JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מסע הנשיא טראמפ

מסע היסטורי ומכונן למזה"ת

מסע הנשיא טראמפ דונלד טראמפ צילום: Michael Vadon en.wikipedia.org
מאי 21
19:01 2017

מסע הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לאזורנו – המזרח התיכון – הוא נקודת זמן טובה לחישוב מסלול מחדש של כל הצדדים. נראה שהנשיא רוצה להטביע חותם ונחוש להביא לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני בשיתוף העולם הערבי. מפגשי ההכנה שערך עם מנהיגי האזור, זה אחר זה, מיד עם כניסתו לבית הלבן, מעידים כי הממשל האמריקני החדש ער לטעויות קודמיו, ומכאן נראה כי הוא מוכן ומודע לנסיבות האזוריות שיצרו הזדמנויות שאין להחמיץ בעת הזאת.

מסע מכונן זה אל מרכז העולם המוסלמי בסעודיה, למפגש עם ראשי מדינות ערב והנסיכויות טרם חג הרמאדן, וכן ביקורו בישראל ערב יום איחוד ירושלים ו-50 שנה למלחמת ששת הימים – יש בהם סממנים חשובים המעידים כי הממשל בוושינגטון רעב לפעולה נחושה ולהצלחה להגיע להסדר כולל באזורנו – "הדיל האזורי".

הנשיא טראמפ הבלתי צפוי עשוי לבוא בדרישות לישראל, לרשות הפלסטינית ולמדינות ערב ללכת עם הזרם ולא נגדו. ההעפלה אל הר המלחמות הציבה לפתחנו תביעות, ואלה חוזרות ביתר שאת גם כיום, בהעפילנו אל הר השלום והביטחון, כשאנו ניצבים בנקודת זמן מרתקת בהיסטוריה היהודית: בחלוף כמעט 70 שנה לעצמאות ישראל, בתחילת המאה השנייה לרעיון הציוני, בעיצומה של המאה ה-21 ובפתח האלף השלישי.

המזרח התיכון וישראל בתוכו מצויים בשנים אלו בצומת דרכים שיש בה חלון הזדמנויות. אסור שהזדמנות היסטורית זו תחמוק מידינו. מוטלת עלינו חובה מדינית ומוסרית למצות עד תום את התהליך המדיני, באסטרטגיה כוללת, מאוזנת ושקולה, כדי להביא שלום, למנוע מלחמה ולחזק את ביטחונה של מדינת ישראל ואת רווחתו הכלכלית של האזור כולו.

בימים אלה, בחלוף 40 שנה למהפך בראשות ראש הממשלה בגין, על הממשלה לשים לה למטרה מרכזית את חידוש תנופת השלום בכל המסלולים ולסיים את הסכסוך הישראלי-ערבי בן מאה השנים, בדגש על השלום עם שכנינו הפלסטינים בראשות אבו מאזן, בשותפות ובכבוד מלאים, על מנת להבטיח עתיד ותקווה לדורות הבאים שיגורו זה ליד זה בארץ הזאת.

אל לנו לשכוח את רצועת עזה, "חמאסטן", את הבעיות התוססות בה מההיבט הביטחוני כלפי ישראל, את קשיי החיים היום-יומיים ואת הנתק האידאולוגי ואי ההסכמה עם הרשות הפלסטינית.

האתגר שלפנינו הוא הגשמת השלב הבא של הציונות והוא ביסוסה וקיומה של מדינת ישראל כחברת מופת מתקדמת, התורמת לאנושות מפרי הפיתוח והמדע הטכנולוגי הישראלי למגוון תחומי החיים. כדי לעמוד באתגר זה עלינו לקבוע את גבולותיה של ישראל ולהבטיח את ביטחונה לטווח הארוך תוך כדי שמירה על כל האינטרסים החיוניים של המדינה.

נקודת המוצא לכל תהליך השלום היא עוצמתה וחוסנה של מדינת ישראל. רק ישראל חזקה יכולה להיכנס למו"מ לשלום. רק ישראל הבוטחת בעצמה תוכל לקבל החלטות קשות, כואבות, על מנת להביא שלום של אמיצים כשם שעשה ראש הממשלה בגין, באזור למוד סבל, דם ומלחמות.

קשרינו עם ארצות הברית היו והנם עוגן מרכזי, והקו המנחה איננו אך ורק שימור עוצמתה של ישראל ויתרונה האיכותי, אלא גם קידום תהליך השלום עם שכנינו, כפי שהנשיא דונלד טראמפ רואה בחזונו את הדיל האזורי שהוא מבקש לייסד בביקורו ההיסטורי באזורינו.

חוזי השלום עם שותפותינו מצרים וירדן הם נכסים אסטרטגיים שעלינו לחזק ולהרחיב נוכח ה"אביב הערבי" והמלחמה האכזרית והקשה מנשוא בסוריה במעורבות כוחות רוסיים, איראן וחזבאללה, ולנוכח המלחמה נגד טרור המדינה האסלמית – דאעש – הארגון שדגל שחור מתנוסס מעליו ושיש להילחם בו בעירק, בסוריה או בכל מקום אחר על פני הגלובוס.

אנו נילחם בטרור בכל הנחישות והעוצמה על מנת להבטיח את ביטחון אזרחינו. ישראל מייחסת חשיבות עליונה למאבק בטרור ואנו מצפים כי הפלסטינים יגלו נחישות במאבקם שלהם בכל גילויי הטרור. תהליך השלום איננו סובל אלימות ומעשי טרור.

עלינו לעשות מאמץ מיוחד לבנות גשרים חדשים למדינות בצפון אפריקה ובמפרץ הפרסי ולשתף פעולה לנוכח האיום האיראני המשותף להם ולנו כדי להרחיב את מעגל הקשרים המדיניים והכלכליים של ישראל.

ישראל ניצבת בפני קשת של אתגרים וסכנות, וכדי להעניק מטריית ביטחון למדינה ולתהליך השלום חובה עלינו להמשיך לחזק את כושר ההרתעה של צה"ל ואת בניין כוחו לטווח ארוך, שכן כוחו של צה"ל הוא המשענת והערובה להתקדמות שיוביל הדרג המדיני לביטחון ולתהליך שלום אזורי, בדגש על התהליך עם הפלסטינים.

על המחבר / המחברת

Avatar

שמעון חפץ

תא"ל במיל'. שימש שליש צבאי לשרי הביטחון ארנס ורבין (כרוה"מ וכשר הביטחון) וכן כמזכיר צבאי לנשיאי ישראל ויצמן, קצב, ופרס.

11 תגובות

 1. ישראל ג.
  ישראל ג. מאי 21 2017, 19:33
  שמעון - גם הפעם אני מסכים איתך

  נקווה שלא נתאכזב

  השב לתגובה
 2. טלי
  טלי מאי 21 2017, 20:33
  די עם סיסמאות

  די כבר עם הסיסמאות של חיזוק צה"ל ובניית כוחו.מסיסמאות לא יוצא כלום.

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני מאי 21 2017, 21:25
  לשמעון חפץ הנכבד

  נכון מאד כתבת. מתבקשים עוד שני משפטים בסיום: ולהכות בעצמה רבה מאד בכל מי שמנסה להפעיל טרור מכל סוג שהוא נגד ישראל.
  ואם בימים 7 8 9 במבצע צוק איתן היו עושים מה שעשו בימים 47 48 49 – המבצע היה נמך 10 ימים ולא 50 יום.

  השב לתגובה
 4. יונתן טל
  יונתן טל מאי 21 2017, 23:46
  השלום בוא יבוא.

  חברים חייבים להילחם בטרור בנחישות עוצמה וללא פשרות כולל הבתים ןהמשפחות כאילו שלא מחפשים דרך לשלום.ומאידך לחפש כל כוון להגיע להסכם זה יקח הרבה זמן וסבל בסוף זה יקרה.רק אם נהיה חזקים מאוחדים ודבקים במטרה ננצח.

  השב לתגובה
 5. דוד
  דוד מאי 22 2017, 09:25
  מסע רעשני ללא תוצאות

  מסע צילצולים ורעש ככל הנראה מיותר. דיל לא יהיה כי ביבי מפחד מהצל של עצמו.

  השב לתגובה
 6. ב
  ב מאי 22 2017, 12:06
  היום נתחיל לראות מי זה באמת טראמפ

  ואז נהיה יותר חכמים

  השב לתגובה
 7. אהובה ש.
  אהובה ש. מאי 23 2017, 08:58
  בינתיים עוד לא שמעתי דבר אחד משמעותי

  אולי בנאום היום?

  השב לתגובה
 8. נחמן דביר
  נחמן דביר מאי 25 2017, 19:30
  עושה רושם שזהו נשיא של עשייה.

  כולל טעויות אבל לפחות יקדמו דברים ולא רק דיבורים וסיסמאות.

  השב לתגובה
 9. יצחק עיני
  יצחק עיני מאי 26 2017, 11:13
  הרכב הקואיציה מכשיל כל רעיון של פשרה

  גם לרשות הפלסטינית בעיה עם החלק החמאסי .מכאן שהסיכויים קטנים שיושג שלום .עצוב אבל זה לא נראה באופק .

  השב לתגובה
 10. נחמיה גור
  נחמיה גור מאי 26 2017, 13:16
  אין עם מי לעשות שלום

  מה עוד צריך לקרות כדי שכולם יבינו

  השב לתגובה
 11. תהל כרמי
  תהל כרמי אוקטובר 12 2017, 12:32
  מזלנו שטראמפ עסוק בצפון קוריאה

  ובבעיות בארצו
  אחרת היינו לומדים עד כמה התקוות שכל כך תולים בו אצלנו היו מתפרקות עם תוצאות הפוכות

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור