JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

צימוקים ושקדים מאמריקה של טראמפ

קולות פרו-ישראליים נשמעים מאמריקה

צימוקים ושקדים מאמריקה של טראמפ דונלד טראמפ צילום: Michael Vadon en.wikipedia.org
אפריל 25
09:30 2017

ביום שישי ה-7 באפריל פקחתי את עיניי בסוויטה שהוזמנה עבורנו באחת מערי הלוויין של וושינגטון הבירה. לא הספקתי להתאושש וכבר שמעתי את המפקדת קוראת לי מהסלון: "בוא מהר, משהו מוזר, האמריקאים הפציצו בסוריה". גררתי עצמי לסלון, ואכן אני רואה את מר אנדרסון קופר, השדרן הבכיר של ה-CNN, מודיע בחגיגיות ש-59 טילי טומהוק שוגרו מספינות חיל הים האמריקני במערב הים התיכון לעבר בסיס האוויר הסורי שממנו המריאו המטוסים שהטילו פצצות עם הגאז הקטלני סארין על עיירה סורית.

"מיש מומכין" (בערבית: לא ייתכן), עברה המחשבה במוחי. לחצתי על הממיר והעברתי ל-FOX. על המסך הופיעו באדום בולט ובאותיות קידוש לבנה המילים: BREAKING NEWS והשדרנית היפהפייה קלי פייל גם היא הודיעה בהתרגשות בולטת על שיגור 59 טומהוקים אל סוריה.

מובן שבמשך אותו היום נשארנו צמודים לטלוויזיה. הרי רק אתמול המראנו מנתב"ג ועוד לא הספקנו לעשות כלום בארצות הברית וכבר המפקד העליון של הצבא האמריקני, שהוא במקרה הנשיא טראמפ, משחרר 59 טילי שיוט מתקדמים לעבר סוריה?

חלפו כמה שעות ומר טראמפ הופיע על המסך והודיע קבל עם ועולם שהוא אינו מקבל את "חוצפתם" של הסורים לשגר פצצות עם נשק להשמדה המונית. הוא זועזע כשראה בטלוויזיה את הילדים נפגעי הגז והורה לראש המטות המשולבים להגיב מיד ובעוצמה. הוא אינו מסכים עם המדיניות הרופסת של קודמו בתפקיד, שאכן הכריז על "קו אדום", אבל כשהסורים עברו אותו לא העז להגיב. בכך שבר הנשיא הקודם את האמינות של ארה"ב וביזה את מוסד הנשיאות. בהזדמנות זו טרח טראמפ להזכיר את הסכם הגרעין הכושל עם איראן שעשה קודמו. הוא הודיע שממשלו מתכוון לבוא חשבון עם האיראנים על הפרות ההסכם, כולל פעילות הטרור שהם מממנים והטילים הבליסטיים שהם מפתחים.

פרשני רשתות הטלוויזיה ציטטו את ה-BIPARTIZAN SUPPORT (תמיכה דו-מפלגתית בשני בתי הנבחרים הפדראליים בארה"ב) להפצצה בסוריה והוסיפו פרשנויות חיוביות משלהם. הערות הביקורת שהיו לחלק מהפרשנים לא נגעו לעצם ההפצצה אלא להעדר תכנית אסטרטגית כלפי סוריה. כמעט בלא משים נזכרתי בראש ממשלה ממדינה קטנה שהתייצב בפני שני בתי הנבחרים באמריקה ודיבר נגד התנהלות קודמו של טראמפ בבית הלבן. לא נעים לי לומר: הרי אמרתי לכם. לא רק אמרתי, גם כתבתי.

מהביקור האחרון בארה"ב חזרתי מאוהב – לא תאמינו – בניקי היילי. הגברת היא בת למהגרים סיקים מהודו. הייתה מושלת מדינת דרום קרוליינה והתמנתה על ידי הנשיא החדש למשרה החשובה של שגרירת ארה"ב באו"ם. נאומיה הראשונים בעצרת הכללית ובמועצת הביטחון היו פרו-ישראליים כל כך עד שהתקשיתי להאמין לנראה ולנשמע על המסך הקטן. שינוי של 180 מעלות לעומת השגרירה הקודמת, אשר בהוראת הנשיא אובמה נמנעה מלתמוך בישראל כאשר הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות עברה במועצת הביטחון. ניקי היילי הודיעה, חד וחלק, שפאשלה כזו לא תקרה יותר. לא רק זאת אלא שאם ההצבעות במוסדות האו"ם ימשיכו להיות אנטי-ישראליות כל כך, בעוד ששפיכות הדמים במזרח התיכו נגרמת בעיקר בשל החתרנות האיראנית וההשתתפות של חזבאללה, ארה"ב תשקול לצמצם משמעותית את ההקצבות הכספיות שהיא מעבירה לארגון זה.

סגן הנשיא מייק פנס (PENCE) היה מושל אינדיאנה קודם לכן. פנס הוא אוונגליסט אדוק ומייצג את "חגורת התנ"ך" במרכז ארה"ב. הוא ידיד ישראל ידוע ומהראשונים שהעבירו חקיקה חמורה נגד החרם הכלכלי על ישראל (BDS). פנס נאם בכנס השנתי של איפא"ק. שמעתי את הנאום בזמנו. חשבתי שמדבר שר החוץ (שאינו קיים) של ישראל. נאום פרו-ישראלי כל כך לא נשמע בארה"ב כבר הרבה זמן. פנס גם היה שותף להתנערות מג'יי סטריט, שעליה כתבתי כאן בעבר. ספרו זאת ל"אבירי השמאל הישראלי".

הרושם שקיבלתי בביקורי האחרון בארה"ב הוא שהנשיא טראמפ בחר לתפקידי מפתח בממשלו אנשים מעולים ובעלי ניסיון. אמנם היו שגיאות אחדות, אך הן תוקנו. חלק נכבד מניהול יחסי החוץ של ארה"ב הוא מפקיד בידי אישים כפנס, היילי, מזכיר המדינה טילרסון ואחרים. הוא ממעט בנסיעות לחו"ל ומתרכז בניהול מדיניות הפנים בהתאם להבטחות שפיזר בתקופת הבחירות.

לתפקיד התובע הכללי הוא בחר בג'ף סשנס, שקודם לכן היה סנטור מאלבמה. הוא ידוע בקיצוניותו ולכן היה קושי בהעברת אישור מינויו בסנאט. בסופו של דבר מינויו אושר ברוב דחוק של 52 ובהתנגדות של 47. הוא נכנס לעבודה בכל המרץ וכבר עתה בתי הסוהר ובתי המשפט עמוסים בעבודה. מסתבר שבארה"ב מסתובבים יותר מ-10 מיליון מהגרים בלתי חוקיים, בעיקר היספנים ממדינות מרכז אמריקה ודרום אמריקה. החברים הללו מפעילים מאות חבורות פשע קשוחות בערי ארה"ב.

המשטרה הפדראלית והמשטרות המקומיות קיבלו הוראה לעצור אנשים אלה, להעמידם למשפט ולגרשם בחזרה לארצות מוצאם. לעומת זאת בתקופת ממשל אובמה ההנחיות היו לא לעסוק בנושא זה והנשיא אובמה אף ניסה להעביר חקיקה שלפיה אלה שכבר נמצאים בארה"ב, הגם שלא כחוק, יזכו באישורי שהייה ויתחילו בהליכי התאזרחות. טראמפ שינה מגמה זו והעבודה מתבצעת.

ותיק השופטים העליונים אנטונין סקאליה נפטר בפברואר 2016. הוא היה בן 80 ונחשב לשמרן בדעותיו. הנשיא אובמה, אף שניסה פעמים אחדות, לא הצליח למנות שופט עליון אחר במקומו במשך כשלושת רבעי שנה. לעומת זאת, בהליך שנמשך שבועות אחדים הצליח הנשיא טראמפ להביא למינוי שופט עליון חדש, ניל גורסאץ' שמו. גורסאץ בן ה-49 נחשב למשפטן מבריק. גם אישורו לא עבר בקלות. בסנאט הצביעו עבורו 54 חברים והתנגדו לו 43. גם כאן טראמפ הצליח. הדבר יסייע לו להעביר את מדיניותו בעתיד.

לתפקיד ראש ה-CIA (סוכנות הביון המרכזית) מינה טראמפ את מייק פומפאו, הנחשב מומחה בעל מוניטין בענייני ביטחון. אישור מינויו בסנאט היה קל יותר – בעדו הצביעו 66 חברים והתנגדו לו רק 32. פומפאו מוכר כידיד של מדינת ישראל. הוא התנגד נמרצות להסכם הגרעין שהנשיא אובמה חתם עם איראן. עתה צפוי הסכם זה לעמוד לביקורת עד כדי ביטולו, או המשך הפעלת סנקציות נגד איראן, אם האיראנים ימשיכו בהפרת ההסכם ובדחיפת הטרור האסלאמיסטי-רדיקאלי.

היועץ לביטחון לאומי, הגנרל הרברט מקמאסטר, הוא איש צבא בעל ניסיון קרבי רב, בעיקר במזרח התיכון בשתי המלחמות בעיראק. הוא ידוע גם כאינטלקטואל והוגה דעות צבאי. הוא היה מעורב בהתקרבות שבין צה"ל לצבא האמריקני, שהתעצמה בשנים האחרונות. אינני מתאר לעצמי שהוא ייעץ לנשיא טראמפ לא לשחרר סוגי תחמושת מסוימים מהמחסנים האמריקניים המצויים בישראל כסיוע לצה"ל, כפי שקרה עם הנשיא אובמה בעת מבצע צוק איתן.

בשל קוצר היריעה עוד לא כתבתי כאן על מזכיר האוצר סטיבן מנוחין, על ראש המועצה הכלכלית הלאומית והיועץ הכלכלי הבכיר של הנשיא גארי כהן, על משפחת אדלסון, על שלושת הנכדים היהודים ועל אביהם, על השגריר בישראל ועל השליח למזרח התיכון. אתם בוודאי כבר יודעים.

עם שובי ארצה אני קורא בעיתונים שישראל צריכה להיבהל מהנחישות של הנשיא טראמפ, שכאילו הולך לכפות עלינו הסכם עם הפלסטינים. לא ברור לי מאין מביאים עיתונאינו הטובים תובנה זו. אולי מישהו יוכל להסביר לי מאי קא משמע לן?

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

3 תגובות

 1. אחד
  אחד אפריל 25 2017, 15:24
  טוב שמישהו רואה שיש גם דברים חיוביים

  לפחות לפעמים

  השב לתגובה
 2. ל.ק.
  ל.ק. אפריל 26 2017, 11:50
  אפילו איש יחסי ציבור של ביבי

  לא היה כל כך מתלהב.

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני אפריל 27 2017, 10:22
  ל. ק. היקר

  אלו רק רשמים של אורח לרגע. אם בזה אתה רואה התלהבות – אז כל הכבוד לך. בבקשה כך בחשבון שעל הדברים שבאמת יכולים להיקרא התלהבות עוד לא כתבתי. אולי בשל הצניעות ואולי כדי לא להקדים את הזמן. ואגב – ביבי הוא איש יחסי הציבור הטוב ביותר במזרח התיכון. לטוב ולרע. קטונתי מלהיות איש יחסי ציבור עבורו.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור