JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ירון לונדון – אביר חכמת ההבנה המוגבלת

טראמפ בהחלט איננו משענת קנה רצוץ

ירון לונדון – אביר חכמת ההבנה המוגבלת דונלד טראמפ צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org
ינואר 13
09:30 2017

"אל תבנו על דונלד", מושכת את העין הכותרת למאמר שכתב העיתונאי הוותיק ירון לונדון, במדור "דעות אחרונות" ב"עיתון של המדינה" ביום 2 בינואר 2017. במאמר, המדיף ריח של דילטנטיות עטופה בכסות ארוגנטית, לונדון פורס בפני הקוראים הערכה קטלנית על אישיותו של הנשיא האמריקני הנבחר דונלד טראמפ.

ללא שמץ של הססנות וללא בושה כותב לונדון על טראמפ כדלהלן: "שאלות של ייעוד מוסרי אינן קיימות בעולמו של הבור הרהבתן, מטורף האגו, מעלים המסים, מטריד הנשים, שאת האביזרים במטוסו ציפה בזהב. הוא יסחר בגורלנו ובגורל הפלסטינים על פי גחמות ואינטרסים. הוא משענת קנה רצוץ".

עם כל הכבוד לירון לונדון, אני מבקש לדעת מאין הוא שואב את המידע הכל כך מפורט על טראמפ? איך ייתכן שאדם שהרוויח מאות מיליונים הוא בור רהבתן? הייתכן שאדם כה רב-השפעה וחשיבות בתחום העסקי, הוא מטורף אגו שאביזרים במטוסו הפרטי צופו בזהב? מובן שזהו הבל עיתונאי, שלצערי קנה לו שביתה בכתביהם של עיתונאים כאלה או אחרים אשר מצטטים זה את זה מתוך מדיניות קנויה ו/או מטופשת.

הדבר מזכיר לי את טענת רבים וטובים שהסקרים טעו בגדול. ובכן – הסקרים לא טעו. קלינטון קיבלה כ-3 מיליון קולות לטובתה יותר מאשר טראמפ קיבל לטובתו. להזכירכם ג'ורג' בוש הבן קיבל "רק" כ-200 אלף קולות פחות מאל גור (פי 15 מאשר טראמפ/קלינטון) ולמרות זאת הוא נבחר לנשיא ולא אל גור. חישוב קל מראה שקלינטון אכן קיבלה בממוצע (בהתפלגות לפי מדינות) 3% עד 5% יותר קולות מטראמפ. בדיוק כפי שחזו הסוקרים. קלינטון גם השקיעה פי כמה וכמה יותר כסף לעומת טראמפ, וכן היו לה אלפי פעילים בשכר בכל רחבי ארצות הברית. אם כך מדוע היא לא נבחרה?

מבלי להיכנס לדיון על ענן השחיתות והכישלונות המדיניים והאישיים המביכים שאופפים אותה, מה שקובע בארה"ב את תוצאות הבחירות לנשיאות, זה כ-230 שנים, היא שיטת בחירות מיוחדת הקיימת בארה"ב בלבד. אני מציע לכל מי שמתעניין בדבר לקרוא את הספר "הפדרליסט" של המילטון מדיסון וג'יי שיצא לאור בתרגום עברי בשנת 2004 בהוצאת שלם. בספר מובאת גם החוקה האמריקנית (משנת 1789) אשר דנה בפרוטרוט בדרך בחירת הנשיא בארה"ב ובמערכת האיזונים והבלמים ששני בתי הנבחרים הפדרליים, על פי החוקה, מפעילים כדי לבקר ולאזן את פעילות הנשיא.

התבוננות במפת תוצאות הבחירות לנשיאות 2016 על פי המדינות בארה"ב, מלמדת שטראמפ (ובכוונה לא כתבתי המפלגה הרפובליקנית) זכה ברוב ברובן המכריע של המדינות שבמרכז הפדרציה ואילו קלינטון זכתה בכמה מדינות גדולות שבחוף המזרחי ובחוף המערבי. דהיינו הצבעה מאסיבית לטובת קלינטון בריכוזים של "אוכלוסייה חדשה" ולטובת טראמפ זוהתה הצבעה מאסיבית בריכוזי "אוכלוסייה ותיקה". אפילו תופעה זו לא הייתה מספיקה כדי להפוך את טראמפ לנשיא. ההצבעה "שוברת השוויון" ב-3 עד 4 מדינות תעשייתיות בצפון מרכז ארה"ב ובמזרחה, הכריעה את הבחירות בהעניקה לטראמפ יותר אלקטורים.

הסיבה לכך היא פשוטה. במדינות אלו הכלכלה התעשייתית נהרסה כתוצאה ממדיניות ההגירה, הגלובליזציה והסכמי הסחר שהשפעתם הפכה לקריטית ב-8 שנות נשיאותו של אובמה. כי הרי הוא תמך בעוצמה בקלינטון ואף שניהם אמרו במפורש שאם היא תיבחר זו תהיה בעצם הקדנציה השלישית של אובמה. כאן קבור הכלב. במדינות שבהן הכלכלה נהרסה והאבטלה נסקה לשיאים ללא תקדים הבוחרים לא רצו את קלינטון.

מדינות אלו הן מרובות אוכלוסין ובהן נבחרים אלקטורים רבים. לכן הנשיאות הוענקה לטראמפ, אשר גם נתפש בעיניהם כאיש כלכלה מובהק. הציפייה ממנו היא לתקן את הכלכלה. בזה, אין לי ספק, הוא מבין גדול יותר מקלינטון. בהיותו איש עסקים מצליח מאוד, האמריקנים חושבים שתהיה לו מוטיבציה גדולה יותר וגם, כמובן, ניסיון עסקי רב יותר מאשר לקלינטון. דבר זה בפירוש יכול להוות גורם מכריע ב"החזרת העטרה הכלכלית האמריקנית ליושנה".

זוהי בעצם "נוסחת הפתרון" לחידת הצלחתו של טראמפ להיבחר לנשיאות. הסקרים לא טעו. תכנון הסקרים בהתאם לשיטת האלקטורים והשפעתה וניתוח התוצאות היו מוטעים.

בעוד שבועיים וחצי ייכנס לבית הלבן נשיא חדש. לכנות אותו בתואר "בור" ועוד כהנה וכהנה "כתרים" שירון לונדון קושר לראשו היא טעות מונומנטאלית. דבר זה מעיד על לונדון, ועל עוד אחרים ומכובדים, גם באתר JOKOPOST, שהתבטאו כלפי טראמפ ברוח דומה, שהם אינם מבינים, ראשית, מיהו טראמפ, ושנית, מה מעמדו בקרב "האמריקנים הוותיקים".

וכל אלו שקבעו, גם באתר זה, שהסקרים טעו, לא ירדו לעומק העניין. הם לא הפנימו שהסקרים ניבאו די בדיוק את תוצאות הבחירות האחרונות לנשיאות בארה"ב. הם לא הבינו שצריך לתכנן סקרים ולפרשם בהתאם לפרמטרים ספציפיים לכל משימה ולא להתייחס למתודולוגיה סטטיסטית "סטנדרטית" כמתאימה לחיזוי זכייה בנשיאות, במקום לזכייה בבחירות. עובדה: קלינטון זכתה בבחירות (ב- POPULAR VOTE כמובן) ואילו טראמפ הוא הנשיא הבא בארה"ב. ולחברים מכובדים כדוגמת ירון לונדון ואחרים, אני מציע ללמוד את החומר לפני שהם משתלחים בפוליטיקאים, בייחוד באלו שחשובים מאוד למדינת ישראל.

 

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

7 תגובות

 1. רענן חיימוביץ
  רענן חיימוביץ ינואר 13 2017, 09:52
  אפשר לחלוק על דעות אחרות

  לא חייבים להצמיד להם כינויים מעליבים. במיוחד שמתחיל להסתמן כי גם נבחריו של טראמפ שיוציאו לפועל את המדיניות לא בדיוק חושבים כמוהו וכמוך.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ינואר 13 2017, 20:56
   לרענן חיימוביץ' הנכבד

   מי שהצמיד כינויים מעליבים הוא ירון לונדון. הייתי מאד מתון בתגובתי לדברי לונדון. בכל זאת אפילו נתתי לו מחמאה שיש לו הבנה מסוימת. אבל לצערי היא מוגבלת וזאת בלשון המעטה מנומסת. בערבית קוראים לדברים מסוג דברי לונדון – כאלאם פאדי.
   לגבי מה שמסתמן – בוא נמתין עד שהממשל החדש בארה"ב יתארגן. בינתיים עוד לא מסתמן כלום. כל מה שנמאמר בשימועים הוא בערבון מוגבל. שוב בלשון המעטה.

   השב לתגובה
  • פרץ
   פרץ ינואר 16 2017, 08:01
   מי שמשתמש במילים קשות

   שלא יתלונן שמשתמשים במילים כאלה גם נגדו

   השב לתגובה
 2. ליאור פניני
  ליאור פניני ינואר 13 2017, 13:02
  לונדון מיצג דעות מיעוט

  ומדבר כאילו שהוא השליט העליון בדעותיו.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ינואר 13 2017, 21:00
   לליאור פניני הנכבד

   תודה על הערתך שאני מסכים עמה לחלוטין. ירון לונדון שייך לזן של עיתונאים שלעתים זחה עליהם דעתם.

   השב לתגובה
 3. תומך בדעתך
  תומך בדעתך ינואר 15 2017, 13:59
  יש אנשים שחושבים שהם מעל כולם

  הם קיימים בכל המחנות, אבל בשמאל הם באחוז גבוה בהרבה. פשוט מתנשאים.

  השב לתגובה
 4. ברנרד שו
  ברנרד שו מרץ 07 2017, 19:06
  אדון לונדון פתח חזית כנגד טראמפ

  ואילו אתה מסתכן בקריקטורה ארסית מאוד בידיעות…. דמך בראשך LOL

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור