JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כבוד הרב

רב יהודי אורתודוקסי בהשבעת נשיא אמריקני

כבוד הרב הרב מרווין הייר
פברואר 13
11:00 2017

ב-20 בינואר 2017 צפיתי בעניין רב בטקס ההשבעה של הנשיא ה-45 של ארה"ב. בדיוק בשעה 19:00 בערב אצלנו (12:00 לפי שעון וושינגטון) נקרא הנשיא הנבחר דונלד ג'ון טראמפ אל הפודיום והושבע לנשיאות. בשעה זו הפך האיש מנשיא נבחר לנשיא לכל דבר. בדרך אגב אזכיר כי הבחנתי שבקרב בני משפחתו, בסמוך למלניה רעייתו וליעל (איוונקה) בתו עמדה ד"ר מרים אדלסון. כיוון שאין בידי נתונים על הסיבה שבגינה הוזמנה ד"ר מרים אדלסון לעמוד בקרבת בני משפחת טראמפ בעת השבעתו לנשיאות, אני מותיר לקוראי שורות אלה להפעיל את דמיונם כדי לנסות לנחש ואו להבין מדוע הד"ר אדלסון זכתה לכבוד מסוג זה.

מיד לאחר ההשבעה, להפתעתי הרבה, קרא מנחה האירוע לרב היהודי מרווין הייר (MARVIN HIER) לעלות לפודיום ולשאת ברכה ותפילה לכבוד הנשיא החדש. מבין קהל הנוכחים שניצבו בסמוך למשפחת טראמפ יצא יהודי מבוגר, כבן 80 שנה, חובש כיפה שחורה גדולה לראשו, ועלה לפודיום כדי לשאת דברים.

מתוך עניין רב כבר צפיתי בעבר בשידורים חיים של טקסי ההשבעה של נשיאים אמריקנים אחדים. לא זכור לי שרב יהודי אורתודוקסי השתתף באופן כל כך פעיל ובולט בטקס השבעת נשיא אמריקני. כשהסתיים הטקס טלפנתי למכרים קרובים בארה"ב. ביקשתי לברר עמם אם השתתפות פעילה של רב אורתודוקסי בטקס השבעת נשיא זכורה להם. נאמר לי שאין זוכרים מופע של איש דת יהודי מסוג זה בטקס השבעת נשיא בארה"ב. מתברר שהדבר היה לשיחת היום ב"פזורה היהודית" בוושינגטון די.סי. יותר מכך, הזמנת האיש לפודיום זמן קצר מאוד לאחר השבעת הנשיא יכולה להיחשב כמחווה מיוחדת שאינה סדורה בפרוטוקול של טקס רשמי מסוג זה.

הופתעתי מאוד מדברי הרב ומהמקורות שמהם נלקחו הדברים. כאשר, לבקשתי, קיבלתי בדואר האלקטרוני את הנתונים על אותו רב אורתודוקסי, שהוזמן לשאת את דברי הברכה והתפילה בעת השבעת הנשיא טראמפ, פליאתי התעצמה עוד יותר.

הרב מרווין הייר הוא המייסד של "מרכז שמעון ויזנטל לחקר השואה" בלוס אנג'לס, קליפורניה. כיום הוא עדיין משמש כדיקן של המכון והנו אישיות בעלת מוניטין בארה"ב. הרב הייר הוא בנם של פליטים יהודים מפולין שהגיעו לאמריקה בשנות ה-20 של המאה שעברה. העובדה המעניינת יותר היא שהרב הייר מכיר את משפחתו של ג'ארד קושנר, חתנו של הנשיא, כבר כמה עשרות שנים. למעשה הרב הייר מכיר את קושנר, כשזה עוד היה ילד. לרב הייתה השפעה על גידולו של קושנר כצעיר יהודי אורתודוקסי בקהילתו.

לשאלת העיתונאים על תחושתו באשר לכבוד הגדול שנפל בחלקו להופיע קבל עם ועולם, בעת השבעת נשיא אמריקני, השיב הרב הייר שהוא אסיר תודה על ההזדמנות ההיסטורית שנפלה בחלקו. הוא הזכיר את הוריו, שהגיעו לאמריקה בחוסר כול. את רוב הטוב שאמריקה השפיעה עליו ועל משפחתו וציין את העובדה שבאף מדינה, לאורך כל ההיסטוריה האנושית הידועה, לא זכו היהודים למעמד כל כך משופר כמו בארה"ב, שהיא ללא ספק הדמוקרטיה המובילה בעולם.

מקריאת הסטנוגרמה בלשון האנגלית המצוחצחת של דברי הרב, מתברר שהוא ציטט פסוקים מספר תהילים בשילוב קטעי מוסר מפרקי אבות ומהתלמוד. הרב חתם את דבריו בשני משפטים, אשר הנני מוצא לנכון להביאם להלן בדיוק כפי שנאמרו ושודרו בשידור חי לעשרות מיליוני אמריקנים ולעוד מיליונים רבים בעולם, שצפו בטקס השבעת הנשיא טראמפ. במשפט הראשון משולב קטע מספר תהילים לאמור:

Bless all of our allies around the world who share our beliefs: By the rivers of Babylon we wept as we remembered Zion – If I forget thee O Jerusalem may my right hand forget its skill

ומיד לאחריו המשיך הרב בקטע הסיום, שבו שילב פסוק מתהילים עם נבואה מספר ישעיהו לאמור:

The doer of all of these shall never falter. May the days come soon when justice will dwell in the wilderness and righteousness will abide in the fertile field and the work of righteousness will be peace quietness and confidence forever. AMEN

דברים אשר למיטב הבנתי נאמרו מתוך כוונה להוות מעין תזכורת, או ברכת הדרך, לדונלד טראמפ אשר אך דקות ספורות קודם לכן הפך לבעל התפקיד הפוליטי הבכיר ביותר בעולם. והנשיא טראמפ עומד במרחק שני מטרים מהרב ומאזין בקשב רב לדברים. ובשורה אחת מימין לפודיום מקשיבים לדברים הנשיא אובמה ורעייתו, הנשיא קלינטון ורעייתו, הנשיא ג'ורג' בוש הבן ורעייתו והנשיא קרטר ורעייתו. מאזינים בתשומת לב ואולי גם עם קורטוב של השתאות. עמם רואים ושומעים את הדברים קהל ענק של אלפים מבכירי הממשל האזרחי והצבאי בארה"ב, שגרירים, נספחים צבאיים, מאות חברי הסנאט ובית הנבחרים האמריקנים וכמובן ציבור צופי הטלוויזיה בכל אתר ואתר.

טקס ההשבעה הנ"ל התקיים רק לפני כשלושה שבועות. בעוד שעות אחדות ימריא ראש ממשלת ישראל לפגישה ראשונה עם הנשיא טראמפ. בכך יהיה ראש ממשלת ישראל אחד המדינאים הראשונים שייפגש עם הנשיא החדש. מהחדשות אשר שודרו ברשתות הטלוויזיה בארה"ב למדנו כי שלשום הוזמנו בני הזוג, ד"ר מרים ומר שלדון אדלסון לארוחת ערב אינטימית עם הנשיא טראמפ בבית הלבן. הייתה זו מחווה יוצאת מהכלל שיש בה גם איזו אינדיקציה – הנשיא, אשר בוודאי עסוק מעל ומעבר לראשו, מצא זמן לארח את הזוג היהודי בעל הממון וההשפעה בדיוק שבוע לפני ביקורו של ראש ממשלת ישראל בבית הלבן – וכל מילה נוספת מיותרת.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

3 תגובות

 1. מ
  מ"מ פברואר 14 2017, 15:13
  אמר

  אז אמר

  השב לתגובה
 2. עצובי
  עצובי פברואר 17 2017, 13:08
  מתי תתחילו להבין שטראמפ זו קטסטרופה

  עבור מדינת ישראל
  שלא לדבר על הסופר קטסטאופה של ממשלתנו

  השב לתגובה
 3. שמחוני
  שמחוני פברואר 17 2017, 23:57
  קטסטרופה?

  משמחוני לעצובי
  מתי דפיטיסטים כמוך יתחילו להבין שטראמפ הוא לא קטסטרופה לישראל אלא בדיוק ההפך. מדוע פסימיסטים כמוך מסרבים לראות מציאות ורק נתפסים להלכי רוח תבוסתניים?
  והאם אתה יכול להציע לנו תחליף יותר טוב ל"סופר קטסטרופה" של ממשלתנו?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור