JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ג'יי סטריט מאבד גובה בוושינגטון

עוד סימן לשדרוג מעמד ישראל בבירת ארה"ב

ג'יי סטריט מאבד גובה בוושינגטון ג'ון קרי נואם בכנס של ג'יי סטריט צילום: מחלקת המדינה, ארה"ב commons.wikimedia.org
מרץ 07
09:30 2017

ג'רמי (ירמיהו) בן עמי היה בעברו יועץ מדיני בממשל הנשיא קלינטון. הוא היה גם מנהל מערך התקשורת של הקרן לישראל החדשה (בטעות מתרגמים אצלנו מאנגלית את שם הארגון הזה ל"הקרן החדשה לישראל"). בן עמי הקים באפריל 2008 לובי יהודי חדש בשם "ג'יי סטריט".

הלובי החדש נכנס מהר למדי לעימות חזיתי עם הלובי היהודי הוותיק "אייפאק". אייפאק משתף פעולה עם ממשלת ישראל במגעיה עם הממשל האמריקני, ואילו ג'יי סטריט סיגל לעצמו מדיניות אחרת. אמנם באופן רשמי הארגון החדש הכריז שהוא תומך בישראל, אולם למעשה הוא נקט עמדות לעומתיות לעמדות ממשלת ישראל ובמקרים רבים יישר קו עם עמדות ממשל קלינטון ולאחר מכן, אף ביתר שאת, עם עמדות ממשל אובמה.

למשל ג'יי סטריט תמך בהסכם הגרעין שממשל אובמה חתם עם איראן. הארגון מתנגד להעברת שגרירות ארצות הברית לירושלים. ג'יי סטריט אף משתף פעולה עם ארגוני שמאל קיצוני בישראל, משיג להם תמיכה כספית ומקיים קשר עם יהודים רבים, כולל ישראלים לשעבר אשר משייכים את עצמם למחנה השמאל, הן בישראל הן בארצות הברית.

אני מבקש להניח – השערה לוגית שכרגע אין בידי מקורות לאישושה – שג'יי סטריט וג'רמי בן עמי עצמו שיתפו פעולה במידה זו או אחרת עם ממשל אובמה, שבפעילותו הזיק למדינת ישראל. שיתוף פעולה זה סייע בידי הממשל להפעיל לחץ על ישראל בעניינים שמצא לנכון לעשות זאת, למשל בעניין הפסקת הבנייה בהתנחלויות או נסיגה משטחי יהודה ושומרון, כולל מגבול הירדן.

האבסורד הגדול ביותר שממשל אובמה הביא על עצמו (ועל ישראל) הוא שחרור יותר ממאה מיליארד דולר שהוקפאו בבנקים בארצות הברית ובאירופה במסגרת הסנקציות על איראן. כך הגיעו לידי משטר האייתוללות סכומי עתק שמאפשרים להם להגביר את התמיכה בארגוני טרור למיניהם, לפתח תכנית לייצור טילים בליסטיים ולהמשיך לפתח את תכנית הגרעין שלהם על אדמת צפון קוריאה. מדינה דיקטטורית זו מקבלת מהאיראנים סכומי עתק כדי לאפשר להם להתקדם בבניית כוח גרעיני, ומכיוון שפיתוח הגרעין לא מתבצע על אדמת איראן, האיראנים יכולים לטעון שהם אינם מפרים את ההסכם שחתמו עם ממשל אובמה. לגבי התמיכה בטרור והמשך פיתוח תכנית הטילים שלהם, הם טוענים, ובצדק מבחינתם, שעניינים אלה אינם כלולים בהסכם הגרעין שנחתם ביניהם לבין ממשל אובמה.

חברי ג'יי סטריט פעלו למען בחירת גב' הילארי קלינטון לנשיאות, וההתנגדותם לממשל טראמפ לא פחתה גם אחרי שהבחירות הסתיימו. למשל ג'יי סטריט התנגד נמרצות למינוי דייוויד פרידמן למשרת השגריר האמריקני החדש בישראל. ב-16 בפברואר התנהל בסנאט האמריקני השימוע שנערך לפרידמן לפני מינויו לתפקיד זה, ומכיוון שבארצות הברית שימועים מסוג זה פתוחים לציבור (דמוקרטיה כהלכתה), הגיעו לאולם נציגים של ג'יי סטריט ומחו בקול רם נגד המינוי; היה אף מי שהניף דגל אש"ף וקרא קריאות בזכות שתי מדינות. כמובן שמפריעים אלה הוצאו מהאולם. השימוע נמשך ולבסוף אושר מינויו של פרידמן ברוב קולות.

רבים עשויים לתמוה מנין נלקח השם ג'יי סטריט (J STREET) ואם יש לשם זה פירוש כלשהו. ובכן, מתברר שהמשרדים של קבוצות הלובי החזקות בוושינגטון, כולל כמובן משרדי אייפאק, ממוקמים ברחוב שנקרא K Street. מייסדי ג'יי סטריט, מן הסתם, רצו לבדל עצמם מארגון אייפאק באמצעות שם שטומן בחובו התרסה מסוימת נגד הארגון הוותיק שבו ביקשו להתחרות. סברה נוספת היא שהאות ג'יי (J) היא האות הראשונה של המילה האנגלית יהודי (JEW), ועל כן השם ג'יי סטריט יכול גם להתפרש כ"רחוב היהודים". מכל מקום יש רגליים לסברה שממשל אובמה ניצל את ג'יי סטריט כדי ליצור אופוזיציה לאייפאק, שתמיד תמך בישראל, דהיינו ליצור פילוג ביהדות ארצות הברית ועל ידי כך להחליש את תמיכתה רבת השנים בישראל.

בכל שנה מאז הקמתו ג'יי סטריט עורך ועידה שנתית שאליה מוזמנים בכירי הממשל הפדראלי האמריקני כאורחי כבוד וכנואמים מרכזיים. השנה לא נענו להזמנה סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, מזכיר המדינה רקס טילרסון ומזכיר ההגנה ג'יימס מאטיס. הם הודיעו למארגנים שהם נמנעים מלבוא לוועידתם וכן שהממשל החדש מתכוון להדיר את ג'יי סטריט ומנהיגיו מאירועים רשמיים שונים שאליהם נהג הממשל הקודם להזמינם מפעם לפעם.

על כן סביר להניח שארגונו של ג'רמי בן עמי מתחיל לאבד גובה בנבכי הנשיאות והממשל האמריקני. אייפאק כנראה עומד לחזור למעמדו המקורי כנציג החשוב ביותר של היהדות האמריקנית בממשל בוושינגטון. עניין זה מבשר יותר תיאום של נציגי יהדות ארצות הברית עם המדיניות הרשמית של ממשלת ישראל ויותר שיתוף פעולה עם שגרירות ישראל בבירה האמריקנית. כל אלה יכולים בהחלט להתפרש כשדרוג מעמדה של ישראל במרכזי השלטון הפדראלי בארצות הברית.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

4 תגובות

 1. שאול אגמי
  שאול אגמי מרץ 07 2017, 18:04
  המדינה צריכה ללכת לפי האינטרסים שלה

  את זה קובעים המנהיגים שהעם בחר
  לא צריך לרצות אף אחד

  השב לתגובה
 2. נתן מימון
  נתן מימון מרץ 09 2017, 21:20
  ד"ר דגני אתה חופר בעצמך את הבור

  אליו תיפלו כל תומכי הימין. איך אפשר בכלל להלל ולשבח טיפוס כל כך רדוד כמו דונלד טראמפ.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני מרץ 10 2017, 14:50
   לנתן מימון היקר

   אדם שעשה הון, שהופיע בתכנית טלוויזיה בעלת רייטינג גבוה, שחינך 5 ילדים לתפארת, שהצליח להיבחר לנשיאות בארה"ב, בהגדרה, לא יכול להיות רדוד.
   אבל לא זה העיקר.
   היותר מעניין הוא איך אתם "השמאלנים" נסתמים ולא מצליחים לקלוט את עובדות החיים.

   תשים בבקשה לב שבמאמר דנן אני כותב על עובדות ולא על משאלות לב.
   אתם השמאלנים לא מסוגלים לפתוח את המוחות הסתומים ולהפנים שדברים משתנים. הרבה פעמים בעבר הם השתנו לרעת ישראל – והתגברנו. הפעם בארה"ב (ובעוד ארצות חשובות דברים משתנים לטובתנו.
   אז על איזה בור אתה מדבר.
   תתעורר. צא ולמד.

   השב לתגובה
 3. תומר
  תומר מרץ 10 2017, 15:18
  תמיד היו יהודים שרצו לרצות את הגויים

  זה לא הוכיח את עצמו

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור