחממות הגלובלית, מה שקרוב לוודאי יסייע לעולם כולו להיערך טוב יותר לאסונות של שינויי אקלים ואולי אף להימנע מהם.

על המחבר / המחברת

דבי קאופמן

דבי קאופמן

עורכת: מדור ספורט. מרימת משקולות בעבר. מאמנת כושר וריצות ארוכות, עוסקת כיום בספורט טריאתלון וריצה. עורכת ויועצת תקשורת כלכלית, דירקטורית בחברה ציבורית ומנהלת תקשורת ופיתוח עסקי במוסד שמואל נאמן בטכניון.

11 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 23 2020, 12:09
  דבי היקרה

  מאמר מצוין ומעורר חשיבה.

  השב לתגובה
 2. אבינעם שפר
  אבינעם שפר ינואר 23 2020, 12:19
  שמח שאתם עוסקים גם באיכות הסביבה

  ולא רק בכדורגל ופוליטיקה

  השב לתגובה
 3. ל.
  ל. ינואר 23 2020, 13:16
  ויש רק ליצן אחד שלא רואה את הסכנה

  והוא אפילו נשיא ארה"ב

  השב לתגובה
  • דבי
   דבי ינואר 23 2020, 16:22
   מנהיגים

   וזאת הבעיה הגדולה והעתובה והוא לא היחיד גם ראש ממשלת אוסטרליה באותה מחשבה

   השב לתגובה
 4. ??
  ?? ינואר 23 2020, 19:13
  אני רואה שעברת לגמרי לשמאל

  לקח לי זמן להבין

  השב לתגובה
 5. תמי גבע
  תמי גבע ינואר 24 2020, 13:24
  לסמוך על טראמפ

  טעות גדולה

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ינואר 24 2020, 18:52
   לתמי גבע

   עזבי לסמוך על טראמפ. צריך להיות ידוע לך שאנו סומכים על עצמנו. השאלה האמתית היא אם טראמפ יכול לסמוך עלינו?
   או הוא ואנו ביחד יכולים לסמוך על כל מיני יהודים "טמבלים שימושיים" בארה"ב?

   השב לתגובה
 6. שולמית נשר
  שולמית נשר ינואר 24 2020, 20:39
  זה אולי נדוש

  אבל איכות הסביבה זה העתיד של ילדינו ושל נכדינו

  השב לתגובה
 7. צ.
  צ. ינואר 26 2020, 12:37
  והאוסטרלים מודעים ומחשיבים את איכות

  הסביבה
  אצלנו כלום

  השב לתגובה
 8. שרית שרמן
  שרית שרמן ינואר 26 2020, 14:13
  כשאני חושבת על ילדי ועל נכדי כשיוולדו

  אני ממש מודאגת.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באיכות הסביבה

יתר המאמרים במדור