JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מלחמת הציוויליזציות

על המאבק בין הציוויליזציה המערבית לזו האסלאמית

מלחמת הציוויליזציות פרופסור ניצה נחמיאס
יולי 03
09:38 2017

שנים אחדות לאחר התמוטטות הגוש הקומוניסטי והרבה שנים לפני פרוץ "האביב הערבי", ועוד לפני שמישהו חזה את התעוררות תנועת הג'יהאד העולמית, פרסם הפרופסור סמואל הנטינגטון, ראש המכון ללימודים אסטרטגיים באוניברסיטת הרווארד היוקרתית, את מאמרו: "התנגשות ציוויליזציות" (“Clash of civilizations”, 1993).

המאמר מכוון לנתח את הבעיות האסטרטגיות החשובות המתחוללות בעולם ומסכנות את השלום והיציבות בו, אבל למעשה הניתוח התיאורטי שלו חזה במדויק את פרוץ תנועת "האביב הערבי", ועמו את התעוררות תנועות הג'יהאד העולמיות. לפני שהוא מסביר את התזה שלו לגבי מלחמת הציוויליזציות המתחוללת היום בעולם, נותן הנטינגטון רקע היסטורי וסוקר בקצרה את תולדות המלחמות הגדולות שהתרחשו בעולם. הנטינגטון מסביר שבעבר הרחוק פרצו המלחמות בין מלכים, נסיכים, או שליטים פיאודלים בעלי שטחי קרקע גדולים, והקרבות היו על כיבוש טריטוריות ומשאבים כמו גם על כבוד ותהילה. בעלי הון ושלטון היו מגייסים צבאות אשר היו יוצאים למלחמה כדי להגדיל את תחומי שלטונם.

לאחר הסכם וסטפליה (1648) והתמסדות המדינות, לא היו עוד אלו מלחמות בין פיאודלים ונסיכים שליטי מחוזות, אלא מלחמות בין מדינות ריבוניות. זה היה המצב עד תום מלחמת העולם הראשונה. לאחר המלחמה והמהפכה הבולשביקית שבאה בעקבותיה, השתנה אופי המלחמות והן הפכו להיות מאבקים על אידאולוגיות: קומוניזם מול קפיטליזם, פשיזם ונאציזם מול העולם הדמוקרטי.

בתום מלחמת העולם השנייה התחזקה המלחמה בין האידאולוגיות המרקסיסטיות לאידאולוגיות של העולם הדמוקרטי-קפיטליסטי. אבל גם פרק היסטורי זה הסתיים. לדברי סמואל הנטינגטון, כל המלחמות הללו – בין מלכים ונסיכים, בין מדינות, מלחמות אידאולוגיות – התחוללו בתוך הטריטוריה של העולם המערבי. אלו היו מלחמות של חלקים מתוך העולם המערבי. אבל לאחר התמוטטות הגוש הקומוניסטי, ולאחר שנסתיימה המלחמה האידאולוגית האחרונה בתוך העולם המערבי, התחילה מלחמה חדשה: מלחמת ציוויליזציות בין הציוויליזציה המערבית לציוויליזציה שמחוץ לעולם המערבי.

על פי התזה של הנטינגטון, הציוויליזציות הלא-מערביות, כלומר האסלאמיות, נלחמות היום בציוויליזציות המערביות. לדבריו, קו השבר בין הציוויליזציה המערבית לזו האסלאמית התחיל כבר במאה ה-7, לפני 1300 שנה, כשהאסלאם החל לצאת מגבולות סעודיה ולהתקדם מערבה וצפונה. במאות ה-11 וה-13 ניסו הצלבנים לעצור את התפשטות הציוויליזציה האסלאמית אבל נכשלו, והאימפריה העות'מאנית שלטה באזורים נרחבים של המערב, עד וינה, בעצם, כמעט עד המאה ה- 20.

המציאות של העולם המודרני-טכנולוגי יצרה תלות כמעט מוחלטת בין הציוויליזציה המערבית לציוויליזציה האסלאמית, עובדה שהעמיקה את הפער בין השתיים. תוצר לוואי של מצב זה הוא תנועות אסלאמיות פונדמנטליסטיות שהתחזקו והתרבו עקב הבום הכלכלי של מדינות ציוויליזציית האסלאם.

בעיה נוספת שהנטינגטון מעלה היא הבעיה הדמוגרפית. מדינות ערב, ובעיקר מדינות צפון אפריקה, סובלות מפער מסוכן בין גידול אוכלוסייה מחד גיסא, לגידול אמצעי הייצור מאידך גיסא. פער שגורם לעוני, למצוקה כלכלית ולהגירה מסיבית של אזרחי מדינות האסלאם מצפון אפריקה וממדינות אחרות באזור למערב אירופה. ההגירה המסיבית הזאת גורמת למלחמת ציוויליזציות, אשר לדברי הנטינגטון, היא רק בחיתוליה. העולם המוסלמי מונה למעלה ממיליארד תושבים, ביניהם גם תושבי מזרח אסיה, פקיסטן, אפגניסטן, אינדונזיה ומלזיה. התושבים המוסלמים הללו יציפו את מדינות המערב הנוצריות ויגרמו למאבק איתנים בין הציוויליזציות האסלאמית למערבית.

אנחנו עדים, מזהיר הנטינגטון, לתחילתו של מאבק איתנים בין שתי ציוויליזציות שמעולם לא חיו בשלום, אלא שעתה המצב חמור פי כמה. הנטינגטון סוקר את ההיסטוריה של מאבקי ציוויליזציית האסלאם בעבר, וטוען שהאסלאם חיסל בהצלחה את כל הציוויליזציות הפגאניות שכבש, הן באפריקה והן בדרום מזרח אסיה. במדינות רבות שהיו נוצריות-אורתודוקסיות כמו בוסניה, ומדינות דרום ומרכז רוסיה, אז'רביג'אן, טורקמניסטאן, ארמניה, וכל האזורים הללו, ביצעו המוסלמים טבח נוראי בתושבים כדי לגרום להם לאמץ את האסלאם. פרק חשוב בהיסטוריה הרוסית הוא המאבק של הנצרות האורתודוקסית בהתפשטות האסלאם.

מלחמת ציוויליזציות נוספת התחוללה בדרום מערב אסיה בין מדינות שתרבויותיהן היו הינדית ובודהיסטית, כמו אינדונזיה, ומלזיה, לבין ציוויליזציית האסלאם המתפשטת. לצערנו, האסלאם ניצח והתרבות המקומית, הבודהיסטית ברובה, נכחדה לחלוטין.

המאבק בין הציוויליזציות, אומר הנטינגטון, יוצר בריתות בין מדינות בעלות צביון תרבותי דומה. מדינות ערב יצרו את הליגה הערבית, את המועצה האסלאמית העליונה ובריתות נוספות בדרום מזרח אסיה. מדינות החברות בציוויליזציה המוסלמית משתמשות בהצלחה בכוח הכלכלי שיש להן, בעיקר בנפט, כדי ללחוץ על הציוויליזציה המערבית בעיקר בנושא הסכסוך הישראלי-ערבי.

הנטינגטון טוען שהציוויליזציה המערבית אינה חסרת עוצמה, אולם היא אינה משתמשת בעוצמה שיש לה, אף שהיא גבוהה יותר מזו של הציוויליזציה האסלאמית. הנטינגטון מציע למערב להשתמש בעוצמתו בחוכמה, כדי לנטרל את הציוויליזציה האסלאמית השואפת להשתלט על העולם.

אחת האסטרטגיות היא הפצת הרעיון הדמוקרטי-ליברלי בעולם. העולם היום הוא "כפר גלובלי" שמוכן לקבל את רעיונות הליברליזם והדמוקרטיה, ראינו את הקריאה לדמוקרטיה גם "באביב הערבי". צריך רק להפיץ את הרעיונות הללו בדרך אגרסיבית ולהראות את הלגיטימיות שלהם לעומת חוסר הלגיטימיות בציוויליזציה האסלאמית. יש לנצל כל כלי שברשות המערב, לרבות כלים כלכליים, פיננסיים, אסטרטגיים וכו' כדי להביא את המדינות הלא-מערביות לכדי הבנה של חשיבות עליונותה של הציוויליזציה המערבית.

לסיכום, הנטינגטון טוען שהמאבק בין הציוויליזציות אינו מסתיים במישור האידאולוגי, המאבק הוא למעשה על השליטה במשאבי העולם. ובמאבק הזה הציוויליזציה המערבית אינה יכולה להרשות לעצמה להפסיד לציוויליזציה האסלאמית.

על המחבר / המחברת

ניצה נחמיאס

ניצה נחמיאס

עורכת מדור: חברה. פרופסור למדע המדינה. מרצה אורחת באוניברסיטת מרילנד , (קמפוס טאוסון) ובאוניברסיטת תל אביב. מחברת ועורכת של ארבעה ספרים ומספר רב של מאמרים. מרצה בכינוסים אקדמיים ומקצועיים ברחבי העולם.

8 תגובות

 1. יונתן טל.
  יונתן טל. יולי 03 2017, 11:49
  העתיד ??.

  מרתק.ההיסטוריה מוכיחה שהעתיד לוט בערפל. מישרוצה שלום ובטחון חייב להיכון למלחמה איומה וקשה.

  השב לתגובה
 2. אופירה אברמוב
  אופירה אברמוב יולי 03 2017, 12:34
  אבל לאחרונה חלים קלקולים בהסבר הסכימתי

  טראמפ ועוד כמה מנהיגים דומים לו בעולם הם שראויים להוביל את הציוויליזציה?

  השב לתגובה
 3. אייל פלד
  אייל פלד יולי 04 2017, 12:49
  בטווח הארוך הטובים מנצחים

  ההסטוריה מוכיחה

  השב לתגובה
 4. שלי
  שלי יולי 05 2017, 13:35
  הציויליזציה המערבית מגיבה לאט ובהיסוס

  אבל בסופו של דבר היא מנצחת את אלה שרוצים להשמיד אותה

  השב לתגובה
 5. אנטי ערסיות
  אנטי ערסיות יולי 06 2017, 15:02
  יש ציוויליזציה חדשה: זאת של הערסים

  הם שולטים בארה"ב, בריטניה

  השב לתגובה
 6. עמרי
  עמרי יולי 30 2017, 12:15
  טראפ זה ציויליזציה מערבית?

  מתדרדרים

  השב לתגובה
 7. חסיה
  חסיה ספטמבר 15 2017, 20:06
  יהיה טוב? -לא חותמת על זה

  המאמר היטיב לתאר את מלחמת הציויליזציות אבל מסקנתו שזו המערבית תנצח לצערי כי רב אינה המסקנה היחידה האפשרית. המערב

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור