JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תוצאות מדאיגות

מבט על הקמפיין לנשיאות ארה"ב

תוצאות מדאיגות דונלד טראמפ צילום: Michael Vadon en.wikipedia.org
נובמבר 10
09:30 2016

האם ברני סנדרס היה גובר על טראמפ? את זאת כבר אין לדעת. אבל בעת המאבק הקשה בין הילרי קלינטון לבין סנדרס בפריימריס של המפלגה הדמוקרטית, העידו הסקרים שסיכוייו של סנדרס להביס את טראמפ טובים משל קלינטון. ברני סנדרס ייצג אידיאולוגית את אותה המחאה החברתית-כלכלית של המעמד הבינוני שאיבד מכוחו, את העובדים ששכרם לא עלה שנים רבות והם ממשיכים לחיות בעליבותם, ואת הצעירים שרוצים אמריקה אחרת.

דונלד טראמפ ייצג מפלגה הרואה בברני סנדרס קומוניסט מהאסכולה הישנה. אבל הוא ייצג כמעט בעל כורחו ציבור שלא רוצה את הישן והעבש, ציבור שמאס בשלטון ההון ובחלקו בפוליטיקה ורוצה חלוקה אחרת.

נכון, הוא היה מועמד של מחאה. הצביעו עבורו מיליונים שראו בו שובר חומות ומוסכמות ולא בנאי שיודע את מלאכתו, או מנהיג שיודע לציין לאן הוא מוביל. ידידים בארה"ב הזהירו בעוד מועד כי קלינטון היא מועמדת גרועה שלא מקרינה עוצמה, אמון ומנהיגות.

הילרי קלינטון גברה על סנדרס רק בשל כוח המנגנון, רק בשל היחלצותו של הנשיא אובמה למענה. היא הכניעה אותו ואת תומכיו שנשבעו שלא יצביעו עבורה בבחירות הכלליות. ספק אם אכן כך נהגו, שעה שטראמפ ניהל קמפיין כל כך שלילי במהותו. אבל גם היחלצות תומכי סנדרס למען הילרי קלינטון הייתה שטחית ולא אמינה. הם בחרו ב"רע במיעוטו" אבל בעיניים כבויות.

טראמפ רצה להיות נשיא. בזכות קמפיין וולגרי הוא הצליח לגבור על יריביו בתוך המפלגה, ולאט לאט התגבשה תחתיו תנועה עממית האומרת "לא עוד". תנועה זו כוללת בתוכה גם את המיעוטים, אולם גישתו הגזענית של טראמפ במהלך הקמפיין כולו הדירה אותם, ועודדה אותם לדבוק בהילרי קלינטון בתקווה לבלום את האפליה והגזענות. הילרי מעולם לא הייתה המועמדת האמתית שלהם. כישוריה לשמש כנשיאה היו ברורים וניסיונה המדיני-פוליטי מגוון ומוכח, אבל היא הייתה ברירת מחדל ותו לא.

עקבתי יום יום אחר מהלך הבחירות לנשיאות ארה"ב, אחר האתרים העוסקים בסקרים ובחיזוי התוצאה.

לנייט סילבר מאתר 538 היה מוניטין בחיזוי התוצאות לנשיאות ארצות הברית. הוא האמין שברק אובמה יגבר על מיטש רומני ב-2012 וצדק. הפעם היו תחזיותיו תזזיתיות מאוד. לפני חודש לערך היה המאזן ההסתברותי שלו 55-45 לזכות קלינטון.

אחר כך הפער גדל עד 89-11 לטובתה, ורק בשבוע האחרון קטן הפער לסביבות 65-35 לזכותה. לפי ה"ניו יורק טיימס", שערך סקרים עם גורמים נוספים, היו ממדי ההסתברות 84-16 לזכות קלינטון. האתר המפורסם PEC של אוניברסיטת פרינסטון נתן להילרי באורח עקבי 99-97 אחוזי סיכוי. שום משב רוח ואף לא הודעת FBI לא שינו את עמדתם.

הסקרים שאין בצדם תחזית היו מתונים יותר ודיברו על פערים קטנים לזכות קלינטון. רק ה"לוס אנג'לס טיימס" טען במשך שלושת החודשים האחרונים שטראמפ יזכה בבחירות. אבל מולו עמדו כל האחרים והם טעו והטעו.

מומחים לסטטיסטיקה ינתחו את הסקרים שוב ושוב. אבל אנו, צרכני הסקרים, חייבים להפנים שלמרות כל השכלול הטכנולוגי, המדגמים לא מייצגים נאמנה את כוונת ההצבעה. הסטיות עשויות להגיע ל-10 אחוזים, ראו את אוהיו כמקרה בוחן.

נשיאותו העתידית של טראמפ מדאיגה מאוד. איש נטול כל ניסיון פוליטי או מדיני, מחזיק בידיו את עוצמתה של ארצות הברית. איש לא יודע באמת לאן מועדות פניו. אי הבהירות אחרי קמפיין מנאץ ואפוף שקרים איננה סיבה לאופטימיות. אקווה להתבדות.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

16 תגובות

 1. י.
  י. נובמבר 10 2016, 10:25
  אני מאמין שאתה טועה ותופתע לטובה

  העולם השתנה ולא לכולם קל לקבל זאת.

  השב לתגובה
 2. יחיעם מ.
  יחיעם מ. נובמבר 10 2016, 11:57
  שותף לדאגתך

  גם בשל העובדה שמפלגות השלטון כבר מנסות לקפוץ על הרכבת ומי שמוהילים אתן כבר תופסים תנופה בכוונים לאומניים.

  השב לתגובה
 3. מרכז
  מרכז נובמבר 10 2016, 13:58
  ניצחון הערסים

  בעולם כולו וכמובן גם אצלנו הערסים כובשים את השלטון. הסגנון, השיטות, סדרי העדיפויות ילכו ויקבעו על ידם. כולנו נשלם בסוף מחיר גבוה.

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני נובמבר 10 2016, 14:31
  לעוזי ברעם הנכבד

  צר לי אבל אתה שוב טועה והפעם גם מטעה. ראשית התבטאת בחומרה רבה ובגסות נגד טראמפ. ההפך הוא הנכון. הוא איש רציני הרבה יותר ממה שדמותו השתקפה בתקשורת. הילרי השקיעה 1300 מיליון דולר בקמפיין. היו לה עשרות אלפי עובדים בשכר ברחבי ארצות הברית. היא שכרה את טובי המנהלים והפרסומאים של הפוליטיקה האמריקאים ובכל זאת כשלה.
  למה – כי טראמפ אמר את האמת. הוא בפשטות ומבלי פחד או משוא פנים חשף את השחיתות (בלשון המעטה) של "הסביבה הקלינטונית"
  הוא חשף (בעדינות) את הכישלונות של ממשל אובמה והתריע שהילרי תמשיך במדיניות זו.
  לכן הוא הצליחלהיבחר ולכן יש תקווה שעניינים בארה"ב, כולל גישה לישראל ימשיכו להתנהל בעוד יותר טובה.
  עזוב את הקישקושים על סנדרס וסוציאלדמוקרטיה. שב שולי שבשולי.

  השב לתגובה
  • ת
   ת נובמבר 11 2016, 07:30
   בשום אמת מידה טראמפ איננו ראוי

   אם היתה לי חברה משלי לא הייתי מקבל אותו אפילו לתפקיד הזוטר ביותר.

   השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם נובמבר 15 2016, 08:16
   תגובה ילדותית של דגני

   יש "טוב" ויש "רע.אתה מנסה להגן על הרע שמכניס כעוזרו את מלך הגזענות של אמריקה.לא רוצה לחזור על דברים שכתבתי אודותיו אבל חוקר השואה הידוע פרופסור יהודה באואר כותב אודותיו "פופוליסט בור.גזען.סקסיסט.נצלן ולאומן קיצוני".חוץ מזה הוא נשיא לכל דבר אבל הילרי קלינטון קבלה 2 מליון קולות יותר

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני נובמבר 15 2016, 23:12
    לעוזי ברעם הנכבד

    בגילי המופלג זה תענוג גדול להיות, כדבריך, ילדותי. כי מפי עוללים ויונקים … אתה יודע את ההמשך.
    אם אתה נתלה בפרופסור יהודה באואר – הרי זו שוב החטאה. באואר הוא חוקר שואה דגול. לא ידעתי שהוא חוקר הפוליטיקה בארה"ב. אם אכן כך באואר כתב – הוא חרג ממומחיותו. אני מכיר מומחים יותר גדולים לארה"ב שראוי לשמוע אותם.
    לעניין של 2 מיליון קולות – אתה צודק. אולם יש בארה"ב שיטת אלקטורים והיא הקובעת. כתבתי על "פדרליזם" ספר. אם תשלח אלי כתובת אשמח לשלחו אליך. בעוד דבר אתה צודק – טראמפ הוא הנשיא. נקודה.

    השב לתגובה
 5. יוחאי פאר
  יוחאי פאר נובמבר 11 2016, 12:49
  אני שותף לדאגתך

  אם טראמפ באופן בלתי צפוי יתחיל לקופף אותנו יהיה רע
  אם הוא יתן לנו לעדות מה שאנחנו רוצים ובנט עם ליבגמן וביבי יבעירו את המזרח התיכון, כם כן יהיה רע
  כך או כך העתיד לא מזהיר

  השב לתגובה
 6. דודי אילת
  דודי אילת נובמבר 11 2016, 22:17
  תגובה למאמר

  אני חושב שיש כאן התרכזות יתר הן במאמר והן בביקורת על המאמר באדם עצמו.טראמפ הוא אדם צבעוני, שונה חריג וגם אם נוסיף כינויים כמו גזען זה לא ישנה כמה עובדות.טראמפ אינו מטורף.הוא גם רחוק מלהיות טיפש.לכן,כמו כל פוליטקאי הוא ילמד ,יבין ויתכנס לתוך מדיניות קודמת עם שינויים תוספתיים.כלומר מימשלים פועלים על פי אילוצים,מחויבויות קודמות אינטרסים מקומיים וגלובלים.לא לפי גחמות של אדם כזה או אחר.לכן גם שינויים שינהיג אם ינהיג יהיו הדרגתיים וקטנים.תחילה הוא יתרכז פנימה בבעיות פנימיות ואז יבחן סוגיות נוספות.כבר עכשיו טראמפ מנסה להפגין חזות ממלכתית ומעבר מסודר של השלטון.לגבי ישראל הוא יהיה כפי בנראה חיובי בהצהרות אבל לא ברור אם במעשים.סבלנות.יש סוגייה אחרת והיא האם טראמפ לא שיחרר שדים של גזענות וערכים שונים- מה שעלול להוביל להלתלקחויות מקומיות כמעין מלחמות אזרחים נקודתיות.

  השב לתגובה
 7. גדעון תבורי
  גדעון תבורי נובמבר 12 2016, 08:39
  העדר נסיון הוא לעיתים יתרון

  העדר נסיון הוא לעיתים יתרון.
  הנשיא האמריקאי טרומן היה אחד הנשיאים הגדולים למרות העדר נסיון.הוא הורה להטיל פצצת אטום על יפן.הוא פיטר את הגנרל המהולל מקארתי.טרומן הפגין מנהיגות בזמן אמיתי.
  הוא היה שותף בחנות כובעים.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני נובמבר 14 2016, 00:36
   לגדעון תבורי

   תרשה לי הערה היסטורית:
   הגנרל שפוטר היה מק-ארתור. מקארתי היה שמו של הסנטור שעמד בראש הוועדה לצייד הקומוניסטים.
   לטרומן היה ניסיון רב. הוא היה סנאטור בשתי קדנציות ועמד בראש וועדה לביקורת על הצבא האמריקאי במלחמה.
   פיטורי מק-ארתור היו השגיאה ההמונומנטאלית שלו. הוא איבד מהפופולאריות וכתוצאה מכך פרש מהקמפיין הבחירות לתקופת נשיאות נוספת. בשל כך המפלגה הדמוקרטית איבדה את השלטון אחרי 20 שנות נשיאות וגנרל אחר – אייזנהאואר – נבחר לנשיאות וכך המפלגה הרפובליקנית עלתה לשלטון. יש אומרים שמק-ארתור היה הרבה יותר פופולרי הן מטרומן והן מאייזנהאואר והיה לו סיחכוי טוב להיבחר לנשיאות. הוא פוטר פחות משנה לפני הבחירות של 1952.
   משום מה זה מזכיר לי את פיטורי הגנרל פטראוס. מזכירת המדינה הייתה אז גברת קלינטון. חומר למחשבה.

   השב לתגובה
 8. סמדר בן יוסף
  סמדר בן יוסף נובמבר 13 2016, 12:12
  ככל שאני חושב על מה שקרה

  ועל ההשלכות לגבי ישראל אני יותר מודאגת

  השב לתגובה
 9. יקי
  יקי נובמבר 13 2016, 13:57
  כואב הלב

  על מה שמתרחש סביבנו

  השב לתגובה
 10. מנשה ג.
  מנשה ג. נובמבר 14 2016, 07:53
  ראש הממשלה עוד יצטער מאד

  טראפ יהיה כלפי ישראל הרבה פחות פראייר מאובמה.

  השב לתגובה
 11. חיים
  חיים נובמבר 15 2016, 09:00
  והוא ממשיך

  כל מי שעיניו בראשו יודע שהוא לא יכול לגרש שלשה מיליון אנשים. אבל הוא כבר נבחר וממשיך עם האמירות הרעות. ועוד מעט הוא הנשיא בפועל.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור