JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

משל האריה והעכבר

ראוי שמדינת ישראל לא תזלזל בדעת העולם

משל האריה והעכבר משה דיין צילום: Gahetna in het nationaal archief commons.wikimedia.org
פברואר 15
09:02 2017

מלחמת סיני, הידועה גם בשם "מבצע קדש", התנהלה בין ישראל, בריטניה וצרפת לבין מצרים, בשנת 1956. במהלך המלחמה כבש צה"ל את חצי האי סיני. אולם לאחר סיומה נדרשה ישראל על ידי נשיא ארה"ב ועל ידי מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית של בריה"מ לסגת מכל השטח שנכבש.

כעשור לאחר מכן, בשנת 1965, יצא לאור ספרו של משה דיין "יומן מערכת סיני". בערב שנערך לכבוד צאת הספר, ביקש דיין להסביר כמה החלטות מדיניות וצבאיות שקדמו לכיבוש חצי האי סיני והחלטות שנתקבלו לאחריו. לשם כך סיפר דיין את המשל הבא.

יש מדינות שהן כמו אריה. האריה קם בבוקר, מפהק, מתמתח ואם מתחשק לו לאכול, הוא עולה על גבעה ומסתכל סביב. אם הוא רואה איזו זברה בסביבה, הוא מתנפל עליה וטורף אותה.

יש מדינות שהן כמו צבוע או שועל, אם הם משחרים לטרף, עליהם להיזהר שאין בסביבה אריה או נמר. ליתר ביטחון הם לא יוצאים לציד לבד, אלא מתקבצים ללהקה. חתול צריך להיזהר גם מכלבים וגם משועלים.

ויש מדינות שהן כמו עכבר. העכבר קם בבוקר, ואפילו אם הוא רעב הוא לא יֵצא מהחור שלו לפני שיבדוק טוב טוב שאין חתול בסביבה. אם יש חתול, יישאר העכבר בחור ויחכה עד שהחתול יסתלק. לפעמים הוא נשאר רעב ומחכה ליום טוב יותר, לכשלא יהיה חתול בסביבה. אבל, אם העכבר חושב שהוא אריה התוצאות עלולות להיות רעות מאוד. כך גם אם העכבר חושב שהוא חתול או מתנהג כך, זה יכול להיות רע מאוד.

לַמשל של דיין, כמו לכל משל, יש מוסר השכל ולקח שאפשר להפיק ממנו, דיין כיוון למעשה להתנהלותן של המדינות. אם כן, איזו מדינה היא מדינה "אריה"? למשל ברית המועצות או סין. סין רצתה לכבוש את טיבט, היא התקיפה בזמנה החופשי וכבשה, וכלל לא התחשבה בדעת העולם. ואיזו מדינה היא מדינת "עכבר"? כאלו, מסתבר, יש הרבה.

הבה נבדוק את התנהלותן של פינלנד ואוקראינה. מאז "מלחמת החורף" ב-1940 נזהרת פינלנד מן ה"אריה" הרוסי השכן. לעומת זאת, באוקראינה הצליחו פוליטיקאים מתלהמים בהצהרותיהם (שלא הגיעו לשלבים מעשיים) לעורר את זעמו של ה"אריה". ולדימיר פוטין לא היסס להראות מי הוא מלך הג'ונגל, ולימד את האוקראינים שיעור, שעלה להם באובדן חצי האי קרים, שיעור שלא יישכח במהרה.

מדינה "עכבר" צריכה לדעת שהיא כזו, ולהיזהר לפני שהיא יוצאת להתקפה. עליה להתייחס בכבוד ובנימוס למדינות גדולות וחזקות ממנה. גם אם הן לא אריות אלא נמרים או זאבים, גם אלו עלולים לנשוך.

ומדוע נזכרתי לפתע בסיפורו זה של דיין? משום שלאחרונה פוליטיקאים ישראלים, בכירים וזוטרים כאחד, משמיעים דברי רהב וזלזול בהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם ובעמדות של מדינות כמו בריטניה וצרפת.

 

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

2 תגובות

 1. מלה
  מלה פברואר 15 2017, 12:40
  אין מי לדבר

  עוד לא הבנתם?

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני פברואר 15 2017, 20:33
  שאלה לאליהו בורוכוב הנכבד

  האם אתה מתכוון ללמד אותנו שמדינת ישראל היא במעמד של עכבר?
  הרי מאז דברי דיין שציטטת עברו יותר מיובל שנים. לא קרה כלום מאז?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור