JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

סרט חובה לכל אזרחי העולם

על סרטו של דיוויד אטנבורו "על פני האדמה"

סרט חובה לכל אזרחי העולם פרופסור אורי מרינוב
אוקטובר 20
09:00 2020

לפני מספר ימים החלו להקרין בנטפליקס את סרטו האחרון של דיוויד אטנבורו ­­– "על פני האדמה".

הצפייה בסרט הזה היא חובה לכל אדם בעולם – ילדים ומבוגרים, עשירים ועניים, לכל מי שאכפת לו ממה שקורה בעולם כיום, וממה עתיד לקרות לו תוך מספר שנים לא גדול, אם לא יינקטו מספר צעדים ממשיים לשינוי.

רבים מכירים את אטנבורו בן ה-93, שבמשך עשרות שנים חקר אזורי טבע שונים ברחבי העולם, צילם ופרסם סרטי טבע מקסימים. כל חובב טבע ראה בוודאי יותר מפעם אחת את הצילומים המרהיבים שלו מכל רחבי העולם ולא יכול היה שלא להתפעל מהם. אבל עתה, לאחר כל השנים האלה, החליט אטנבורו לחרוג ממנהגו, ולא רק להראות את יופיו של העולם, אלא גם להסביר ו"לתת עדות אישית" על מה שעומד לקרות לטבע ולעולם כולו, אם לא נתעשת ונפעל מהר למנוע את האסון שמתרגש לבוא על העולם כולו.

אטנבורו החליט שהוא אינו יכול עוד לשתוק אל מול המציאות המחרידה המתרחשת לנגד עיניו ועליו לצאת בקריאה נואשת: אם לא נפעל ומהר, כל הטבע הנפלא הזה וכל העולם כפי שאנחנו מכירים אותו, עומדים להיעלם. מלבד תיאורי ההרס והחורבן של מינים שונים ואזורי טבע, מובאים בסרט גם נתונים על התמורות שהתרחשו בעולם במהלך חייו של אטנבורו.

אוכלוסיית כדור הארץ גדלה ממיליארד תושבים ליותר משבעה מיליארד, והתחזית היא שהאוכלוסייה עלולה להגיע ליותר מעשרה מיליארד תוך כמה שנים. רמת החיים עלתה במאות אחוזים והטכנולוגיות השתנו. המזון שהעולם צורך עבר מהפכה אדירה וכל זאת בפחות ממאה שנים.

כאיש טבע ותיק, אטנבורו שם כמובן דגש על מה שעלול לקרות לחי ולצומח בעולם, אך הוא אינו מהסס גם להדגיש את הסכנות הנשקפות מהמין שהשתלט על הטבע – בני האדם. הם נעשו כל כך דומיננטיים עד כי הדבר מאיים על עצם החיים עצמם.

אטנבורו אינו מסתפק בהתראות. הוא מפרט בדיוק מה עלינו לעשות כדי למנוע את הקטסטרופה הזאת. קודם כול, יש להגביל את גידול האוכלוסייה העולמית. הגודל האופטימלי של המשפחה צריך להיות 2.1 ילדים כדי לשמור על מספר התושבים החיים והצורכים בעולם.

כל עולם הטבע חי מהשמש מדגיש אטנבורו. רק אנחנו, בני האדם, משתמשים בדלק פוסילי (פחם, נפט וגז) לצרכינו. השימוש בדלקים אלה הביא לפליטות של גזי חממה כגון דו-תחמוצת הפחמן ומתאן, שהביאו בתוך זמן קצר להתחממות כדור הארץ. אם בעבר ריכוז דו-תחמוצת הפחמן באטמוספרה היה 280 חל"מ, הרי עכשיו הוא הגיע כבר ל-410 חל"מ. התוצאות מחרידות: גלי חום, שריפות, שיטפונות, היעלמות קרחונים, אלפי מתים בשנה, רעב, הגירה ואי-שקט חברתי באזורים נרחבים. רק המעבר לשימוש באנרגיית השמש (כולל רוח ואנרגיה גיאותרמית) והפסקה כמעט מוחלטת של השימוש בדלק פוסילי, יכולים למנוע את החרפת המצב הקשה הזה.

נוסף לכך, על העולם לשנות את אופי המזון שהוא צורך. גידול בעלי חיים ובעיקר בקר, גורם לצריכה גדולה של שטחי קרקע ומים על חשבון המינים הטבעיים שזקוקים למרחבים אלה כדי להתפתח. שריפת היערות באזורים שונים בעולם כדי ליצור, לכאורה, שטחי מרעה לבקר, חייבת להיפסק. יערות אלה משמשים לא רק מחסה לאלפי מינים וזנים של בעלי חיים וצמחים, אלא גם כקולטי גז דו-תחמוצת הפחמן, ושריפתם היא פשע כפול ומכופל כלפי האיזון הטבעי שכה נדרש כדי למנוע את התמוטטות הציוויליזציה כפי שאנחנו מכירים אותה.

אומנם נכון שבימי קורונה אלה זה מעט מוזר להסב את תשומת הלב מהבעיה העיקרית המעיקה על העולם, אבל יום אחד נצליח להתגבר על המגפה. במוקדם או במאוחר יפותח חיסון, והמגפה תיעלם כמו שנעלמו מגפות אחרות שפקדו את העולם.

אולם המגפה הזאת היא רק קדימון למה שעתיד לקרות לעולם עקב ההתחממות והרס המשאבים הטבעיים שלו. המשבר הכלכלי, הבריאותי והחברתי שהעולם עובר עכשיו, הוא כאין וכאפס לעומת המשבר שעומד להתרחש על העולם אם לא נדע להתעשת מהר ולמנוע אותו.

אי לכך, כל אדם הרוצה להבין לאן מועדות פניו של העולם, חייב לראות את הסרט "על פני האדמה" של דיוויד אטנבורו.

על המחבר / המחברת

אורי מרינוב

אורי מרינוב

עורך מדור: איכות הסביבה. פרופסור , לשעבר המנכ"ל הראשון של המשרד לאיכות הסביבה, ראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה, מרצה וחוקר בבית הספר לקיימות של המרכז הבינתחומי, הרצלייה. יועץ סביבתי לכמה מהפרויקטים הגדולים בארץ. לאחרונה פרסם את הספר "להיות או לא להיות" על הקמת המִנהל הסביבתי בישראל.

5 תגובות

 1. אמיר בן זקן
  אמיר בן זקן אוקטובר 20 2020, 18:01
  תודה על ההפנייה

  אפילו לא שמעתי על הסרט

  השב לתגובה
 2. תהל
  תהל אוקטובר 21 2020, 22:32
  כמו למשל מעצמת ההיי טק שהיא גם עם הספר

  האם ראש הממשלה שלה הקדיש אפילו שלוש שניות לנושא? ומה הוא מבשל למינויו שיעמדו בפני האסונות הצפויים ?

  השב לתגובה
 3. עדית שטיינמן
  עדית שטיינמן אוקטובר 22 2020, 15:59
  הלוואי שירבו כמותך

  כאלה שאיכפת להם מה שעומד לקרות לעולמנו ולא עוסקים רק במה שאמרה הדוגמנות, או הזמרת בת ה-15, או באימרות ראש הקואליציה, או בתוצאת המשחק של ברצלונה. לא מבינה את מנהיגי העולם המטורף הזה.

  השב לתגובה
 4. יחיאל גולפרב
  יחיאל גולפרב אוקטובר 23 2020, 19:44
  אתמול שמעתי את טראמפ

  דיבר על הפקת חשמל באמצעות הרוח ולהשמיץ. עם מנהיגים כאלה לא יפתרו את בעיות הסביבה.

  השב לתגובה
 5. אסי ענבר
  אסי ענבר אוקטובר 24 2020, 11:57
  תודה על ההפניה

  ביחד עם המבוא שלך מדובר באמת בסרט חובה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים באיכות הסביבה

יתר המאמרים במדור